Кривицький Ігор Олександрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Ігор Кривицький)
Перейти до: навігація, пошук
Ігор Олександрович Кривицький
Kryvytski-from-memmory-book.jpg
Народився 7 вересня 1935(1935-09-07)
Помер 20 травня 2008(2008-05-20) (72 роки)
Харків
Громадянство Україна Україна
Галузь орнітологія
Заклад Харківський національний університет
Науковий ступінь Кандидат біологічних наук
Науковий керівник Ігор Долгушин
Відомі учні Михайло Банік, Т. А. Атемасова, О. Брезгунова
Відомий завдяки: орнітологічні дослідження

Кривицький Ігор Олександрович (7 вересня 1935(19350907) — 20 травня 2008) — відомий український орнітолог, кандидат біологічних наук, автор кількох монографій та упорядник низки збірників наукових праць, один з організаторів та найактивніших учасників наукової робочої мережі «Дослідження птахів басейну Сіверського Дінця».

Біографічні деталі[ред.ред. код]

Ігор Кривицький народився 7 вересня 1935 р. у м. Орша в Білорусі в сім'ї міського архітектора. Під час війни сім'я вимушена була евакуюватися на схід. У травні 1944 р. Ігор разом з матір'ю переїхав до Харкова, де пішов до школи. Вищу освіту отримав у Харківському державному університеті, де його викладачами були відомі зоологи О. С. Лисецький та І. Б. Волчанецький.

Після його завершення, у 1959 р., молодий (24 роки) науковець переїжджає на три роки до Казахстану, де він стає співробітником щойно утвореного Кургальджинського заповідника. У заповіднику працював науковим співробітником, а згодом став його директором. Однак у 1961 р. заповідник був реогранізований у заповідно-мисливське господарство.

У час перебування у Казахстані (1959–1962) юнак був учнем Ігоря Долгушина, заступника директора Інституту зоології АН Казахстану, лауреата Сталінської премії (III ступеня) у галузі сільського господарства (1951), найвідомішого дослідника птахів Казахстану.

1962 року, у віці 27 років, Ігор Кривицький знову повертається до Харкова. Працював в Харківському національному університеті імені Каразіна, в Інституті біології, в якому з 1998 р. очолював Групу з вивчення прикладних проблем екології тварин. Ця група діє й дотепер, і в ній працюють, зокрема, й учні Ігоря Олександровича — Михайло Банік, Ольга Брезгунова та ін.[1].

Об'єкти досліджень та колекції[ред.ред. код]

Чорний жайворонок — один з об'єктів дослідження Ігоря Кривицького (в Україні вид не гніздиться)
Cettia cetti — рідкісний в Україні вид очеретянок, вид, якому присвячено одну з книг Ігоря Кривицького

Один з головних інтересів дослідника — вивчення взаємовідносин птахів та людини, птахів та «культурного ландшафту» (Банік, 2010).

Найвідоміші й улюблені об'єкти досліджень — дрохва, чаплі, хижі птахи, жайворонок чорний.

Орнітологічна колекція Музею природи Харківського університету зберігає зібрані Ігорем Олександровичем зразки: 739 екземплярів 177 видів птахів (Девятко, 2010).

Орнітологічні рухи[ред.ред. код]

Ігор Олександрович був організатором низки конференцій та упорядником праць конференцій «Птахи басейну Сіверського Дінця», у тому числі:

  • вип. 2 (Матеріали 2 конференції, Харків, 1994),
  • вип. 3 (Матеріали 3 конференції, Харків 1996),
  • вип. 4-5 (Матеріали 4-5 конференцій, Харків, 1998),
  • вип. 8 (Матеріали 8-10 конференцій, Харків, 2003)

Один з ініціаторів «Міждународного Фонду Дрохви» (2000) та організатор конференції «Міжнародна громадськість за збереження дрохви» (2001, спільно з Володимиром Свинаревим, який організував експериментальну ферму з розведення дрохфи).

Найвідоміші видання[ред.ред. код]

  • Кривицкий Игорь Александрович, Грамма Виктор Никитович, Друлева Ирина Владимировна, Горелова Любовь Николаевна, Рудик Александр Михайлович. Люби свою землю. Научно-популярный очерк о редких и исчезающих растениях Харьковской области, требующих охраны и биологического контроля. — Харьков : «Прапор», 1986. — 200 с. — 10 000 прим. (рос.)
  • Орнітологи України (довідник) (Харків, 1999)
  • Cettia cetti (Харків, 2000)[2] Кривицкий И. А. Cettia cetti: Птицы СССР. Славковые. Широкохвостка. Сверчки. Тонкоклювая камышевка. — Харьков, 2000. — С. 1-170.

Пам'яті Ігоря Кривицького[ред.ред. код]

Ігор Кривицький (в центрі) на 13-й конференції «Дослідження та охорона птахів басейну Сіверського Дінця» (Луганськ, 23.09.2005 р.).

Пам'яті Ігоря Олександровича було присвячено 16-ту[3] наукову конференцію циклу «Дослідження та охорона птахів басейну Сіверського Дінця» та 11-й випуск серії видань «Птахи басейну Сіверського Дінця» (Донецьк 2010; За ред. Леоніда Тараненка). Серед інших матеріалів цієї збірки варто відзначити пам'ятні статті його друга й відомого дослідника орнітофауни Казахстану Анатолія Ковшаря (Ковшарь, 2010) та його учня й відомого дослідника орнітофауни північно-східної України Михайла Баніка (Баник, 2010).

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  1. Група прикладних проблем екології тварин НДІ біології ХНУ
  2. Назва книжки відповідає назві одного з птахів: Cettia cetti — це латинська назва очеретянки середземноморської, або солов'їної.
  3. На титульній сторінці видання матеріалів конференції помилково вказано "15" (15-ту проводив І. А. Кривицький).