Конфлікт інтересів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Конфлікт інтересів — правове поняття; ситуація, за якої сторона, що укладає угоду, потенційно може одержати безпосередню вигоду, здійснюючи дії, які завдають збиток іншій стороні. .

Також конфлікт інтересів може бути визначений як ситуація, за якої особа в позиції довіри, наприклад, юрист, страхувальник, політик, адміністративний працівник, директор компанії, дослідник у медичній галузі чи лікар, має протилежні професійні або особисті інтереси. Такі протилежні інтереси можуть ускладнити виконання обов'язку неупереджено. Конфлікт інтересів існує навіть тоді, коли він не стає наслідком яких-небудь неетичних чи неправомірних дій. Конфлікт інтересів може створити враження нечистоти, що може підірвати довіру до особи в професіональній чи судовій системах. Конфлікт може бути розв'язаний посередництвом і оцінкою усіх дій третою стороною, проте в будь-якому випадку він існує.

Конфлікт інтересів на державній службі виникає внаслідок існування можливостей для зловживання владою. Розпорядження владою та участь в управлінні надають державним службовцям можливості управляти значними матеріальними та людськими ресурсами, вони мають широкий доступ до інформації, можуть кардинально впливати на долю конкретної людини, тобто в державному управлінні потенційно існують умови для виникнення конфлікту інтересів.

Для того, щоб уникнути виникнення або поглиблення конфлікту інтересів на державному рівні, необхідно впровадити такі основні елементи реалізації стратегії:

  • чітке і реалістичне роз'яснення відносин, що можуть призводити до ситуації конфлікту інтересів;
  • надання необхідної інформації інститутам державної влади щодо можливості виникнення ситуації конфлікту інтересів;
  • розробка методик для визначення складу порушення, пов'язаного з конфліктом інтересів, і відповідних заходів впливу за невиконання цих методик;
  • забезпечення поінформованості інститутів державної влади щодо вимог, що стоять перед ними стосовно виявлення і декларування ситуацій, пов'язаних із конфліктом інтересів;
  • створення механізмів поточного контролю для виявлення порушень політики й урахування переваг, які можуть отримати державні інститути від ситуації конфлікту інтересів тощо.

У 2003 р Генеральною Асамблеєю ООН прийнята Конвенція СОН проти корупції, де вимоги щодо запобігання конфлікту інтересів встановлюються не лише до державних управлінців, а й до держав. Згідно з Конвенцією кожна держава, що входить до складу ООН, має прагнути відповідно до принципів свого внутрішнього законодавства створювати, підтримувати та укріплювати такі системи, які сприяють прозорості та запобігають виникненню колізії інтересів.

Юридичне визначення[ред.ред. код]

Конфлікт інтересів - суперечність між особистими майновими, немайновими інтересами особи чи близьких їй осіб та її службовими повноваженнями, наявність якої може вплинути на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи невчинення дій під час виконання наданих їй службових повноважень. {Абзац четвертий частини першої статті 1 в редакції Закону № 224-VII від 14.05.2013}

Примітки[ред.ред. код]

Закон України "Про засади запобігання і протидії корупції"(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2011, № 40, ст.404)

Джерела[ред.ред. код]

  • Професійна етика публічної служби та запобігання конфлікту інтересів. Навчальний посібник // Видавець – Школа вищого корпусу державної служби. Виготівник – ФОП Костюк О - 2010.
  • Державна служба: організаційно-правові основи і шляхи розвитку / За заг. ред. проф. В.Б. Авер'янова. - К., 1999. - С. 155-180.
  • Государственная служба (комплексный подход): Учеб. пособие. - М.:Дело, 2006.-С. 321-322. (рос.)

http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/3206-17== Джерела ==

Дивись також[ред.ред. код]


Право Це незавершена стаття з права.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.