Інститут соціокультурного менеджменту

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Інститут соціокультурного менеджменту
(ІСКМ)
Оригінальна назва КООГ «Інститут соціокультурного менеджменту»
Дата заснування 15 листопада 2001 року
Тип громадська організація
Мета діяльності розвиток громад, культура, навчання
Голова Лев Абрамов
Положення Кропивницький
Офіційний сайт iscm.org.ua lacenter.org.ua lac.org.ua

Інститут соціокультурного менеджменту — (ІСКМ) — громадська організація, що реалізовує соціокультурні проєкти, навчає громадських активістів, проводить дослідження, розробляє та видає навчально-методичні  посібники, інформаційні бюлетені та інші посібники, що висвітлюють особливості реалізації громадської діяльності, активізації громад, трансформації закладів культури в центри місцевої активності. Заснована 2001 року в Кропивницькому.

Загальна інформація[ред. | ред. код]

Основні тематичні пріоритеті ІСКМ:

 • розвиток громад;
 • трансформація закладів культури в Центри місцевої активності;
 • розвиток демократичних процесів;
 • сприяння євроатлантичній інтеграції України.

Основні форми роботи ІСКМ:

 • проведення освітніх заходів (семінарів, тренінгів, конференцій);
 • розробка навчально-методичних посібників;
 • проведення досліджень;
 • адвокасі кампаній;
 • інформування цільової аудиторії (тематичні Інтернет сторінки, бюлетені, прес-конференції);
 • адміністрування грантових програм.

Діяльність ІСКМ підтримується або підтримувалась:

Фондом Євразія, (USAID), ІСАР «Єднання» (USAID), Фундацією прав людини (Посольство Швейцарії), Міжнародним Фондом «Відродження», Фондом ім. Стефана Баторія (Фундація Форда), Міністерством закордонних справ України, Міністерством культури України, Міністерством екології та природних ресурсів України, Комітетом виборців України (Міністерство закордонних справ Данії), Фондом Східної Європи, USAID, Pact в Україні, NATO, Фондом ім. Ч.С. Мотта, ІЕД (Європейським Союзом), а також благодійними пожертвами громадян та бізнесу.[джерело?]

ІСКМ успішно реалізував/реалізовує 29 соціальних проєктів. Своїми заходами та проектами ІСКМ охоплює такі головні категорії населення: громадські активісти та працівники сфери культури (отримують: мікроґранти, послуги, покращення професійних навичок), держслужбовці (ефективні моделі звітування перед суспільством), журналісти (тренінги щодо покращення взаємодії з громадськими активістами).[джерело?]

Кількісні показники діяльності ІСКМ[ред. | ред. код]

У даному розділі представлено кількісні показники роботи Інституту соціокультурного менеджменту (ІСКМ) за роками. Показники є об’єктивним відображенням напрямків діяльності та рівня залучення аудиторії до освітніх заходів ІСКМ.

Показники (прояв за роками) 2001-2016 2017 2018
Розробка та видання навчальних посібників 9 - 1
Розробка та видання інформаційних бюлетенів 42 1 3
Розробка та тиражування інших видань 26 3 6
Завантаження електронних версій видань на веб-ресурсах

(за даними сайтів: iscm.org.ua, lacenter.org.ua, prostir.ua)*

127951 6205 17086
Розповсюдження друкованих версій видань 69050 1000
Індекс бібліографічних посилань на видання ІСКМ

(за даним Google-Академії) 

84 14 5
Розпочато проектів 25 2 2
Завершено проектів 24 1 2
Проведено конкурсів грантів для НДО 5 - -
Підтримано проектів НДО 14 - -
Проведено конкурсів для громадських активістів та журналістів 4 - -
Нагороджено переможців конкурсів для громадських активістів

та журналістів

31 - -
Проведено досліджень 9 1 1
Проведено заходів 122 20 24
Кількість учасників заходів 2498 340 522
Кількість статей у традиційних ЗМІ (газети, журнали) 332 7 8
Кількіст сюжетів, випущених у теле/радіо ефірах 81 6 1
Кількість інформаційних матеріалів у мережі Інтернет

(інформаційні сайти, соціальні мережі, відеохостинг YouTube)*

- 113 514
Кількість відвідувачів сайтів ІСКМ: iscm.org.ua, lacenter.org.ua,

lac.org.ua**

156664 15675 33006

*Показник вимірюється з 2017 року

**Показник вимірюється з 2010 року

Проекти[ред. | ред. код]

Інститут соціокультурного менеджменту реалізував/реалізує 29 соціальних проектів. Зокрема:

«Розвиток незалежного інформаційного простору в Україні», 2003 рік

Донор: Фонд «Євразія»

Мета проекту: Сприяння розвитку незалежного інформаційного простору в Україні. Задачі проекту: Створення платформи для журналістів «Прес — клубу» на базі діючого Інтернет — проекту «Каталог преси СНД та Балтії».

Результати проекту: Творчі продукти, створені під час проекту (бюлетень «НДО-Інформ» № 1 (25), 2 (26), навчально-методичний посібник «Інформаційне забезпечення процесу вирішення соціальних проблем на місцевому рівні», тренінг «Інформаційне забезпечення процесу вирішення соціальних проблем на місцевому рівні») високо оцінені клієнтами. Було здійснено комплекс заходів, спрямованих на підготовку пілотної групи журналістів прес-клубу — клубу для інтенсифікації процесу розвитку механізму інформаційного забезпечення вирішення соціальних проблем з використанням сучасних інформаційних технологій і можливостей існуючих мережних інфраструктур. Була організована робота регіональної Агенції соціальної інформації (АСІ) для журналістів кіровоградського «Прес- клубу» — консультативно — сервісного елементу по організації інформаційного обміну з використанням сучасних технологій. Представники ОГС, що були охоплені освітньою програмою стали більш широко використовувати диференційовані джерела інформаційного впливу на соціальне оточення. Аналіз отриманої кількісної та якісної інформації дозволяє зробити висновки, що інформаційні канали, що використовуються ІСКМ для реалізації своєї місії (бюлетень «НДО-Інформ», веб-сайти, ЗМІ) є оптимальними, оскільки доповнюють один одного і дозволяють досягнути кумулятивного ефекту в інформуванні громадськості про діяльність громадських активістів на місцевому рівні, а також висвітлення в бюлетені «історій успіху» діяльності НДО щодо вирішення соціальних проблем на місцевому рівні є виправданим, оскільки дана інформація, що запитується читачами.

«За! Молодь», 2003—2004 рр.

Донор: «Фундація прав людини» (Посольство Швейцарії)

Мета проекту: Вдосконалити досвід організацій Кіровоградської області з приводу організації та адміністрування клубів інтелектуального розвитку з метою відволікання молоді від вулиці.

Результати проекту: Підвищилася професійна кваліфікація 25-ти тренерів, капітанів та керівників клубів інтелектуальних ігор зі всієї області. Було проведено круглий стіл, метою якого було налагодження конструктивного діалогу між лідерами інтелектуального руху та представниками влади. Вдалось привернути увагу представників преси до проблематики захисту права молоді на гідне дозвілля через проведення інтелектуальних ігор. Поява статей та інформаційних повідомлень про діяльність КОЛІР та ІСКМ у місцевій пресі. Надруковані методичні посібники для лідерів інтелектуального руху Кіровоградщини у кількості 50 штук. Створено та розміщено в Інтернеті віртуальний ресурс для лідерів та учасників інтелектуального руху області. Проведено фестиваль інтелектуальної творчості для молоді області — ігор «Брейн Ринг», «Що? Де? Коли?», «Даугавпілсу» та «Своєї гри». Завдяки заходам, проведених в рамках проекту, підвищились рейтинги кіровоградських команд на всеукраїнських змаганнях Ліги Українських клубів, а також підвищився вплив КОЛІР на процеси прийняття рішень у сфері молодіжної політики в області.

«Мережа партнерства — 2004», 2004 р.

Донор: "Міжнародний Фонд «Відродження»

Мета проекту: Підвищити обізнаність місцевих НДО та громади про громади, що реалізує "Міжнародний Фонд «Відродження»

«Інформаційне забезпечення процесу вирішення соціальних проблем на місцевому рівні», 2004 р.

Донор: ІСАР «Єднання» (USAID)

Мета проекту: Сприяння процесу активізації громадян у вирішенні соціальних проблем шляхом підвищення рівня компетентності місцевих активістів через видання, розповсюдження бюлетенів «НДО — Інформ» та проведення тренінгу «інформаційне забезпечення процесу вирішення соціальних проблем на місцевому рівні».

«Інтеграція місцевих спільнот», 2004—2005 рр.

Донор: Фонд «Євразія»

Учасники: Центр підтримки громадських та культурних ініціатив. Центр сприяння суспільним інноваціям, м. Миколаїв.

Мета проекту: Сприяння активізації місцевих громад у рішенні соціальних проблем шляхом удосконалення інформаційно–методичних механізмів, спрямованих на задоволення їхніх потреб і підвищення рівня інтеграції локальних співтовариств, через організацію кластера проектів у Кіровоградській, Дніпропетровській і Миколаївській областях.

«Аналіз передвиборчих партійних програм», 2006 р.

Донор: Фонд «Євразія»

Мета проекту: Сприяти усвідомленому і реалістичному вибору громадянами свого економічного і політичного майбутнього через доступ до об'єктивної і збалансованої інформації на місцевому рівні шляхом реалізації освітньої програми й інформаційної кампанії для журналістів і громадських активістів Кіровоградської області.

Партнери: Центр підтримки творчих ініціатив, Кіровоградська обласна ліга інтелектуального розвитку, Газета «Новий погляд», Кіровоградський прес-клуб реформ.

«Політика — справа не тільки політиків», 2006 р.

Донор: Міністерство закордонних справ України.

Мета проекту: Покращити обізнаність населення кіровоградської області щодо різних аспектів євроатлантичної інтеграції шляхом реалізації комплексу заходів для професійних груп які фактично «формують» громадську думку (місцеві активісти та журналісти).

Партнери: Центр підтримки творчих ініціатив; Кіровоградський прес-клуб реформ; Кіровоградська ОДА.

«Удосконалення системи розробки і оцінки соціальних програм», 2007 р.

Донор: Фонд Стефана Баторія (Фундація Форда)

Географія: Кіровоградська область

Мета проекту: Сприяння демократичної трансформації українського суспільства. Задачі проекту: Активізація діяльності НДО в питаннях пов'язаних з аналізом і розробкою соціальних програм на місцевому рівні, шляхом реалізації освітньої, інформаційної програми та конкурсу грантів для журналістів та активістів НУО Кіровоградської області. Результати проекту: Підвищилася якість соціальної політики на локальному рівні; Збільшилася кількість та якість матеріалів в регіональних ЗМІ та на веб- сайті «3сектор і 4 влада», присвячених результатами аналізу соціальної політики; Активізація НДО в процесі аналізу власних та державних соціальних програм; Місцеві громади були проінформовані про успішний досвід аналізу соціальної політики.

«Аналіз соціальної політики», 2007—2008 рр.

Донор: Фонд Євразія

Географія: Кіровоградська область.

Мета проекту: Сприяти демократичній трансформації українського суспільства . Задачі проекту: Активізація діяльності агентів суспільного життя в питаннях щодо аналізу та розробки соціальних програм на місцевому рівні. Посилився інформаційний вплив на цільову аудиторію Результати проекту: (зокрема інтегруючих центрів та активістів віддалених населених пунктів). Зміцнилася методична база ІМС. Місцеві громади отримали знання та інформацію про успішні соціальні технології з інтеграції місцевих громад і про методи ефективного управління неприбутковими організаціями; Члени місцевого співтовариства отримали фахівців з розробки програми розвитку місцевих ініціатив на основі нових технологій; Покращились та розвинулися інтеграційні функції ІКП в місцевих громадах. У місцевих спільнотах було створено більш сприятливе середовище для розвитку неприбуткових організацій; Покращився імідж ІМС в центральних органах влади. Відбувся обмін досвідом з інтеграції місцевих громад.

«Якісний бюджет починається з якісних програм», 2007—2008 рр.

Донор: Комітет Виборців України (Міністерство закордонних справ Данії)

Географія: Кіровоградська область

Мета проекту: Сприяння процесу прозорості та підзвітності органів місцевої влади в Кіровоградської області.

Результати проекту: В інформаційному просторі збільшилась кількість матеріалів присвячених контролю ОГС над діяльністю влади; Були підготовлені експерти (40) в 2 районах з аналізу державних програм. Внаслідок цього державні програми стали більш адаптовані к потребам та інтересам вразливих груп населення, зокрема, людей з функціональними обмеженнями та молоді. Надбанням громадськості став позитивний досвід забезпечення процесу прозорості та підзвітності органів місцевої влади; Успішні механізми забезпечення процесу прозорості та підзвітності органів місцевої влади перенесені з обласного на районний рівень.

«Про НАТО: школярам та їх батькам», 2008 р.

Донор: Міністерство закордонних справ України

Географія: Кіровоградська область

Мета проекту: Підвищення рівня поінформованості мешканців Кіровоградської області з питань євроатлантичної інтеграції.

«Підтримка громадських ініціатив», 2009 р.

Донор: Фонд Стефана Баторія

Географія: Кіровоградська область

Мета проекту: Сприяти активізації громадських ініціатив в Кіровоградській області.

«Суспільний діалог для розвитку регіону», 2009—2010 рр.

Донор: Фонд Східної Європи

Географія: Кіровоградська область

Мета проекту: Сприяти покращенню соціальної політики.

Результати проекту: Розроблено навчально — методичний посібник «Місцеві цільові програми та механізми по забезпеченню прозорості у процесі їх реалізації». Підвищився рівень уваги суспільства до процесу виконання цільових програм. Було створено механізм зворотного зв'язку між виконавцями та клієнтами цільових програм. Профільні НДО залучилися до аналізу цільових програм. Підвищилась якість соціальної політики та життя громадян. Закріплено позитивні соціальні стереотипи, коли громадяни можуть впливати на соціальну політику. Управління ОДА має більш відповідальне відношення до реалізації цільових програм.

«Соціальна адаптація військовослужбовців через навчання», 2010 р.

Донор: NATO

Географія: Кіровоградська область

Мета проекту: Сприяти соціальній адаптації військовослужбовців.

Результати проекту: 20 військовослужбовців з числа молодших та старших офіцерів, що звільнені або готуються до звільнення у запас зі Збройних Сил України отримали знання і навички в області управління бізнесом на основі сільськогосподарських підприємств, що надало можливість їм отримати диплом державного зразка, що підвищить шанси на їх майбутнє працевлаштування на регіональному ринку праці.

«Підтримка процесу розвитку осередків громадської активності на базі закладів культури», 2011—2012 рр..

Донор: Міжнародний фонд «Відродження»

Мета проекту: анімувати (оживити) заклади культури, які потерпають через кризу.

Результати проекту: Спільно з партнерами в рамках проекту було проведено серії тренінгів з анімації, фандрейзингу та адвокації. Важливим елементом проекту стало видання та розповсюдження історій успіху тих організацій, які завдяки отриманим знанням змогли реалізувати соціально значущі проекти. Важливим моментом в цьому русі виступив конкурс від Міжнародного фонду «Відродження» «Трансформація закладів культури у центри місцевої активності та залучення творчих колективів до благодійництва». Так, в рамках конкурсу було підтримано близько 60 проектів, спрямованих на створення Центрів місцевої активності.

«Виклики після Євромайдану — громадський сектор у дії» у Кіровоградській обл., 2014 р.

Донор: Фонд Освіти для Демократії (Польща), Товариством Лева (м. Львів).

Мета проекту: проаналізувати та переосмислити значення громадських ініціатив у процесі змін в нашій країні.

Результати проекту: У червні 2014 року було проведено круглий стіл «Виклики після Євромайдану — громадський сектор у дії», який відвідали громадські діячі, представники ініціативних, формальних або неформальних груп Кіровоградщини, телебачення, журналісти. На круглому столі розглядалися питання: старі та нові виклики, які постали перед організаціями громадянського суспільства на Кіровоградщини після Майдану; яка ситуація на в регіоні; пріоритетність цілей та завдань для організацій громадянського суспільства; бачення зміни системи. У липні 2014 року активісти та просто небайдужі громадяни зібралися на регіональну сесію планування розвитку громадянського суспільства України, для обговорення викликів та подальших перспектив нашої держави після Євромайдану.

«Національний діалог», 2015 р.

Донор: Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД).

Мета проекту: просування ідеї єдності, примирення та реінтеграції.

Результати проекту: Національний діалог здійснювався між регіональними елітами та лідерами думок щодо подальшого розвитку України як цілісної та суверенної держави. 30 червня 2015 року в м. Кіровоград, в рамках проекту, відбувся регіональний круглий стіл «Національний діалог: долаючи минуле, переживаючи теперішнє, будуючи майбутнє». На заході було представлено результати соціологічного опитування, у якому взяло участь 4413 респондентів з всієї України. Опитування здійснювалося з 25 грудня 2014 року по 19 січня 2015 в 11 регіонах України.

«Інформаційна підтримка реформування місцевого самоврядування», 2017-2018 рр.

Донор: Європейський Союз в рамках проекту "Інституту економічних досліджень та політичних консультацій"  і "Європейської правди" "Просування реформ в регіони".

Мета проекту: Сприяти імплементації реформи децентралізації в Україні відповідно до Угоди про асоціацію Україна-ЄС шляхом підвищення компетентності місцевих лідерів в цих питаннях і поліпшенні інформованості громадян щодо цілей, завдань і перспектив об'єднаної територіальної громади.

Національні проекти[ред. | ред. код]

Конф.jpg

Проект «Спільний шлях у майбутнє», 2009-2011 рр.[ред. | ред. код]

Проект «Спільний шлях в майбутнє» був реалізований Інститутом соціокультурного менеджменту за підтримки програми UNITER, Pact. Inc., USAID спільно з партнерами:

 • Центром гуманістичних технологій «АХАЛАР» (м. Чернігів);
 • Центром підтримки громадських та культурних ініціатив «Тамариск» (м. Дніпропетровськ);
 • Фундацією ім. Князів благодійників Острозьких (м. Рівне);

Дата реалізації проекту: 01. 11. 2009 — 31.10.2011

Мета проекту «Спільний шлях в майбутнє» полягала у зміцненні організаційних можливостей громадських організацій на рівні місцевих громад шляхом створення можливостей для розвитку центрів місцевої активності на базі існуючих будинків культури.

Сільний шлях у майбутнє.jpg

Статистичні підсумки реалізації проекту:

 • проведено дослідження «Діяльність будинків культури по задоволенню потреб територіальних громад» та опубліковано звіт за його результатами;
 • проведено 6 комунікативних зустрічей;
 • проведено 5 прес-конференцій з теми проекту;
 • проведено 5 круглих столів;
 • проведено конференцію «Реформування закладів культури»;
 • видано 10 бюлетенів «НДО-Інформ»;
 • розроблено книгу «Центри місцевої активності»;
 • кількість учасників заходів — 353 особи;
 • кількість матеріалів в мережі Інтернет — 518 публікацій.

Проект «Підтримка процесу розвитку осередків громадської активності на базі закладів культури» 2011-2012 рр.[ред. | ред. код]

Проект «Підтримка процесу розвитку осередків громадської активності на базі закладів культури» був реалізований Інститутом соціокультурного менеджменту за підтримки Антикризової гуманітарної програми Міжнародного фонду «Відродження».

Дата реалізації проекту: 1 квітня 2011 року — 31 березня 2012 року

Метою проекту було трансформування закладів культури в центри (осередки) місцевої активності, які виконуватимуть не лише культурно-мистецькі функції, але й створюватимуть умови для реалізації ініціатив громадян у різних сферах суспільного життя і перетворяться на важливий ресурс функціонування і розвитку місцевих громад . В рамках проекту передбачено сприяння подоланню кризового стану закладів культури малих міст і сіл шляхом підвищення компетентності працівників культури, членів НУО, ініціативних груп.

Проект «Взаємодія інститутів громадянського суспільства з органами виконавчої влади в процесі реалізації державної політики у сфері екології», 2013 р.[ред. | ред. код]

В рамках проекту проведене Національне дослідження «Взаємодія інститутів громадянського суспільства з органами виконавчої влади в процесі реалізації державної політики в сфері екології»

Дата реалізації проекту: листопад-грудень 2013 року.

«Школа громадської участі» 2012—2019 рр.[ред. | ред. код]

ШОУ-1,2.jpg

Це школа підготовки кадрів для громадського сектору малих міст і сіл, куди на конкурсній основі відібрані люди, які живуть на території громади, мають бажання отримати знання, вміння і навички з питань розвитку місцевої громади.

Проект реалізутся за фінанової підтрики Фонду ім. Ч. С. Мотта.

Реалізовано:

 • «Школа громадської участі-1», тривалість проекту — 1 січня 2012 — 31 грудня 2013
 • «Школа громадської участі-2», тривалість проекту — 1 січня 2014 — 31 грудня 2015
 • «Школа громадської участі-3», тривалість проекту — 1 січня 2016 — 31 грудня 2017
Тренінг "Громадянська освіта жінок місцевих громад"

Проект “Залучення через освіту” 2017-2018 рр.[ред. | ред. код]

Мета проекту: Сприяти формуванню громадянської компетентності жінок, їх демократичної культури для підвищення рівня участі в громадській діяльності на місцевому рівні.

Дата реалізації проекту: 15.11.2017 – 15.08.2018

Джерело фінансування:«Програма сприяння громадській активності «Долучайся!»», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні, благодійні пожертви громадян та бізнесу.

Проект реалізувався Інститутом соціокультурного менеджменту в рамках «Програми сприяння громадській активності «Долучайся!»», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

Тренінг "Анімація громадської діяльності"

Проект "Участь через залучення" 2018-2019 рр.[ред. | ред. код]

Мета: сприяти залученню громадян до активного суспільного життя на локальному рівні в умовах децентралізації.

Дата реалізації проекту: 15.01.2018 – 15.07.2019

Джерело фінансування: «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!»», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні, благодійні пожертви громадян та бізнесу.

Цільова аудиторія: Громадські активісти, представники закладів культури України

Проект реалізувався Інститутом соціокультурного менеджменту в рамках «Програми сприяння громадській активності «Долучайся!»», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

Результати реалізації проекту:

 • Учасниками проекту реалізовано 190 ініціатив з тематики проекту в 30 громадах 15 областей України;
 • Участь у заходах учасників взяло 6053 особи;
 • Про заходи в рамках проекту тричі висвітлено у всеукраїнській газеті “День”;
 • 6 статей із згадкою про проект в традиційних ЗМІ;
 • 97 публікацій із згадкою про проект в електронних ЗМІ;
 • Налагоджена горизонтальна взаємодія учасників проекту;
 • Проведено по три тренінги для кожної з груп учасників проекту;
 • Участь у заходах в рамках проекту взяло 215 осіб;
 • ІСКМ розробив три навчальні програми, методологію яких передає учасникам на заходах, що проводяться в рамках проекту.

Остання інформація за проектом на сайті ІСКМ - Проект “Участь через залучення”

Видання Інституту соціокультурного менеджменту[ред. | ред. код]

Інститут соціокультурного менеджменту постійно розробляє та видає навчальні посібники, інформаційні бюлетені та інші тематичні видання, які є у нагоді громадським активістам як початківцям, так і діячам з досвідом. Кожен виданий матеріал є науково обґрунтованим та дослідженим. У виданнях висвітлюються особливості щодо розвитку громад, створення Центрів місцевої активності, набуття соціального капіталу громадськими активістами тощо.За даним Google-Академії індекс бібліографічних посилань на видання ІСКМ становить – 109 посилань.

Навчально-методичні посібники[ред. | ред. код]

Дослідження[ред. | ред. код]

Звіти про діяльність ІСКМ[ред. | ред. код]

Інші видання[ред. | ред. код]

Бюлетень «НДО-Інформ»[ред. | ред. код]

Бюлетень «НДО-Інформ» — видання ІСКМ, яке розраховане на громадських активістів, працівників закладів культури, посадовців органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, журналістів та всіх, хто цікавиться суспільним життям сучасної України.  Бюлетень видається із 1999 року і розповсюджується безкоштовно. Вже видано 53 номери, доступний в електронному та друкованому варіантах.

Контактна інформація[ред. | ред. код]

Веб-сайти: iscm.org.ua, www.lacenter.org.ua, www.lac.org.ua

Адреса: 25000, офіс № 1 (2 поверх), вул. Олега Ольжича, 75-а, м. Кропивницький, Україна

Керівник: Абрамов Лев Костянтинович

Джерела[ред. | ред. код]