Іно Анастасія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Анастасія
Ім'я при народженні Іно
Народилася невідомо
Дафнідій
Померла 593
Константинополь
Поховання Церква Дванадцяти апостолів
Країна  Візантійська імперія
Діяльність суверен
Титул імператриця
Посада Візантійський імператор
Конфесія християнство
Рід Justinian dynastyd
У шлюбі з Іоанн
Тиберій II Костянтин
Діти 4 доньки

Елія Анастасія (*Aelia Anastasia, д/н — 593) — візантійська імператриця.

Життєпис[ред. | ред. код]

Про походження практично нічого невідомо, ймовірно, належала до поганської грецької родини. Народилася в Дафнідіумі (його ототожнюють з островом Дафнузія біля узбережжя Віфінії в Чорному морі). Отримала ім'я Іно (з давньогрецької міфології). Була одружена з опціоном Іоанном, від якого мала доньку. Планувала шлюб останньої з комітом Тиберієм, але ймовірно внаслідок епідемії чи якоїсь хвороби чоловік та донька померли. Тому наприкінці 550-х років Іно сама стала дружиною Тиберія. Перед тим перейшла з поганства до християнства (можливо, монофізитства, що мала популярність серед військових).

У 565 році її чоловік призначається комітом екскубіторіїв (одним з загонів імператорської охорони). Після цього Іно оселяється в Константинополі. У 574 році після спалаху безумства імператора Тиберій стає цезарем, а Іно стає цезарісою.

Втім невдовзі Іно стикнулася у протистоянні з імператрицею Елією Софією, яка планувала сама оженитися з Тиберієм, в якого, напевне, закохалася. Тому Софія намагалася розлучити Тиберія з Іно. Остання оселилася в палаці Гормізда, оскільки їй було заборонено з'являтися в імператорському Великому палаці. Її щовечора навідував Тиберій, що не бажав розлучатися з Іно. Згодом та зовсім залишила Константинополь.

У 578 році її чоловік спочатку стає співімператором, а після смерті Юстина II того ж року — єдиним імператором. Але ж Елія Софія все одно планувала влаштувати розлучення Іно з Тиберієм, тому той таємно привіз дружину й зробив її Августою. При цьому Іно змінила ім'я на Елію Анастасію.

В цей час вона була тяжко хвора, тому на початку 580-х років лікувалася на лікувальних водах міста Акви Каліди. На знак вдячності подарувала місцевій церкві імператорську мантію.

Нова імператриця вимушена була боротися за вплив з Елією Софією, але особливо не втручалася у державні справи. Хроніст Іоанн Ефеський вказує, що вона не належала до прихильників православ'я.

Разом з тим підтримала чоловіка в заручинах доньки Костянтини з магістром Маврикієм. 582 року чоловік імператор Тиберій II помер. Незабаром відбулося весілля доньки Елії Анастасії з Маврикієм. Померла Анастасія 593 року, її поховано в Церкві Дванадцяти апостолів.

Родина[ред. | ред. код]

1. Чоловік — Іоанн, опціон.

Діти:

  • донька

2. Чоловік — Тиберій II Костянтин, візантійський імператор.

Діти:

  • Костянтина (560—605), дружина імператора Маврикія
  • Харіто
  • донька

Джерела[ред. | ред. код]

  • Martindale, John R.; Jones, A.H.M.; Morris, J. (1992). The Prosopography of the Later Roman Empire. IIIa. Cambridge University Press. pp. 60–61. ISBN 0-521-20160-8
  • Garland, Lynda. Byzantine empresses: women and power in Byzantium, AD 527—1204. London, Routledge, 1999.