Акіле Рукійє Ханим Султан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Акіле Рукіє Султан
тур. Akile Rukiye Sultân
Ім'я при народженні Акіле
Народилася 1607
Стамбул, Османська імперія
Померла 1630
Стамбул, Османська імперія
Посада Хасекі Султан
Термін 1622
Попередник Айше Ханим Султан
Наступник Айше Султан
Рід Османи
Батько Хаджі Мехмед Есад-ефенді
У шлюбі з Осман II
Діти Зейнеп султан, шехзаде Мустафа

Хасекі Акіле Рукіє Ханим Султан (Тур. Akile (Rukiye) Hatun; бл. 1607, Стамбул — після 1630, там же) — друга дружина султана Османа II і мати двох його дітей.

Біографія[ред. | ред. код]

Акіле належала до однієї з найбільш знатних родин улемів в історії Османської імперії. Батьком дівчини був шейх-уль-іслам Хаджизаде Мехмед Есад-ефенді, який був сином Хаджі Садеддіна-ефенді — вихователя Мурада III, муфтія, історика, автора Tac üt-tevarih і засновника династії релігійних діячів.

Шлюб між Османом II і Акіле був укладений 1622 року за кілька місяців до вбивства султана. Цей шлюб послужив причиною охолодження відносин між батьком Акіле і Османом II; крім того, цей шлюб порушував придворну традицію, згідно з якою султану належало уникати династичних альянсів, зокрема з жінками-мусульманками. Поява в султанському гаремі вільної мусульманки з винятковою родоводу викликало невдоволення в народі.

Осман був зміщений і убитий в травні 1622 роки; Акіле серед інших наложниць була вислана в Старий палац, де в листопаді 1622 вона народила близнюків — Зейнеп і Мустафу. Обидві дитини померли в наступному році. Після смерті дітей Акіле було дозволено повернутися в дім батька, де вона залишалася до 1627 року, коли вийшла заміж за Ганізаде Надир-ефенді [джерело не вказано 315 днів]. Акіле померла після 1630 року і була похована на кладовищі в Еюпе.

Історик Леслі Пірс передбачає, що Акіле ніколи не була в гаремі султана, оскільки її поява в гаремі, що складався суцільно з рабів, порушило б вікові підвалини. Замість цього, вона проживала в одному з палаців або павільйонів, що належали султанській сім'ї.

В культурі[ред. | ред. код]

У серіалі «Величне століття:Нова володарка» роль Акіле виконала актриса Бахар Сельва.