Перший Доктор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Доктор
First Doctor.jpg
Перший Доктор
Актор Вільям Хартнелл
Роки 1963–1966
Перша поява Неземне дитя
Остання поява Десята планета (регулярно)
Три Доктори (спецепізод)
Кількість сезонів 4
Появи 29 історій (134 епізоди)
Супутники Сьюзан Форман,
Єн Честертон,
Барбара Райт,
Вікі Паллістер,
Стівен Тейлор,
Катаріна,
Сара Кінгдом,
Дада Чаплет,
Поллі,
Бен Джексон
Хронологія
Наступний Другий Доктор (Патрік Тротон)

Перший Доктор (англ. First Doctor) — перше втілення вигаданого персонажа Доктора з британського науково-фантастичного серіалу Доктор Хто, зігране Вільямом Хартнеллом. Доктор завжди був таємничи персонажем, але з часом перевтілився з егоїстичного антигероя у благороднішу людину, яка захищає правду і безневинних. Гордовитий, але поблажливий; завжди веселий під час різних сутичок; на вигляд мудрий, але схильний до помилок, викликаних зарозумілістю і поспішними думками. У нього був характер молодої людини у старому тілі. До речі, свою незвичайну поведінку Доктор пояснив у розмові зі своєю п'ятою інкарнацією: «З самого початку я завжди прагнув бути старим, сварливим і важливим — так усі роблять, поки молоді».

Біографія[ред.ред. код]

Раннє життя[ред.ред. код]

Доктор народився і прожив свої ранні роки на Галіфреї, рідній планеті Володарів Часу. У перші вісім років він дружив з Майстром. Сьомий Доктор розповідав, що в дитинстві з них обох безжалісно знущалися хулігани. Молодому Докторові довелося убити хулігана, щоб врятувати життя своєму другу. Пізніше його відвідала Смерть, наполегливо попросивши його стати її учнем. Доктор відмовився і натомість порадив Смерті узяти в учні Майстра, і вона погодилася. Доктор пізніше говорив, що через це він завжди відчував відповідальність за злочини, скоєні дорослим Майстром. У Академії Майстер входив до групи з шести молодих повелителів під назвою «Дека» (The Deca). Доктор і його майбутні вороги (Рані і Воєначальник) також входили в організацію.

Життя на Землі[ред.ред. код]

П'ять років С'юзан і Доктор жили в Лондоні 1963, щоб Сьюзан закінчила свою освіту, і щоб Доктор міг полагодити і замінити відсутні деталі ТАРДІС; і, як пізніше з'ясувалося, він шукав відповідне місце, щоб заховати Руку Омеги.

До того часу його вже виявили Далеки. Сьома інкарнація Доктора також з'явилася в цьому часі, виконуючи місію, яку йому доручив Білий Вартовий — викрасти інструкцію з експлуатації ТАРДІС.

Двоє вчителів зі школи, де вчилася Сьюзан: Єн Честертон та Барбара Райт — простежили за нею до звалища, де Доктор залишив ТАРДІС. Не знаючи, що робити, Доктор викрав вчителів. ТАРДІС дематеріалізовалась і приземлилася в 100 000 до н. е.

Інші подорожі[ред.ред. код]

Доктор не міг повністю пілотувати ТАРДІС. Внаслідок цього, Доктор, Сьюзан, Єн і Барбара мандрували Всесвітом, намагаючись знайти дорогу на Землю 1963 року. У Лондоні, під час Вторгнення Далеків у 22 сторіччі, Сьюзан зустріла Девіда Кемпбелла, молодого бійця опору проти Далеків і залишається з ним. Пізніше Доктор допомагав людям боротися з такими інопланетними загрозами, як Далеки, Зарбі (Планета Павутини) і Кіберлюди (Десята Планета).

Регенерація[ред.ред. код]

Очевидно, Доктор сильно послабшав після першої зустрічі з кіберлюдьми. З цього приводу він сказав: «Це старе тіло стало трохи незручним». На щастя, Доктор зумів повернутися в ТАРДІС і почати регенерувати вперше, що привело до появи нового, молодшого Доктора (Десята Планета).

Постать[ред.ред. код]

Загальні відомості[ред.ред. код]

Під час цього етапу життя Доктор був дратівливим і запальним ученим. Він відмовився преклонити коліно перед Кублай-ханом, посилаючись на ревматичні коліна (епізод «Марко Поло»). Він ставав дуже різким, дратівливим і прискіпливим, коли хтось сумнівався в можливостях ТАРДІС. Він без тіні сумніву ударив вікінга, коли його власне життя було в небезпеці («Неземне Дитя», «Той, що втручається у час»). Проте пізніше Доктор демонстрував велику мудрість і добре серце. Можливо, через свій вік він був слабший за свої майбутні інкарнації. Він також був певною мірою розсіяний, але можливо він поводився так, щоб обдурити своїх ворогів. Коли було треба, він удавався до рукопашного бою з ефектністю, сумнівною для його віку («Римляни», «Гонитва»). Він стверджував, що один знаменитий рестлер навчив його парі прийомів («Римляни»).

Звички і дивацтва[ред.ред. код]

Доктор завжди додавав до своєї мови «Хмммм?..», знервовані зітхання і хмикання, а деколи — спотворені слова і фрази. До юних дівчат звертався «дитя», а до чоловіків, молодших за нього, — «мій хлопчик». Йому було складно (або прикидався, що йому складно) запам'ятати прізвище Єна. Під час пілотування ТАРДІС Доктор зазирав у невеличке керівництво з експлуатації.

Різні факти[ред.ред. код]

 • Під час подорожей з Єном і Барбарою Доктор палить трубку. («Неземне дитя»). Це єдиний раз, коли ми бачили, що він палить.
 • Коли Доктор, Віки, Барбара і Йен переслідувалися Далеками, він стверджував, що побудував ТАРДІС («Гонитва»). Проте це суперечить пізнішим висловам, що ТАРДІС була вирощена, а не побудована (Повстання Киберлюдей, Неможлива Планета).
 • Комп'ютер WOTAN (Will Operating Thought Analogue) першим назвав Доктора «Доктор Хто». («Військові Машини»)
 • На відміну від своїх майбутніх інкарнацій, Перший Доктор мав лише одне серце. Це може бути пояснено тим, що Володарі Часу отримують друге серце, коли вперше регенерують.
 • Цілком можливо, що ця інкарнація — найбільш живуча. Через пару місяців після регенерації Другий Доктор сказав, що йому 450 років. До його сьомий інкарнації йому, за його словами, 953. («Час і Рані»). Його дев'ята і десята інкарнації стверджували, що ним — 900 і 903 роки відповідно. (Прибульці в Лондоні, Мандрівка Проклятих та ін.) Цілком можливо, що Доктор просто не знає свого справжнього віку.

Ключові події в житті[ред.ред. код]

 • Його вигнано (або він сам утікає) з Галіфрея разом зі своєю онукою С'юзан.
 • Прибуває на Землю 1963 року, переховує ТАРДІС на звалищі. Потім з'ясовується, що в цей час Доктор приховує Руку Омеги.
 • Викрадає двох шкільних учителів: Єна Честертона та Барбару Райт.
 • Уперше зустрічає Далеків.
 • Приймає ідею подорожувати разом із супутниками-людьми.
 • Залишає С'юзан жити у 22-у сторіччі.
 • Зустрічає новго компаньйона — Вікі.
 • Повертає Єна і Барбару додому, зустрічає нового компаньйона — Стівена Тейлора.
 • Через втручання Володарів Часу зустрічає свої майбутні інкарнації як мінімум двічі.
 • Уперше зустрічає Монаха — іншого Володаря Часу.
 • Вікі залишає Доктора і займає своє місце в історії. Натомість Катаріна, яка вірить, що Доктор — Бог, приєднується до нього.
 • Під час однієї з подорожей переживає смерть двох своїх супутників — Катаріни та Сари Кінгдом.
 • Стосунки зі Стівеном Тейлором псуються, і той, розгніваний, залишає ТАРДІС, проте скоро повертається. До екіпажу ТАРДІС випадково приєднується Додо Чаплет.
 • Стівен Тейлор залишає ТАРДІС. Цього разу — аби допомогти заново відбудувати цивілізацію.
 • Додо вимушений залишитись на Землі через рани. Доктор отримує двох нових супутників — Поллі та Бена Джексона.
 • Уперше зустрічає кіберлюдей.
 • Уперше регенерує.

Посилання[ред.ред. код]