Ампер-година

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ампе́р-годи́на (позначення А·год., міжнародне Ah) — позасистемна одиниця вимірювання кількості електрики, яка проходить через перетин провідника або прилад протягом 1 год. за незмінного струму силою в 1 А; використовується для характеристики ємності акумуляторів.

Заряджений акумулятор заявленої ємності в 1 А·год. теоретично здатен забезпечити силу струму 1 А упродовж однієї години (чи, н-д, 10 А упродовж 6 хвилин, або 0.1 А упродовж 10 годин). На практиці надто великий струм виснаги акумулятора зменшує ефективність віддачі електроенергії, що нелінійно зменшує час його роботи з таким струмом і може призвести до перегрівання.

Часто також застосовують похідну одиницю міліампер-годину (мА·год.) позначати ємність невеликих акумуляторів.

Величину в ампер-годинах можна перевести в системну одиницю вимірювання заряду — кулон. Оскільки 1 Кл/c дорівнює 1 А, то, перевівши години в секунди, маємо 3,600 кулонів:

.

Переведення у ват-години[ред. | ред. код]

Буває виробники акумуляторів указують у технічних характеристиках лише запасений заряд у мА·год. (mAh), інші — лише запасену енергію у Вт·год. (Wh). Обидві характеристики можуть називати словом «ємність». Обчислити запасену енергію зі запасеного заряду в загальному випадку непросто: потрібне інтегрувати миттєву потужність, яку видає акумулятор за весь час своєї виснаги. Якщо велика точність не потрібна, можна замість інтегрування скористатися середніми значеннями напруги та струму споживання, підставивши їх у формулу, яка витікає з того, що 1 Вт = 1 В · 1 А:

1 Вт·год. = 1 В · 1 А·год.

Тобто запасена енергія (у Вт·год.) приблизно дорівнює добутку запасеного заряду (в А·год.) на середню напругу (у Вольтах):

.

Приклади[ред. | ред. код]

У технічній специфікації пристрою вказано, що «ємність» (запасений заряд) акумулятора дорівнює 56 А·год., напруга роботи дорівнює 15 В. Тоді «ємність» (запасена енергія) дорівнює: 56·15 = 840 Вт·год. (≈3 МДж)

  • За послідовного з’єднання акумуляторів: 3.3 В 1000 мА·год. + 3.3 В 1000 мА·год. = 6.6 В 1000 мА·год.
  • За паралельного з’єднання: 3.3 В 1000 мА·год. + 3.3 В 1000 мА·год. = 3.3 В 2000 мА·год.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]