Англо-бурські війни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
англо - бурські війни
Дата: 1880-1881р.,1899-1902р.
Місце:
Результат:

Англо-бурські війни, дві війни 1880—1881 і 1899—1902 років.

Голландська Капська колонія в Африці була захоплена британцями на початку XIX століття. Нащадки голландських, німецьких, французьких та ін. вихідців, бури, вели скотарське господарство і користувалися працею чорношкірих рабів. Але у 1833 році британський уряд ліквідував рабство у всіх своїх колоніях. Бури сприйняли це як недружній акт стосовно них. Почалося переселення бурів (Рух фоуртреккерів) з британської колонії. За річкою Оранжева бури заснували Республіку Оранжева, а за річкою Вааль — республіку Трансвааль.

Перша англо-бурська війна була значною мірою наслідком виявлення місцезнаходжень алмазів у Західному Грікваленді — землях, населених гріква і тсвана, і що входили з 1854 р. до бурської Республіки Оранжева. Поклади алмазів були виявлені там наприкінці 1860-х рр., що призвело до початку «алмазної лихоманки». Британія анексувала ці землі в 1871 р., приєднавши їх до Капської колонії.

Командир одного з загонів бурів, українець Юрій Будяк, врятував від розстрілу одного молодого англійського журналіста. Згодом останній допоміг Будяку вступити до Оксфордського університету. В 1917 р. Юрій працював в уряді Української Народної Республіки. В 1942 р. Юрій Будяк помер в окупованому німцями Києві. Англійського журналіста звали Вінстон Черчилль[1].

Події англо-бурських воїн знайшли відображення в творчості художника-баталіста Чарльза Едвіна Фріппа (1854—1906).

Рейд Джеймсона[ред. | ред. код]

Докладніше: Рейд Джеймсона

Рейд Джеймсона був здійснений британським колоніальним державним діячем Ліндером Старр Джеймсоном і його родезійськими і бечуаналендськими загонами у вихідні Нового Року 1895-96. Він був зроблений задля того, щоб підняти повстання в першу чергу британських робітників-експатріантів (відомих як уітландери) у Трансваалі. Але спроба виявилася невдалою. У Йоганнесбурзі серед робітників було набрано змовників. Вони повинні були набрати військо і готуватися до повстання. Рейд був неефективним, а повстання так і не відбулося. Але цей рейд став каталізатором в розпалюванні Другої англо-бурської війни та Другої Матабелеської війни.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Чи знали ви це про Україну? Неймовірно цікаві факти, про які майже ніхто не знає. Ukrainian people (укр.). 6 травня 2019. Архів оригіналу за 12 травня 2021. Процитовано 20 березня 2020.

Література[ред. | ред. код]

  • Seegers, Annette. The military in the making of modern South Africa (IB Tauris, 1996)

"Капітан зірвиголова" Луї Буссенар