Мотоцикл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Honda XBR500

Мотоци́кл (від лат. motor — приводить в рух і грец. kýklos — коло, колесо) — двоколісний механічний транспортний засіб з боковим причепом або без нього, що має двигун з робочим об'ємом 50 см³ і більше. До мотоциклів прирівнюються моторолери, мотоколяски триколісні та інші механічні транспортні засоби, дозволена максимальна маса яких не перевищує 400 кг.[1]

Мотоцикл є однією з найбільш доступних форм автотранспорту. У світі станом на 2002 рік було приблизно 205 мільйонів мотоциклів, в тому числі мопедів, моторолерів, моторизованих велосипедів та інших дво- та триколісних транспортних засобів, або близько 33 мотоцикла на 1000 чоловік. Для порівняння, у світі налічувалося близько 590 мільйонів автомобілів, або 91 на 1000 осіб, при цьому близько однієї третини (195 млн. одиниць) з них знаходилося в Японії і США[2].

Історія[ред.ред. код]

Перші мотоцикли з'явилися в кінці 19 ст. у Західній Європі.

Класифікація[ред.ред. код]

За призначенням мотоцикли підрозділяються на:

 • дорожні (транспортні);
 • спортивні.

За конструкцією, формою та компоновкою рами, двигуна та коліс (і, відповідно, за посадкою мотоцикліста), на такі основні групи:

 • шосейно-дорожні;
 • шосейно-спортивні;
 • позашляхові (ендуро);
 • кросові;
 • гоночні;
 • чоппери.

Дорожні мотоцикли, завдяки малим габаритам і масі, хорошій маневреності, високій прохідності і простоті обслуговування використовуються як засіб індивідуального транспорту. До спеціальних мотоциклів відносяться патрульні, ескортні, торгові і т.п.

Цікаві факти[ред.ред. код]

 • Перші мотоцикли не мали гальм. Розігнавшись, мотоцикліст для зупинки міг покладатися тільки на свої ноги. Лише в 1902 році філадельфійська компанія «Steffey Motorcycles» придумала перші гальма, які дозволяли зупиняти або сповільнювати мотоцикл. Механізм був гранично простим: шматочок листової сталі терся об передню покришку, в результаті чого байк сповільнювався. Система працювала так само ефективно, як і сама машина, яка, по суті, являла собою велосипед Hartford з невеликим моторчиком[3].

Див. також[ред.ред. код]

Поняття правил дорожнього руху[ред. код]
Примітки[ред.ред. код]

 1. ПОСТАНОВА № 1306 Про Правила дорожнього руху - Кабінет Міністрів України
 2. Passenger Cars. Map No. 31. sasi.group.shef.ac.uk (англ.). Процитовано 24.02.2014. 
 3. Ким (27.12.2013). Мото история: тормоза мотоцикла. bikepost.ru (рос.). Процитовано 24.02.2014.