Мурад III

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мурад
осман. مراد ثالث
Мурад
Прапор
Османський султан
1574 — 1595
Попередник: Селім II
Спадкоємець: Мехмед III
 
Рід занять: політик
Народження: 4 липня 1546
Bozdağan[d], Азербайджан
Смерть: 15 січня 1595
Константинополь
Віросповідання: іслам, сунізм
Батько: Селім II
Мати: Нурбану-султан
Дружина: Сафіє Султан

Назпервер Хасекі Султан
Шемсірухсар Хасекі Султан
Фюлане Хасекі Султан
Фахріє Хасекі Султан
Міхрібан Хасекі Султан
Шахіхубан Хасекі Султан

Діти: Шехзаде Мехмед
Шехзаде Махмуд
Айше Султан
Фатьма Султан
Міхрімах Султан
Хюмашах Султан
Амрійє Султан
Автограф: Tughra of Murad III.JPG

Мура́д III (осман. مراد ثالث, тур. Üçüncü Murat) (4 липня 154615 січня 1595) — дванадцятий султан Османської імперії, син султана Селіма II і Нурбану, правив з 1574 по 1595 рік.

Успадкував трон від свого батька Селіма II. За традицією, яка склалася у Османів, при вступі на трон наказав убити своїх 5 молодших братів. Мурад III майже не займався справами державними, а надавав перевагу розвагам у своєму гаремі. Саме при ньому вперше склалася така ситуація, коли велику роль у політиці держави стали відігравати фаворитки султана із гарему. Великий вплив на Мурада мала валіде Нурбану[1] та дружина султана Сафіє. Придворні «клани», які очолювали ці жінки, плели інтриги, ворогували між собою та з багатьма державними чиновниками, добиваючись їх відставки, а то і страти. За Мурада III корупція при дворі стала нормою; збільшилася частка хабарництва та кумівства.

1578 року почалася чергова війна з Персією. Існує легенда, що Мурад III задав питання своїм поплічникам: «Яка війна зі всіх, що відбувалися за Сулеймана I Кануні, була найвиснажливішою». Дізнавшись, що це була іранська кампанія, султан вирішив перевершити свого шанованого діда. І справді, маючи величезну технічну перевагу над супротивником, турецька армія добилася численних успіхів й перемог. Зокрема, 1579 року були окуповані Грузія і Вірменія, 1580 року — західне та південне узбережжя Каспійського моря. У 1585 році були вщент розгромлені основні сили іранської армії й окупована територія сучасного Азербайджану. 1590 року Османська імперія уклала Константинопольський мирний договір з Іраном. Згідно з цим документом Порта зайняла велику частину сучасного Азербайджану, все Закавказзя, Лурестан і Хузестан. Та були і негативні наслідки війни, незважаючи на значні територіальні надбання. Бойові дії привели до ослаблення османської армії, що понесла великі втрати, а також до підриву фінансів.

Мурад помер у ніч з 15 на 16 січня 1595 року в палаці Топкапи Стамбула.

Посилання[ред.ред. код]

Попередник: Osmanli-nisani.svg
Султан Османської імперії
15741595
Наступник:
Селім II Мехмед III


Примітки[ред.ред. код]

  1. Валіде — мати султана в Османській імперії