Іоан XVII

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Іоан XVII
Народився 17 століття
Маллаві, Мінья (губернаторство), Єгипет
Помер 20 квітня 1745(1745-04-20)
Єгипетський еялет
Поховання Saint Mercurius Church in Coptic Cairod
Країна Єгипет
Місце проживання Saint Mary Churchd
Діяльність священник
Знання мов Єгипетська арабська
Посада Папа Коптської православної церкви Александрії
Конфесія православ'я

Іоан XVII (копт. Ⲡⲁⲡⲁ Ⲁⲃⲃⲁ Ⲓⲱⲁⲛⲛⲏⲥ; д/н — 20 квітня 1745) — 105-й папа (абба) Александрійський та патріарх усієї Африки при Святому Престолі Святого Марка у 17271745 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з арабокоптської християнської родини. Народився в Маллаві у Верхньому Єгипті, отрмиавшив ім'я Абдель-Саїд. У 25 років став ченцем в монастирі святого Антонія Великого. Згодом перебрався до монастирі Св. Павла Фівейського, де провів значну частину життя. Будучи неписьменним, навчився читати й писати, вивчав богослужіння і священні книги.

12 січня 1727 року обирається новим очільником коптської православної церкви. Був висвячений в церкві монастиря Св. Меркурія. На той час становище церкви було складним: з одного боку власне Єгипет перебував в постійній боротьбі за владу між різними кланами беїв. В свою чергу останні впровадити податки на усе коптське духовенство (від послушників до митрополитів). З іншого боку посилився тиск з боку Папської держави, яка прагнула укласти діючу унію з Коптською церквою. Водночас з 1630 року католики активно стали вести місіонерську діяльність. Власне саме коптське духовенство перебувало у кризі, її рівень освіченості та моралі знижувався.

Загалом продовжив політику своїх попередників. 1739 року генеральний вікарій Афанасій, архієпископ Єрусалимсткий, тамєно прийняв католицьке сповідання, а 1741 року офіційно навернувся до католицтва. У відповідь папа римський Бенедикт XIV заснував Апостольський вікаріат для коптів-католиків, яких нараховувалося 2300 осіб. Було створено католицькі єпархіїв в Асьюті, Абу Теджі, Саді, Ахмімі, Герзі, Луксорі, Асуані та Нубії. Почалися створюватися католицькі школи, які мали більше фінансування та пільги як іноземні. Місцеві суди підтримували католиків у суперечках з православними.

Іоан XVII намагався різними заходами (широко використовувалсия пасторські візитии) протидіяти уніатам і католикам, внаслідок чого 1744 року Афанасій знову повернувся до православ'я. Невдовзі папа римський передав урядування в вікаріаті францисканцям. Водночас папа (абба) Александрійський зберіг повний контроль над Ефіопською православною церквою.

Помер він 1748 року. Новим папою було обрано Марка VII.

Джерела[ред. | ред. код]