Хуан Себастьян Елькано

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Хуан Себастьян Елькано

Хуа́н Себастья́н Елька́но (ісп. Juan Sebastián Elcano, баск. Juan Sebastian Elkano; нар 18 лютого 1476 р. в Ґетарії — пом. 4 серпня 1526 у Тихому океані) — баскійський мореплавець, що здійснив першу навколосвітню подорож: як друга людина в команді Фернана Маґеллана, Елькано перейняв керівництво його експедицією, коли той загинув на Філіппінах.

Біографія[ред.ред. код]

Його батьками були Домінґо Сабастьян Елькано I та Каталіна дель Пуерто, мав трьох братів: Домінґо Елькано II (був католицьким священиком), Мартіна Переса і Антона Мартіна. 1509 року був учасником іспанської експедиції кардинала Франсіска Хіменеса де Сіснероса проти алжирців. Згодом оселився в Севільї і став капітаном торговельного судна. Віддав судно ґенуезьким банкірам, аби сплатити борг, чим порушив іспанське право. Король Іспанії Карл V замінив покарання на участь в експедиції Фернана Маґеллана до Східної Індії, що стала першою навколосвітньою подорожжю.

Спершу був капітаном корабля «Консепсьйон». Попри участь у придушеному бунті в Патаґонії, Маґеллан пощадив його. Елькано провів п'ять місяців у кайданах, його звільнили після смерті Маґеллана, аби він очолив рештки експедиції — судно «Вікторія». 18 березня 1522 року відкрив острів Амстердам на півдні Індійського океану. 6 вересня 1522 року прибув до Санлукар-де-Баррамеди разом із 18-ма членами екіпажу.

1525 року був учасником експедиції Лоаїси, під час якої разом із самим Лоаїсою керував шістьма кораблями на шляху до Індокитаю. Обоє загинули в Тихому океані 1526 року.

ЗАГИБ[ред.ред. код]

Рухаючись у північному напрямку, 13 лютого 1521 експедиція перетнула екватор. 6 березня було відкрито острови Гуам і Рота в архіпелазі Маріанських островів, а 16 березня досягла острова Гомонгон в архіпелазі Філіппінських островів. До цього моменту залишалось всього 100 учасників експедиції.

Магеллан мав змогу спілкуватися з місцевими жителями, бо мав малайського перекладача, який розумів їхню мову. 7 квітня моряки дістались до острова Себу. Магеллан організував там постій, прагнучи навернути місцеве населення до християнської віри. Незабаром, можливо занадто покладаючись на силу володіння вогнепальною зброєю, він взяв участь у конфлікті між місцевими правителями. 27 квітня 1521, під час одного з боїв на острові Мактан, жителі якого відмовились платити данину іспанській короні, Магеллан був убитий разом з частиною своїх товаришів.

Раджа острова Себу, що уже склав присягу на вірність королю Іспанії, скористався з того і заманив іспанців на урочистий обід, де влаштував різню, та убив декілька десятків мореплавців. Кораблям довелось терміново відплисти. Брак досвідченого керівника дався взнаки. Вже поблизу мети подорожі, флотилія витратила декілька місяців, щоб досягтиМолуккських островів.