Віджаянагарська імперія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Віджаянагар на карті Індії

Віджаянагарська імперія та Віджаянагара - індуїстська імперія, що займала весь південь Індії за річкою Крішною і яка існувала з 1336 до середини XVII століття. Виникла в ході боротьби індусів Південній Індії з очолюваним мусульманами Делійським султанатом. Держава досягла піку могутності при Девараї II у 1422-1446 роках, який здійснив завойовницькі походи в Бірму і на Шрі-Ланку.

У XV-XVI століттях головним противником Віджаянагарскої імперії виступав Бахманідскій султанат на заході Індії. Хоч врешті султанат розпався на окремі князівства, але вони змогли об'єднатися і в 1565 році завдали Віджаянагару поразка, від якої ця держава вже не змогла оговтатися.

На місці багатолюдній столиці держави, яка також звалася Віджаянагар («місто перемоги»), нині стоїть село Хампі. Посеред його підносяться монументальні гопура віджаянагарского періоду. У 1986 році архітектурна спадщина Хампі було удостоєно включення до списку Світової спадщини.

В цей час творили відомі поети мовою телугу Шрінатха та Потхана, а також Аласані Педдана (1475—1535), Теналі Рамакрішна (1585—1614), Умару Пулавар.

Див. також[ред.ред. код]

Архітектура віджаянагарської епохи[ред.ред. код]