Ендемія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ця стаття про термін епідеміології. Дивіться також термін екології «Ендемік».

Ендемія — термін епідеміології, який означає постійне існування на якій-небудь території певного (частіше всього інфекційного) захворювання. Інфекція є ендемічною (від грецького en — «в» або «в межах» + demos — «люди») в популяції, коли ця інфекція постійно підтримується в цій популяції без потреби в зовнішніх джерелах. Наприклад, вітрянка є ендемічною у багатьох європейських країнах, але малярія — ні. Щороку реєструються кілька десятків випадків малярії у Європі, але вони не приводять до виникнення постійно підтриманого захворювання завдяки відсутності відповідного вектора (тобто комарів роду Anopheles).

Щоб інфекція була ендемічною, у середньому кожна людина заражена нею повинна передати її до однієї іншої людини. Припускаючи цілком сприйнятливу популяцію, це означає, що базове число репродукції (R0) інфекції повинне дорівнювати 1. Якщо у популяції деякі індивіди мають імунітет, базове число репродукції помножене на пропорцію сприйнятливих індивідуумів в населенні (S) повинне дорівнювати 1.

Для хвороби що знаходитися в стійкому ендемічному стані інфекція ні відмирає, ні поширюється, або:

 
\ {R_0} \times {S} = {1}

Інфекція, яка починається як епідемія, кінець кінцем або відімре (з теоретичною можливістю циклічного відродження), або досягне стійкого ендемічного стану, залежно від цілого ряду факторів, зокрема вірулентності хвороби та її методу передачі.

Якщо хвороба знаходиться у стійкому ендемічному стані в популяції, відношення приведене вище дозволяє оцініть R0 цієї інфекції, важливий параметр для математичного моделювання епідемії.

Слід помітити, що коли кажуть що СНІД є "ендемічним" в Африці, це використання слова в його розмовній формі (тобто означає лише що захворювання знайдене в області). Число випадків СНІДу в Африці все ще зростає, тому хвороба не знаходиться в стійкому ендемічному стані. Правильніше називати розповсюдження СНІДу в Африці епідемією.