Аксель (стрибок)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Технологія стрибання акселя

А́ксель (англ. Axel jump) — один з реберних стрибків у фігурному катанні.

Аксель є єдиним стрибком, що виконується з рухом уперед, через що його перший оберт включає цей рух, і відтак одинарний аксель — це стрибок у півтора оберти, а потрійний — стрибок у три з половиною оберти. Жоден фігурист дотепер (поч. весни 2009 року) не виконав четверний аксель на офіційних змаганнях.

Стрибок названо на честь норвезького фігуриста Акселя Паульсена, який виконав його вперше у 1882 році.

На стрибок зазвичай заходять з підсікання назад ліворуч (тобто не за годинниковою стрілкою), деякий час фігурист проїжджає на зовнішньому ребрі на правій нозі назад, потім спортсмен виконує відкритий моухок (розвертається, наступає на ліву ногу) і вистрибує в повітря. Приземлення відбувається на махову ногу (праву) на хід назад-назовні.

Історія[ред.ред. код]

Аксель Паульсен
  • Аксель Паульсен, що дав стрибку своє ім'я, виконав його вперше в 1882 році. Цікаво, що виконаний він був не на фігурних, а на бігових ковзанах.
  • Тривалий час аксель лишався виключною прерогативою фігуристів-чоловіків. Першою жінкою, що виконала аксель, вважається норвежка Соня Хені. Однак, у теперішній час, техніка виконання нею стрибка (записи зберігаються на плівці Голлівудських стрічок, у яких вона знімалася) викликала б суперечки, адже для виконання стрибка вона заздалегідь сильно розгорталася і не робила «крок угору», таким чином, елемент нагадував скоріше обертання, ніж стрибок.
  • Дік Баттон (англ. Dick Button) став першим фігуристом, що виконав подвійний аксель на змаганнях. Це він зробив на V Зимовій Олімпіаді (Санкт-Моріц, Швейцарія, 1948 рік), хоча відеозапис стрибка свідчить про його невеликий недокрут. Тренер Баттона, Гус Лассі, є розробником сучасної техніки виконання стрибка. В 1953 році Керол Хейсс стала першою фігуристкою, яка виконала подвійний аксель.
  • Канадський фігурист Верн Тейлор був першим, хто виконав потрійний аксель в ході змагань — на Чемпіонаті світу з фігурного катання 1978 року. Відтоді цей (у 3 оберти) стрибок є стандартним елементом в програмах фігуристів-одиночників, а от серед жінок його і досі виконують нечисленні фігуристки-одиночниці. Першою жінкою, що виконала потрійний аксель, була Мідорі Іто, зробивши це в 1988 році на турнірі «NHK Trophy». Відтоді лише чотири фігуристки (Тоня Хардінг, Людмила Нелідіна, Юкарі Накано і Мао Асада) спромоглися виконати аксель у три оберти на міжнародних змаганнях, і ще одна — американка Кіммі Майсснер зробила його на національному Чемпіонаті з фігурного катання в 2005 році.

Література[ред.ред. код]