Фусума
Фусума (яп. 襖, ふすま) — ковзаючі двері у вигляді обклеєної з двох сторін папером дерев'яної рами, використовується для розділення великої васіцу (японської кімнати) на відділи. Папір, який використовується для фусума, досить тонкий і пропускає світло, часто на нього наносять малюнки. Розміри фусума приблизно збігаються з розміром татамі.
В епоху Хейан аристократи жили в будинках, які складалися з одного великого залу без внутрішніх стін (стиль сіндендзукурі). Для розділення великої кімнати використовувалися ширми «бьобу», які складалися з декількох стулок, одиночні ширми «цуйтате», бамбукові жалюзі «місо» або «сударе». Усі разом вони були згруповані під загальною назвою «седзі» або розділення. Але в епоху сучасної держави цей термін став використовуватися для опису розсувних дверей або вікон. Узагалі ширми в японській культурі використовуються у різних цілях, зокрема у чайні церемонії як фон для танцю, ритуальних церемоній.
Слово «фусума» буквально означає «спальня». Фусума — дерев'яні рами, що спочатку покривалися шовком, — виконували ту ж функцію, що і перераховані вище ширми. Пізніше, в період Камакура, використовували товстий папір, який імпортували з Китаю. Покриті шовком і розписані картинами в стилі ямато-е, що мали на меті змалювати красу природи, називали «Фусума седзі», паперові фусума — «каракамі седзі» (каракамі — «китайський папір»).
До кінця періоду Хейан почали робити прозорі перегородки, що дозволяли вільно проникати світлу, «Акарі седзі» («акарі» — світло), які з часом стали називатися просто «седзі». Вже в хейанський період спроектували пази, які проходили вздовж підлоги і стелі, що дозволяло фусума при необхідності виймати, а в період Камакура був доданий паралельний напрямний паз, і фусума стали функціонувати у вигляді розсувних дверей. І в сучасний час принцип залишився такий же.
У періоди Камакура і Муроматі в будинках визначних самураїв і в буддистських храмах на папір (каракамі) фусума наносили різні каліграфічні написи, що зумовлювалося впливом дзен-буддизму. У епохи Адзуті-Момояма і Едо, коли військові лорди облаштовували собі розкішні палаци, фусума були справжінми витворами мистецтва, ковзаючі дверці прикрашали кольоровими картинами, тонким листовим золотом.
У наш час деякі з цих шедеврів демонструються в замку Нідзьо-дзьо, буддистському храмі Нісіхонґандзі, і інших місцях в Кіото.
- Handmade fusuma by Kodama
- English site explaining all about fusuma, with diagrams and photos
- Momoyama, Japanese Art in the Age of Grandeur, an exhibition catalog from The Metropolitan Museum of Art (fully available online as PDF), which contains material on fusuma
Це незавершена стаття про Японію. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |