Проекція Гауса-Крюгера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Проекція Гауса-Крюгера — поперечна циліндрична рівнокутна картографічна проекція розроблена німецькими вченими Гаусом та Крюгером. Застосування цієї проекції дає можливість практично без суттєвих спотворень зобразити досить значні ділянки земної поверхні, і, що дуже важливо, побудувати на цій території систему плоских прямокутних координат. Ця система є найбільш простою і зручною при проведенні інженерних та топографо-геодезичних робіт[1].

В результаті досліджень було встановлено, що оптимальні розміри території зображення повинні обмежуватися меридіанами, віддаленими один від одного на 6°. Ця фігура отримала назву сфероїдального двокутника. Його розміри: 180° по широті (від полюса до полюса), і 6° по довготі. Не зважаючи на те, що площа зони в проекції (зони Гауса) буде збільшеною, відносні спотворення довжин у найвіддаленіших від середнього меридіана точках екватора на межі зони складатиме 1/800. Максимальні спотворення довжин в межах зони складає +0,14%, а площ – +0,27%, а в межах України – ще менші. Таким чином, спотворення довжин та площ в межах зони менші, ніж спотворення, що виникають при друці карти за рахунок деформації паперу. Зображення зони в проекції Гауса практично не має спотворень і допускає будь-які карто- та морфометричні роботи.

Джерела інформації[ред.ред. код]

  1. М.В. Потокій (2003). КАРТОГРАФІЯ З ОСНОВАМИ ТОПОГРАФІЇ, КОМПЛЕКС ПРОГРАМНО-МЕТОДИЧНИХ МАТЕРІАЛІВ З ПРЕДМЕТУ. Тернопіль.  Проігноровано невідомий параметр |посилання= (довідка)

Дивіться також[ред.ред. код]