Новодворський Андрій Осипович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Новодворський Андрій Осипович
Ім'я при народженні Андрій Йосипович Новодворсьский
Псевдонім А. Осипович
Народився 4 (16) липня 1853
Київська губернія, Російська імперія
Помер 2 (14) квітня 1882[1] (28 років)
Ніцца, Франція[1]
·туберкульоз
Країна  Російська імперія
Національність українець
Діяльність письменник, прозаїк-романіст
Мова творів російська

Андрій Новодворський (псевдонім Осипович) (18531882) — письменник, белетрист.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився 1853 році у зубожілій польській шляхетській сім'ї в Київській губернії у правобережній Україні.

Новодворському було 13 років, коли помер батько, на нього ліг обов'язок підтримувати матір та сестер. Він навчався в той час в Немирівській гімназії, яку скінчив 1870.

Новодворському доводилося на «кондиціях» жити вкрай убогих та принизливих умовах; це підірвало здоров'я. У 1870-х Новодворський деякий час слухав лекції на математичному факультеті Київського університету, потім переїхав до Санкт-Петербургу та 1877 дебютував в «Вітчизняних записках» повістю «Епізод з життя ні пави, ні ворони», за якою були й інші кілька повістей - «Кар'єра», «Тітонька», «Сувенір», «Роман», «Мрійники», «Історія», «Напередодні» (у «Вітчизняних записках», «Слові» і «Новому огляді»).

1881 — відкрилася швидкоплинні сухоти . Коштом літературного фонду його відправили до Ніцци, де він помер у квітні 1882.

Тільки через 15 років після його смерті, 1897, його повісті, розкидані по старих журналах, та ще таким, які були заборонені до видачі з бібліотек, були видані окремо (Санкт-Петербург, 1897). При цьому був час, коли «Епізод з життя ні пави, ні ворони» користувався надзвичайною популярністю, і навіть Михаїл Щедрін ставив Новодворського вище за відомого серед московитів Всеволода Гаршина.

Несприятливі умови, у які поставила Новодворського доля, відбилися на його творах. Бажання відобразити той настрій, яким було охоплено покоління кінця 1870-х років, призвело до того, що всі твори Новодворського зіткані з алегорій та натяків.

Література[ред. | ред. код]

  1. а б Миронов Г. М. Новодворский // Краткая литературная энциклопедияМосква: Советская энциклопедия, 1962. — Т. 5.