Православ'я

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Православ'я або Православне християнство — збірний термін, який включає в себе Православну церкву та Давньосхідні православні церкви.

Походження терміну[ред.ред. код]

Прихильники кожної групи називають свою власну групу просто «православні християни». У літургійних текстах вирази «православна віра» та «православні християни» зустрічаються також у римо- та греко-католиків.

Українське слово є калькою з грец. ὀρθοδοξία і походить від старослов'янських слів «право» — правильно і «слава» (грец. δόξα в даному випадку означає «вчення»). Тобто «православ'я» етимологічно означає «правильне вчення», але частіше сприймається як «правильний спосіб славити Бога».

Основні параметри[ред.ред. код]

Православне віровчення базується на двох основах: Святому Письмі — Біблії та Святому Переданні, до якого традиційно входять догмати, канонічні постанови і діяння семи Вселенських Соборів, які визнає православна церква, літургійна і богослужбова діяльність церкви, а також житія святих.

Найважливіші положення православного віровчення (догмати) викладені в Символі Віри, прийнятому на Першому Вселенському соборі, який містить стислий виклад православного віровчення. Так визнання православного Символу Віри означає віру в єдиного Бога, Творця всього сущого, видимого і невидимого, який виступає в трьох іпостасях: Отець, Cин і Дух Святий.

Головні догмати[ред.ред. код]

Головні православні догмати пов'язані з вшануванням Бога-Сина Ісуса Христа. Найважливішим є догмат Боговтілення, згідно з яким Ісус Христос, бувши Всемогутнім Богом в одній з його іпостасей, щоб вказати людям правильний життєвий шлях, який несе спасіння, втілився в образі людини, народившись від діви Марії. Православні вірять, що своїм воскресінням Ісус звільнив людство від відповідальності за первородний гріх (помилку) Адама і Єви, надавши можливість розраховуватись лише за свої гріхи.

Головні відмінності[ред.ред. код]

Головними відмінностями православ'я від католицизму є:

 • несприйняття filioque, тобто ствердження, що Дух Святий походить від Отця та Сина — згідно з первісним текстом Символу Віри, який у свою чергу є цитатою з Євангелія (Ін. 15:26), православні християни сповідують походження Святого Духа від Отця;
 • догматом про непорочне зачаття Діви Марії (1854 р.);
 • догмат про непомильність Папи, в якому стверджується, що, коли Папа визначає вчення Церкви, які стосуються віри або моралі, проголошуючи його ex cathedra (тобто, як голова Церкви), він огороджений від самої можливості помилятися (1870 р.);

Див. також[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

 • Академічне релігієзнавство: Підручник / За редакцією А. Колодного. — К., 2000.
 • (рос.) Религиоведение: Учебное пособие / Под редакцией А. В. Солдатова. — СПб., 2004.
 • Кислюк К. В. Релігієзнавство: [підручник для студентів вузів] / К. В. Кислюк, О. М. Кучер. — [5-е вид., виправ. і доп.]. — К. : На-род. укр. академія, 2007. — С. 425—464.
 • Лубський В. І. Релігієзнавство: [підручник] / В. І. Лубський, В. І. Теремко, М. В. Лубська. — К. : Академвидав, 2002. — С. 367—381.
 • Черній А. М. Релігієзнавство: [посібник] / А. М. Черній. — К. : Академвидав, 2003. — С. 212—235.
 • Релігієзнавство: [навчально-методичний посібник] / автор-укладач: В. В. Білецький. — Донецьк: Східний видавничий дім, Донецьке відділення НТШ, 2012. — 220 с.
 • Докаш В. І. Загальне релігієзнавство: [навч. посібник] / В. І. Докаш, В. Ю. Лешан. — Чернівці: Книги — ХХІ, 2005.
 • Митрохин Н. А. Русская православная церковь: современное состояние и актуальные проблемы / Н. А. Митрохин. — М. : НЛО, 2004. — 648 с.
 • Верховский А. Политическое православие: русские православные националисты и фундаменталисты, 1995—2001 / А.Верховский. — М. : СОВА, 2003. — 317 с.


Православний хрест Це незавершена стаття про православ'я.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.