Електричний велосипед: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Рядок 49: Рядок 49:
==Посилання==
==Посилання==
* {{ref-cz}} http://www.hybrid.cz/tagy/elektrokola - нові моделі, тести, і актуальна інформацію про події в області електричних велосипедів
* {{ref-cz}} http://www.hybrid.cz/tagy/elektrokola - нові моделі, тести, і актуальна інформацію про події в області електричних велосипедів
* {{ref-cz}} http://www.nakole.cz/clanky/elektrokola/ - ntcnb s syif syajhvfwsz ghj tktrnhbxys dtkjcbgtlb


== Див. також ==
== Див. також ==

Версія за 13:57, 2 лютого 2012

Електровелосипед на продажі в Берліні (2009)
Електричний велосипед в Нідерландах
Файл:Vitali Model 2008.jpg
Акумулятор закріплений на рамі
«Gocycle», Великобританія (2010)

Електричний велосипед (пауербайк, е-байк (англ. e-bike), педелек[1] (англ. pedelec)) — один з видів електричних транспортних засобів схожий на велосипед, який приводиться в рух силою м'язів і має додатковий привід у вигляді електродвигуна. Електричний привід може частково або повністю забезпечувати рух електричного велосипеда.

Від звичайного велосипеда електровелосипед, окрім всього, відрізняється наявністю трьох додаткових компонентів: електродвигуна, акумуляторної батареї і мікроконтролера. На відміну від мотоцикла або моторолера, електровелосипед може також приводитися в рух педалями, а його обслуговування, якщо виключити електричні компоненти, не відрізнятиметься від обслуговування велосипеда.

Враховуючи, що це в основному класичний велосипед, оснащений тільки додатковим електродвигуном і акумулятором, його можна перевозити в поїздах, автобусах, або міському громадському транспорті.

У 2010 році в Європі було продано близько 700 тисяч електрифікованих велосипедів[2]. У Китаї в 2010 році на дорогах було поширено 120 000 000 електричних велосипедів[3].

Коротка характеристика

Їх автономність, як правило, складає від 25 до 50 км їзди. Якщо двигун велосипеда розвиває швидкість вище 25 км/год і потужність більше 250 Вт — такі електровелосипеди в ряді країн вважаються мопедами. Діапазон швидкості у більшості електричних велосипедів може досягати 30 км до 40 км/год[4]. Максимальна швидкість в більшості країн — 300 Вт, в Канаді — 32 км/год·500Вт, Америці — 32 км/км·750 Вт.

Використання електричних велосипедів дуже просте. Двигун включається, коли зростає тиск на педалі. Двигун працює з потужністю в діапазоні між 180 і 250 Вт. Педалі можуть використовуватися для продовження руху після зупинки чи вимкнення двигуна. Вимкнення/увімкнення, зазвичай, робиться дроселем на кермі.

Найчастіше використовується безщітковий двигун. Свинцево-кислотні акумулятори (мають дуже обмежений ресурс: зазвичай 300 циклів заряду), тепер замінено на літієві акумулятори, які є легшими. Використовуються нікель-метал-гидридні акумулятори (Ni-MH), а літій-іонні (Li-Ion) вважаються предметами розкоші. Керуюча напруга, як правило, 24, 26 або 36 вольт. Мікроелектроніка існує з можливістю вибору режимів допомогти на деяких моделях двигуна. Споживання енергії може відображатись на індикаторі, розташованому на кермі.

Для зарядки акумулятора використовується спеціальний зарядний пристрій від стандартної розетки. Час зарядки складає зазвичай від декількох - до 8 годин. Кількість циклів зарядок літієвої батареї складає приблизно 1000 циклів і має термін придатності в кілька років. Продуктивність акумулятора також знижується з часом. Батарея на більшості моделей встановлена в якості знімного картриджа для зручності обслуговування.

Вартість використання електричних велосипедів набагато менша, ніж у випадку транспортних засобів, обладнаних двигуном внутрішнього згоряння. На відміну від двигунів внутрішнього згоряння, електродвигун генерує звук менш інтенсивно.

Велосипеди цього типу, як правило, є важчими, ніж традиційні — їхня вага, як правило, десятки кілограмів.

Більшість марок електровелосипедів виробляються в Китаї.

Двигун

Електродвигуни постійного струму напругою від 12 до 48 V, побудований на осі одного з двох коліс (так зване «мотор-колесо»). «Мотор-колесо» - найбільш розповсюджена модель приводу. Двигун може бути встановлений або в передній або в задній ступиці колеса, або так званий «середній двигун».

Безщіточні двигуни мають перевагу, так як не потребуюють обслуговування, але вони трохи дорожче. Потужність двигунів на ринку від 180 до 1000 Вт.

Батареї

Вартість пробігу залежить від акумулятора. Робота надійного іонного акумулятора становить 10-15 год від 24 до 36 В. При цьому ємність батареї (200-250 Вт·год або від 0,72 до 0,9 МДж накопиченої енергії) може покрити, в залежності від рівня підтримки і ваги транспортного засобу та велосипедиста, від 40 до 95 км.

Батареї зазвичай кріпляться на багажнику в спеціальному контейнері, на велосипедній рамі та ін.

Автономія

Дальність їзди залежить від багатьох факторів: вага, швидкість руху, поза водія, тип асфальту, стан батареї та її залишковий заряд.

Сучасний електричний велосипед оснащений літієвою батареєю (Li-Ion, Li-Полімер або Li-фосфат) і вагою від 19-29 кг на одній зарядці може пройти від 40 до 100 км з тривалим часом автономної роботи (до 1000 циклів зарядки, яка в нормальних умовах відповідає пробігу в 30000-70000 км).

Управління двигуном

Примітки

Посилання

Див. також