Аксель (стрибок)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Технологія стрибання акселя

А́ксель (англ. Axel jump) — один із реберних стрибків у фігурному катанні.

Аксель є єдиним стрибком, що виконується з рухом уперед, через що його перший оберт включає цей рух, і відтак одинарний аксель — це стрибок у півтора оберти, а потрійний — стрибок у три з половиною оберти. Жоден фігурист дотепер (поч. весни 2009 року) не виконав четверний аксель на офіційних змаганнях.

Стрибок названо на честь норвезького фігуриста Акселя Паульсена, який виконав його вперше у 1882 році.

На стрибок зазвичай заходять із підсікання назад ліворуч (тобто не за годинниковою стрілкою), деякий час фігурист проїжджає на зовнішньому ребрі на правій нозі назад, потім спортсмен виконує відкритий моухок (розвертається, наступає на ліву ногу) і вистрибує в повітря. Приземлення відбувається на махову ногу (праву) на хід назад-назовні.

Історія[ред. | ред. код]

Аксель Паульсен
  • Аксель Паульсен, що дав стрибку своє ім'я, виконав його вперше в 1882 році. Цікаво, що виконаний він був не на фігурних, а на бігових ковзанах.
  • Тривалий час аксель лишався виключною прерогативою фігуристів-чоловіків. Першою жінкою, що виконала аксель, вважається норвежка Соня Хені. Однак, у теперішній час, техніка виконання нею стрибка (записи зберігаються на плівці Голлівудських стрічок, у яких вона знімалася) викликала б суперечки, адже для виконання стрибка вона заздалегідь сильно розгорталася і не робила «крок угору», таким чином, елемент нагадував скоріше обертання, ніж стрибок.
  • Дік Баттон (англ. Dick Button) став першим фігуристом, що виконав подвійний аксель на змаганнях. Це він зробив на V Зимовій Олімпіаді (Санкт-Моріц, Швейцарія, 1948 рік), хоча відеозапис стрибка свідчить про його невеликий недокрут. Тренер Баттона, Гус Лассі, є розробником сучасної техніки виконання стрибка. В 1953 році Керол Хейсс стала першою фігуристкою, яка виконала подвійний аксель.
  • Канадський фігурист Верн Тейлор був першим, хто виконав потрійний аксель в ході змагань — на Чемпіонаті світу з фігурного катання 1978 року. Відтоді цей (у 3 оберти) стрибок є стандартним елементом в програмах фігуристів-одиночників, а от серед жінок його і досі виконують нечисленні фігуристки-одиночниці. Першою жінкою, що виконала потрійний аксель, була Мідорі Іто, зробивши це в 1988 році на турнірі «NHK Trophy». Відтоді лише чотири фігуристки (Тоня Хардінг, Людмила Нелідіна, Юкарі Накано і Мао Асада) спромоглися виконати аксель у три оберти на міжнародних змаганнях, і ще одна — американка Кіммі Майсснер зробила його на національному Чемпіонаті з фігурного катання в 2005 році.

Література[ред. | ред. код]