Євдокія Ангеліна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Євдокія Ангеліна
Ευδοκία Αγγελίνα
Народилася бл. 1173
Константинополь
Померла бл. 1211
Корінф
Країна Byzantine imperial flag, 14th century according to Pietro Vesconte.png Візантійська імперія
Рашка[d]
Національність грекиня
Роки активності з 1186
Титул велика жупанка
імператриця
Конфесія Константинопольська православна церква
Рід Ангели
Батько Олексій III Ангел
Мати Євфросинія Дукена Каматирена
Брати, сестри  • Анна Ангеліна
У шлюбі з Стефан II Неманич
Олексій V Дука
Лев Сгур
Діти 2 сини і 2 доньки

Євдокія Ангеліна (бл. 1173 — бл. 1211) — візантійська імператриця.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походила з династії Ангелів. Друга донька Олексія Ангела та Євфросинії Каматирени. Народилася близько 1173 року. У 1185 році її стрийко Ісаак Ангел став імператором. У 1186 році останній став планувати її шлюб з сином Стефана Немані, великого жупана Сербії. Цей намір вдалося реалізувати близько 1190 року, коли батько Євдокії перебував у вигнанні в Єрусалимському королівстві. Євдокія стала дружиною Неманича.

При сербському дворі впроваджувала візантійські порядки, при цьому підтримувала політику імператора Ісаака II щодо зміцнення впливу Константинопольського патріархату. Втім, згодом стосунки з чоловіком погіршилися, Євдокія та Стефан II звинувачували одне одного в розпутстві, перелюбі, марнотратстві, пияцтві та любові до розкошів. У 1195 році батько Євдокії стає імператором. Внаслідок цього Євдокія ще більше стала докладати зусиль для зміцнення візантійського впливу в Рашкі. Водночас Стефан II намагався здобути самостійність для своєї держави, тому став орієнтуватися на папу римського. Зрештою у 1198 році, незважаючи на заступництво свого брата Вукана, великий жупан Рашки прогнав свою дружину. Спочатку та сховалася у князівстві зета, сподіваючись повернутися до раського двору, але зрештою у 1200 році переїздить до Діррахія, а звідси до Константинополя.

Тут вона стає коханкою Олексія Дуки, що викликало невдоволення батька-імператора. У 1203 році Олексія III було повалено, але вже у 1204 році коханець Євдокії захопив імператорський трон, втім, Олексій V не зміг протидіяти учасникам Четвертого хрестового походу, що перед тим повалили батька Євдокії. У Мосинополі Євдокія та Олексій V побралися, але її імператорський титул був номінальним. Невдовзі за наказом батька чоловіка Євдокії було схоплено та передано хрестоносцями, які стратили колишнього імператора.

Після цього разом з матір'ю та батьком попрямувала до Фессалії, де за наполяганням батька у 1205 році вийшла заміж за Льва Сгуру, архонта Коринфа. Разом з чоловіком переїздить до цього міста. У 1207 році Сгура загинув у боротьбі з Боніфацієм Монферратським. Євдокія померла близько 1211 року.

Родина[ред. | ред. код]

1. Чоловік — Стефан II Неманич, великий жупан Рашки.

Діти:

2. Чоловік — Олексій V Дука, візантійський імператор.

Дітей не було.

3. Чоловік — Лев Сгур, архонт Коринфу.

Дітей не було.

Джерела[ред. | ред. код]

  • K. Varzos, Ē genealogia tōn Komnēnōn, Thessalonica, 1984.
  • Fine, John Van Antwerp, Jr. (1994). The Late Medieval Balkans: A Critical Survey from the Late Twelfth Century to the Ottoman Conquest. Michigan: University of Michigan Press. p. 46. ISBN 0-472-08260-4.
  • Mihailo Laskaris: La princesse byzantine en Serbie médiévale, contribution à l'histoire des relations depuis la fin à la mi-xve siècle, Belgrade 1926 (fac-similé Podgorica 1997) p. 7-37