Акадійський півострів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Акадійський півострів

Акадійський півострів (фр. La Péninsule acadienne) — півострів на північному сході провінції Новий Брансвік (Канада). З півночі омивається затокою Шальор, зі сходу — затокою Святого Лаврентія.

Назва півострова пояснюється тим, що абсолютна більшість населення півострова — франкомовні акадійці. Півострів — один з найважливіших центрів акадійської культури. Саме тут, у містечку Каракет, проходить щорічний акадійський фестиваль, кульмінацією якого є урочисте святкування 15 серпняНаціонального свята акадійців (фр. Fête nationale de l'Acadie).

Колись головним заняттям мешканців півострова була промислова рибна ловля. В останні десятиліття рибні запаси значно зменшилися. Чимала людей вимушені були стати заробітчанами, працюючи по кілька місяців на рік на заході Канади, особливо у багатій нафтою провінції Альберта. Значну роль у економіці півострова відіграє туризм. Туристів приваблюють морські пляжі із чистою теплою водою та акадійська культура.

Історія[ред.ред. код]

Коло 3000 років тому на півострові оселилися індіанці Мікмаки. З 1604 ці землі належать Франції і входять до колонії Акаді. Там з'являється нечислене акадійське населення. У XVIII столітті Акаді (як і вся Нова Франція) поступово переходить під англійський контроль. Після депортації акадійців 1755 року, деякі втікачі знаходять притулок на півострові, але у 1761 Родерік Маккензі (англ. Roderick MacKenzie) депортує і їх. У 1763, після укладення Паризької мирної угоди з Францією, Увесь схід сучасної Канади остаточно опиняється під англійським контролем. Акадійцям дозволено повернутися з вигнання.

З кінця XIX століття акадійці активно борються за свої національні та мовні права. Ця боротьба ведеться виключно мирним шляхом. Єдиним виключенням стали трагічні події 27 січня 1875 у Каракеті : мешканці півострова протестували проти спроби уряду заборонити викладання французької у школах. Сутичка з поліцією перейшла у обмін пострілами, власлідок чого загинув англомовний міліціант Джон Ґіффорд (англ. John Gifford) і молодий акадієць Луї Майю (фр. Louis Mailloux). Тепер Луї Майю вважається національним героєм і на його честь посавлено театральну п'єсу, яку щоліта грають у Каракеті.

Масові демонстрації 1960-х сприяли тому, що Новий Брансвік став єдиною офіційно двомовною провінцією Канади (франкомовні складають коло третини населення), проте чимала англомовних мешканців ще й сьогодні не знають французької, тоді як більшість акадійців знає англійську.

Друкована преса[ред.ред. код]

На півострові виходить газета Акаді нувель (фр. Acadie nouvelle). Назва перекладається як Нова Акаді.

Посилання[ред.ред. код]