Анонімні Алкоголіки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Аноні́мні Алкого́ліки — це співтовариство чоловіків та жінок, які діляться один з одним своїм досвідом, силою та надією з метою вирішити їхню спільну проблему та допомогти іншим одужати від алкоголізму.

Єдиною вимогою для членства є бажання кинути пити. Членство в АА не передбачає вступних або обов'язкових платежів; співтовариство утримується завдяки власним добровільним внескам.

АА не пов'язане з будь-якою сектою, релігією, політикою, організацією чи установою; не бажає брати участь в будь-яких суперечках, не підтримує та не виступає проти будь-яких справ.

Основна мета АА — залишатися тверезими та допомагати іншим алкоголікам досягти тверезості.

Преамбула АА[ред. | ред. код]

Текст «Преамбули» змінювався безліч разів, але дане формулювання, прийняте Міжнародною Конференцією АА у 1951 році, найкраще висвітлює суть Анонімних Алкоголіків загалом.

Аноні́мні Алкого́ліки — це співтовариство чоловіків та жінок, які діляться один з одним своїм досвідом, силою та надією з метою вирішити їхню спільну проблему та допомогти іншим одужати від алкоголізму.

Єдиною вимогою для членства є бажання кинути пити. Членство в АА не передбачає вступних або обов'язкових платежів; співтовариство утримується завдяки нашим власним добровільним внескам.

АА не пов'язане з будь-якою сектою, релігією, політикою, організацією чи установою; не бажає брати участь в будь-яких суперечках, не підтримує та не виступає проти будь-яких справ.

Основна мета — залишатися тверезими та допомагати іншим алкоголікам досягти тверезості

Історія АА[ред. | ред. код]

У 1840 році в місті Балтимор утворилося Вашингтонська Група (товариство). До його складу входили алкоголіки, що намагалися втілити ідеї взаємодопомоги. Дане товариство було дуже активним в політичних і соціальних питаннях, тому через якийсь час до його складу почали входити люди, що не мають відношення до проблеми алкоголізму. І Вашингтонське Товариство перестало вважатися групою взаємодопомоги, оскільки основна діяльність груп почала носити суспільний характер. Наприкінці XIX століття було створено «Спільноту ранніх християн», з якого згодом (початок XX століття) виділилася «Оксфордська група». Її основними завданнями було відродження християнських традицій.

Місцем заснування АА були Сполучені Штати. Ініціатором був біржовий маклер Білл У. (Вільям Гриффіт Вілсон). Другий співзасновник був доктор Боб (Роберт Холбрук Сміт). Його перший день безперервної тверезості 10 червня 1935 року вважається символічною датою народження цього руху.

Історія організації починається з того, як американець Білл Вілсон, який через п'янки в черговий раз потрапив до лікарні, залишився тверезим півроку. Відчуваючи спокусу напитися знову, він став шукати п'яницю, який би потребував допомоги. Білл познайомився з доктором Бобом Смітом, теж алкоголіком. У результаті спілкування у них виникла ідея, що, спілкуючись один з одним, вони можуть протистояти недузі. Так зародилося товариство Анонімних Алкоголіків. З часом таке своєрідне спілкування почало набувати все більш широкого поширення. 10 червня 1935 доктор Боб Сміт випив останній раз алкогольний напій (пляшку пива). В останні роки з'явилися нова затверджена публікація А. А. Всесвітньої служби з історії Товариства Анонімних Алкоголіків (США) книги «Вперед», яка має календар і в ньому, за інформацією 435: «10 червня: останній запій доктора Боба». Дім др. Боба у м. Акрон — [1]

Організаційно корені А. А. були в групах Оксфорда. Після від'єднання від них близько 1938 року, на той час, ще безіменну групу, учасники якої вирішили записати свої враження. У 1939 році Біл У. з друзями опублікував книгу «Анонімні Алкоголіки» і з її назви бере свою назву весь рух.

Цей досвід дозволив їм об'єднати інших алкоголіків, і в 1937 році група налічувала вже 40 учасників. У грудні 1938 був розроблений та сформований текст Програми «12 кроків». У 1940 році він створив перший офіс для обробки інформації. Публікація статей в пресі і прихильне ставлення багатьох лікарів, зроблені на початку 40-х років, сприяли швидкому зростанню чисельності руху.

До 2014 року співтовариство АА налічує понад 2,5 млн членів і групи товариства діють у 160 країнах.

АА в Україні[ред. | ред. код]

Перед тим, як розпочати розповідь про виникнення руху товариства АА в Україні, необхідно повернутися до створення товариства АА в Радянському Союзі, однією з республік якого була і Україна.

 • 1986 рік, серпень — Виздоровлюючий алкоголік зі США, бізнесмен, організовує у Москві першу в СРСР групу Анонімних Алкоголіків «Московскиє начинающиє». В цьому ж, 1986 році, програма АА була представлена американськими офіційними працівниками лікувальних центрів від алкоголізму та безпосередньо анонімними алкоголіками США у Міністерстві Охорони Здоров'я України. Перші зібрання груп Анонімних Алкоголіків в Україні, зокрема в Києві, розпочались в 1989 році.
 • 1989 рік, січень — До Києва приїздить місіонер із США чоловік на ім'я Лео К., термін тверезості його на той час становить близько 7 років. Лео К. влаштовується працювати консультантом з проблем алкоголізму до психіатричної лікарні ім. Павлова з окладом 85 руб. на місяць і його поселяють в окрему кімнату у гуртожитку на вулиці Драйзера, що на житловому масиві Троєщина. В психіатричній лікарні він налагоджує робочі контакти з професійними робітниками, які бажають ознайомитись з програмою Анонімних Алкоголіків «12 Кроків», та знайомиться з пацієнтами лікарні, які на той час проходили лікування від алкоголізму та вважались безнадійними алкоголіками.
 • 1989 рік, 21 лютого — Цей день офіційно визнано днем народження руху АА у Києві та й в Україні. Цього дня Лео К. проводить перше заняття групи АА в будинку санітарно-медичної освіти по вулиці Чкалова, 65. На першій групі АА присутні 4 особи — усі свого часу лікувались в психіатричній лікарні. Заняття проводить Лео К. Перша група АА називається «Искренность». На групі присутній також заступник головного лікаря-нарколога з наркологічної лікарні по вул. Качанова пан Яблонський Едуард Леонідович, якого хворі між собою називали «наш батько» і який багато зробив для становлення руху АА в Україні.
 • 1989 рік, 6 березня — Лео К. організовує другу групу АА в Києві — «Контакт».
 • 1989 рік, травень — Завдяки зусиллям та інформації про рух АА в наркологічних диспансерах та публікації в газеті «Вечірній Київ» кількість членів в 2-х групах АА становить близько 20 осіб.
 • 1989 рік, липень — Лео К. виїжджає до м. Луцьк, де зустрічається з місцевими психіатрами-наркологами та алкоголіками Володею Т. та Леонідом К., один з яких недавно вийшов з місць позбавлення волі, а інший безуспішно лікувався в різних наркодиспансерах міста і створює групу АА.
 • 1989 рік, серпень — до Києва приїжджає група Анонімних Алкоголіків з США для обміну досвідом, силами та надією з АА Києва. З Києва група разом з анонімними алкоголіками Києва виїздить до Львова, Ужгорода та Кишинева, де також за підтримки наркологічних служб проводяться перші знайомства з Програмою Анонімних Алкоголіків та організовуються перші групи АА в цих містах.
 • 1989 рік, вересень — За активної підтримки Яблонського Е. Л. Лео К. організовує поїздку автобусом (від товариства тверезості) групи анонімних алкоголіків з Києва разом з хворими алкоголіками з наркодиспансера до Одеси для створення групи АА. Тут проходить знайомство Лео К. з одним з провідних спеціалістів з питань наркозалежності Сергієм Д., до того ж, залежним від алкоголю, та організовується група АА в м. Одесі. (До речі, декілька алкоголіків з групи наркодиспансера потрапили в Одесі до витверезника і анонімні алкоголіки просили органи міліції відпустити їх, що ще раз підтверджує, що робота зі становлення груп надзвичайно відповідальна справа і проводити її потрібно тверезими анонімними алкоголіками з певним терміном тверезості). На приватні адреси членів груп АА України прибувають посилки з першими книгами та брошурами російською мовою зі США. Україна отримує книги «Анонімні Алкоголіки», «12 кроків та 12 традицій», 8 брошур.
 • 1989 рік, вересень — Розпочинає роботу в Києві ще одна група АА «Велика книга».
 • 1989 рік, вересень — Завдяки Лео К. розпочинає роботу перша група родичів алкоголіків — група Ал-Анон. Допомагає в організації роботи групи жінка одного з членів групи АА Валентина Ш.
 • 1990 рік, січень — Лео К. від"їздить до Москви і влаштовується на роботу в 17-ту наркологічну лікарню та робить перші спроби з організації більш якісної роботи груп АА в Москві.
 • 1990 рік, лютий — У Києві перша річниця груп АА. На святкування ювілею прибувають анонімні алкоголіки з Москви, Луцька, Одеси, Іллічівська, Львова, а також Риги, Волгограду та Ростова-на-Дону — всього близько 60 чоловік. Бажаним гостем був, безумовно, Лео К., який прибув з Москви. Ця річниця послужила добрим прикладом для встановлення традиційних ювілейних зустрічей груп інших міст України.
 • 1990 рік, травень — 3 Києва виїздить група АА автобусом до Мінська, а з Москви до Мінська виїздить Лео К. Відбувається перша зустріч в Мінську та починає роботу перша група АА Білорусі. Налагоджуються тісні контакти з групами АА Литви, Латвії, в міжнародному справочнику груп АА з'являються адреси та контактні телефони груп АА та окремих членів АА, що сприяло встановленню зв'язків між групами.
 • 1990 рік, травень — Організовується перша англомовна група АА завдяки зусиллям Ніка Д. з США. Заняття групи проходять на квартирі в Ніка.
 • 1991 рік, травень — В Мінську робиться спроба організувати Регіональну структуру обслуговування АА з центром в Мінську. Мета — створення структури АА, в яку мали входити групи АА України, Молдови Латвії, Литви та в майбутньому Естонії. Головою Центру було обрано Станіслава К.
 • 1991 рік, травень — В Одесі розпочинає роботу перший в Україні лікувальний наркологічний центр, що працює за програмою Анонімних Алкоголіків 12 кроків. Очолює центр Сергій Д. Лео К. та Сергій Д. видають книгу для роботи по програмі 12 кроків «Ступені до тверезості». Зі США прибуває багато літератури російською мовою, серед них книга «Жити тверезими», та багато нових брошур. Лео К. завершує свою місію в Україні та Росії і від"їздить до США.
 • З 1991 року стало доброю традицією святкувати ювілеї (дні народження) груп АА в містах України. На такі форуми приїздили члени АА з різних міст колишнього Радянського Союзу та країн зарубіжжя. З лютого 1991 року в м. Луганськ розпочинає роботу група АА «Ала».
 • 1992 рік — член АА з Канади Роман Ч. налагоджує листування з Леонідом K., із м. Луцьк, та Світланою Беляєвою — психологом наркологічного диспансеру м. Львів.
 • 1993 рік — Роман Ч. приїжджає в Україну та домовляється про переклад книг «Анонімні Алкоголіки» та «12 Кроків та 12 Традицій» — українською мовою.
 • У 1993 році в м. Житомир организовується група АА «Ти не один».
 • 1994 рік — в Америці друкують книги «Анонімні Алкоголіки» та «12 Кроків та 12 Традицій», а також 5 брошур, українською мовою, за сприянням Романа Ч. з Канади.
 • 1994 рік, — у Львів приїздить з гуманітарною місією члени АА з Польщі. Вітольд К. із Глівіц за сприянням С.Біляєвої та головного лікаря В.Вєсєловської, — розпочали проведення інформаційних зустрічей у Львівському Державному Наркологічному Диспанчері. Як винагорода за їхню працю — 31 травня 1994 р. відбулося перше зібрання АА у м. Львові, група отримала назву «Світло».
 • 1995 рік, травень — після візиту групи АА з Києва до Чернігова, розпочинає роботу група АА в Чернігові.
 • 1996 рік, квітень — на автомобілі до Полтави виїздять члени АА Микола Д., Михайло Ш., Валентин М. 7 квітня починає працювати в Полтаві група «Вєра».
 • 1998 рік, лютий — в США помирає засновник руху АА в Україні та Білорусі Лео К. На превеликий жаль, після від'їзду Лео К. до США зв'язки з ним були відсутні і за подальшу його долю протягом часу ми не могли дізнатись. Лео К. залишив «12 практичних побажань членам АА» для України та Білорусі, які і на сьогодні є надзвичайно актуальними для роботи груп АА.
 • 1999 рік — До ювілею 10-річчя АА в Україні нараховується близько 40 груп. На початок 1999 року на святкування 10-річчя до Києва приїздить близько 500 осіб. Святкова зустріч відбувалася у залі Києво-Могилянської Академії. Присутні члени АА з колишнього СРСР, з Польщі, США, Фінляндії та інші. На Форумі робиться перша спроба створення Центральної структури обслуговування груп АА України з офіційною реєстрацією в органах державної влади України. На таких конференціях, які проводяться щорічно, приймаються рішення представниками груп, обговорюються проблеми груп, методи донесення ідей АА до інших алкоголіків, співпраця із ЗМІ, спікерські зібрання для опрацювання 12 традицій, 12 кроків, 12 принципів — всесвітнього служіння, обмін досвідом груп. Розпочинається активний обмін делегаціями між Україною, Росією, Білоруссю, Польщею та Англією. Вперше на Європейську робочу конференцію делегується представник від України. В Ірландію делегується 1 представник від України на Всесвітню робочу конференцію. На сьогодні в Україні нараховується близько 80 груп АА.
 • 15-та річниця АА в Україні проводиться в м. Одеса.
 • 20 років АА в Україні ми святкували у історичному місті Львові, з 19 по 21 червня 2009 року. Відсвяткувати цю дату прибули близько 1200 осіб. Святкування проходило у манежі велотреку СКА. Білорусь та Молдова, Англія та Фінляндія, Швеція та Італія, Росія та Польща, Словаччина та Румунія, а також представники Канади, Чехії та США… — прибули, щоб ділитися досвідом силами та надіями з виздоровлюючими алкоголіками Перемишлян, Стрия, Дніпропетровська, Харкова та Чернігова, Києва та Білої Церкви, Мелітополя та Маріуполя, Сімферополя, Севастополя та Луцька… — хтось знав мову і міг спілкуватися а хтось ні, але усі розуміли один одного… тому, що розмовляли мовою серця… атеїсти, католики, православні, протестанти…
 • 2014 рік, червень — 25 років АА України. В Україні налічується більше 120 груп АА.
 • 2019 рік, — 30 років АА України. Святковий форум проходив у Ів. Франківську 5-7 липня 2019 р.[1] Станом на 1 січня 2019 р. в Україні діє більше 130 груп АА. (для порівняння у Польщі 2 700 груп АА. Англія 4 435 груп Велика Британія — 5 103 групи АА. Литва — 138 груп АА. США — 61 904 групи АА)[2]

Дух братерства та безкорисливості ніколи не покине АА в Україні.

12 Традицій АА[ред. | ред. код]

У спільноті існують «12 Традицій АА» — це принципи, які покладені в основу функціонування групи, підтримки її розвитку і доброзичливого спілкування її членів. «12 Традицій» — це не закони і правила, а лише побажання, які складені на основі попереднього досвіду розвитку Анонімних Алкоголіків.

Дванадцять Традицій АА:

1. Наш спільний добробут повинен бути на першому місці; особисте одужання залежить від єдності АА.

2. Для нашої спільної мети є лише один найвищий авторитет — люблячий Бог, як Він може виразити Себе в нашій груповій свідомості. Наші лідери — лише наділені довірою служителі; вони не керують.

3. Єдиною вимогою для того, щоб стати членом АА, є бажання кинути пити.

4. Кожна група має бути цілком самостійною, за винятком справ, які стосуються інших груп або АА в цілому.

5. У кожної групи є лише одна головна мета — нести своє послання до алкоголіка, який все ще страждає.

6. Групі АА ніколи не слід підтримувати, фінансувати або надавати ім'я АА для використання жодній спорідненій організації або сторонній установі, щоб проблеми, пов'язані з грошима, власністю і престижем не відволікали нас від нашої головної мети.

7. Кожній групі АА слід повністю спиратись на власні сили, відхиляючи внески ззовні.

8. Анонімним Алкоголікам варто завжди залишатися непрофесійним об'єднанням, проте наші службові центри можуть наймати спеціальних працівників.

9. АА, як таким, ніколи не слід мати системи управління; але ми можемо створювати ради або комітети, безпосередньо відповідальні перед тими, кого вони обслуговують.

10. Товариство Анонімних Алкоголіків не має точки зору щодо зовнішніх питань; отже ім'я АА ніколи не слід залучати до громадських дискусій. 

11. Наша політика зв'язків з громадськістю ґрунтується на привабливості, а не на рекламі; нам потрібно завжди зберігати особисту анонімність на рівні преси, радіо та кіно.

12. Анонімність є духовною основою всіх наших Традицій, що завжди нагадує нам ставити принципи перед особистостями.

Переклад затверджено Літературним Комітетом Української Ради по Обслуговуванню АА 2012 р.

12 Кроків АА[ред. | ред. код]

Докладніше: Дванадцять кроків
 • «12 Кроків» — програма духовного переорієнтування для залежних від алкоголю. Метою є визнання своєї залежності, апелювання до «вищої сили» для лікування, відшкодування збитку, завданого іншим в результаті залежності і донесення цілющого знання до інших узалежнених. Значною мірою покладається на прийняття «вищої сили» або Бога, який може розумітися по-різному, але це є обов'язковою діючою силою в одужанні.
 • Програма «12 Кроків» використовується у роботі груп АА. Як правило, для ефективного опрацювання етапів програми необхідною є наявність досвідченого учасника (спонсора — наставника), здатного роз'яснити принципи кожного кроку.
 • На основі програми була створена так звана Мінесотська модель лікування алкоголізму та інших узалежнень, що припускає участь професіонала-психотерапевта як рівного учасника.
 • Папа Іван Павло II назвав Програму «12 Кроків» «найдуховнішою програмою» і всіляко заохочував до її поширення. АА і Програма «12 Кроків» сильно поширені не тільки в католицькому середовищі, але й серед протестантів, а в останні роки почали дуже швидко поширюватися серед православних в Росії, Білорусі та Україні. «Програма має релігійне підґрунтя і вкінці може привести людину до храму».[2]

Дванадцять Кроків АА

1. Ми визнали, що ми були безсилі перед алкоголем, що наше життя стало некерованим.

2. Повірили, що Сила, могутніша за нашу власну, може повернути нам здоровий розум.

3. Прийняли рішення доручити нашу волю і наше життя під опіку Бога, як ми розуміли Його.

4. Зробили сумлінну та безстрашну моральну інвентаризацію самих себе.

5. Визнали перед Богом, собою та іншою людиною справжню природу наших помилок.

6. Були повністю готові до того, щоб Бог усунув всі ці дефекти характеру.

7. Покірно попросили Його усунути наші недоліки.

8. Склали список  усіх людей, кому ми заподіяли шкоду, і стали готовими відшкодувати всім їм завдані збитки.

9. Особисто відшкодовували заподіяні цим людям збитки, де тільки можливо, крім тих випадків, коли це могло зашкодити їм або кому-небудь іншому.

10. Продовжували робити особисту інвентаризацію, і коли ми були неправі, відразу визнавали це.

11. Шукали шляхом молитви і медитації покращення нашого свідомого контакту з Богом, як ми розуміли Його, молячись лише про знання Його волі щодо нас і сили виконати її.

12. Досягнувши духовного пробудження, як результат цих кроків, ми намагались нести це послання до алкоголіків і застосовувати ці принципи у всіх наших справах.

Термінологія деяких значень, що використовують в A.A[ред. | ред. код]

Програма HALT[ред. | ред. код]

Програма HALT (від початкових літер англійських слів hungry, angry, lonely, tired) в основному має рекомендаційний характер, застерігаючи від початку пиття. (перша рюмка). Його назва є абревіатурою утворена від слів: «Голодний, Злий, Самотній, Втомлений». Рекомендація для запобігання стану, в якому вплив цих факторів, що спонукають до випивки.

Спонсорство[ред. | ред. код]

Спонсорство, у розумінні АА, — НЕ пов'язане з фінансовою сферою. Спонсорство — мається на увазі, що людині надається турботу та інформаційний супровід особи з відносно тривалим досвідом тверезості. Суть спонсорства — це в основному ділитися досвідом, силою і надією, надавати духовну підтримку, наводячи приклади із власного життя.

На додаток: Існують різні спонсорські допомоги в АА. Окрім алкоголік — алкоголікові, в АА схвально вітаються спонсорська підтримка група-групі або країна-країні, які також опираються в основному на обмін досвідом.

Програма одного дня (24 години)[ред. | ред. код]

Програма в один прекрасний день (один день за один раз), також звана «оаза спокою», звернути увагу на поточні проблеми і події, призначені для захисту від шкодуючи і зупиняючись на минулому або вдаючись до нереальні мрії про майбутнє. Ця програма стосується не тільки людей, що пристрастилися до алкоголю, а й залежних від інших психоактивних речовин. Алкоголік не може гарантувати, що залишиться абстинентний для життя, але в один прекрасний день, 24 годин — так, це більш реально. І як і багато абстиненції алкоголіки вимагають від нас самих.

Програма протягом 24 годин («оаза миру») орієнтована на поточний момент; один з її пунктів починається зі слів «Просто сьогодні я хочу…» Алкоголік готовий, щоб бути щасливим, щоб адаптуватися до навколишнього середовища і до інших людей, розвивати розум і волю, розвивати позитивне ставлення, відповідно до встановленого плану дій, релаксації.

Aнонімність[ред. | ред. код]

Члени АА завжди наголошують та просять, щоб у публікаціях стосовно АА, при представленні членів АА, керуватися принципами АА, а саме — НЕ використовувати імена членів АА та їхні особисті фото.

Анонімність — це духовний фундамент Спільноти АА, що забезпечує її членам конфіденційність одужання. 

Анонімні Алкоголіки не об'єднуються з будь-якою іншою організацією, хоча багато з них (органнізацій та об'єднань) прийняли Програму «12 Кроків» АА для вирішення своїх власних потреб.

Анонімні Алкоголіки самі себе утримують, відмовляючись від будь-яких сторонніх внесків.

Анонімні Алкоголіки не є спеціалізованим об'єднанням. Єдине, що ми пропонуємо, — це добровільна допомога одного алкоголіка іншому у досягненні тверезості.

Те, що кожен дотримається викладених пропозицій АА, дозволить багатьом іншим алкоголікам віднайти АА та приєднатися до цих груп без страху, що їх конфіденційність буде порушено. 

В усьому світі прихильність громадян та ЗМІ було одним із джерел привертання алкоголіків до Спільноти АА. 

Прихильне ставлення уможливлює доступ ширшого кола алкоголіків, що потребують підтримки, у вирішенні проблем своєї алкогольної залежності.

Література спільноти[ред. | ред. код]

Опис книг та брошур[ред. | ред. код]

 • Анонімні Алкоголіки — книга вперше вийшла з друку у 1939 році (фото) — основний текст, в якому викладаються принципи всесвітньо відомої програми подолання алкоголізму. Вона перекладена багатьма мовами і поширюється повсюдно, допомагаючи боротися з ним всюди, оскільки алкоголізм не визнає державних кордонів.
 • 12 Кроків і 12 Традицій — Зміст закладений у програмі Анонімних Алкоголіків — настільки глибокий та об'ємний, що для того щоб донести його до членів спільноти, довелося створювати окрему книгу. У книзі розтлумачується суть проходження Кроків — як єдиного відомого Анонімним Алкоголікам способу для здобуття тверезого і щасливого життя, яке засноване на духовних принципах. Важливість дотримання Традицій розглядається як необхідна умова для безпечного існування співдружності АА.
 • Жити тверезо — «Навіть слова „бути тверезими“, — не те що „жити тверезими“ — зачіпали багатьох з нас, коли ми вперше чули таку пораду. Хоча ми багато пили, багато з нас ніколи не відчували себе п'яними і були впевнені, що це майже непомітно по нашій мові і поведінці. Багато хто з нас ніколи не вешталися, не падали, і язики нам не запліталися; інші ніколи не буянили, не прогуляли жодного робочого дня, не потрапляли в автомобільні аварії і, відповідно, ніколи не потрапляли в лікарню або тюрму за своє пияцтво. Ми знали багатьох, які пили набагато більше нас, а також тих, хто зовсім не міг втриматися від випивки. Ми були не такими. Тому порада, що, можливо, нам взагалі не слід пити, сприймався нами майже як образа. Крім того, для чого такі радикальні зміни? Як ми тоді зможемо жити? Звичайно, немає нічого поганого в парі коктейлів на діловому ланчі або перед обідом. Хіба не кожен має право розслабитися, пропустивши кілька чарок, або випити пару пляшечок пива перед сном? Однак, після того як ми дізналися деякі факти про хворобу під назвою „алкоголізм“, наші погляди змінилися. Нам відкрився той факт, що, ймовірно, мільйони людей хворі на алкоголізм. Медична наука не пояснює нам причину цього, але фахівці з проблем алкоголізму запевняють, що будь-яка випивка шкідлива для алкоголіка або для людини, чиє пристрасть до випивки перетворилося в проблему. Наш досвід в переважній більшості випадків підтверджує це. Таким чином, звичка не пити взагалі — тобто підтримувати тверезість — стає основою лікування від алкоголізму.
 • Духовенство запитує про АА — Метою цієї брошури є наступне: — по-перше, висловлення вдячності багатьом священнослужителям, які допомагали і продовжують допомагати алкоголікам; — по-друге, надія на те, що матеріал брошури зможе дати корисну вступну інформацію про АА тим, у кого ще не було нагоди познайомитися зі Товариством. Нарешті, ця брошура, яка синтезує особистий досвід, силу і надію Анонімних Алкоголіків усього світу, дає відповіді на питання, які часто ставить духовенство.
 • Анонімні Алкоголіки дорослішають — Ця книга для всіх членів товариства Анонімних Алкоголіків та їхніх друзів. Ця книга для всіх тих, кого цікавить історія створення АА. Ця книга про те, як з'явилися три основоположних завіти спільноти — Одужання, Єдність і Служіння — та як це братство зростало і поширювало свої ідеї в усьому світі. У цій книзі показана діяльність АА зсередини, але під широким кутом зору.
 • Прийшли до переконання …! — це книга, в якій дається найширший спектр поглядів і думок, які маються у понятті і виразі „Бог, як ми Його розуміємо“. Те, що програма Анонімних Алкоголіків називається „духовною“, бентежить деяких нових членів АА, схильних розуміти „духовність“ як „релігійність“. Але, як сказав один із засновників АА доктор Боб: „Ми не пов'язані теологічною доктриною … Ми в нашій організації дотримуємося різних переконань“. Співдружність вдячна всім членам АА, хто у письмовій формі виклав такий широкий і різноманітний власний духовний досвід.
 • Щоденні роздуми — Програма АА — це програма на 24-години нашого життя. А отже нам щодня потрібно працювати над своїми вадами та допомагати тим хто страждає від алкоголізму. Незамінним помічником у цьому є „Щоденні роздуми“ які вчасно нагадують нам про підступність хвороби та підштовхують до активних дій на шляху до одужання.
 • Доктор Боб і славні ветерани — Підготовка цієї книги почалася після Конференції Центрального Бюро Обслуговування АА у квітні 1977 року, схвалившої цей проект. Спочатку планувалося об'єднати в одній книзі біографії двох співзасновників спільноти. Коли це виявилося нездійсненним, стало очевидним, що першою повинна бути написана біографія Доктора Боба, потім біографія Білла У. Обидві історії — біографія людини і біографія спільноти — розкриваються не тільки завдяки літературі та матеріалам архівів Центрального Офісу АА у Нью-Йорку, але і завдяки розповідям родичів, друзів та знайомих доктора Боба, а також піонерів АА Середнього Заходу.
 • Проблеми окрім алкогольних» — У цій брошурі, яка написана співзасновником Анонімних Алкоголіків Біллом В. ви знайдете відповіді на иакі запитання:

1) Чи може не- алкоголік, залежний від пігулок чи наркотиків, стати членом АА?

2) Чи можна таку особу привести як гостя на відкрите зібрання АА для допомоги та заохочення?

3) Чи може людина, яка вживає пігулки або наркотики, проте також має справжню алкогольну історію, стати членом АА?

4) Чи можуть члени АА, які страждали як від алкоголізму, так і від наркоманії, зорганізуватися в групи спеціальних цілей з метою допомогти іншим Анонімним Алкоголікам, які мають проблеми з наркотиками?

5) Чи може така група, що має спеціальну ціль, називати себе групою АА?

6) Чи можуть до складу такої групи належати також не-алкоголіки, що вживають наркотики?

7) Якщо так, то чи слід довести цих не-алкоголіків, що вживають наркотики чи медикаменти, до думки, що вони стали членами АА?

8) Чи виникають які-небудь заперечення, якщо Анонімні Алкоголіки з подвійною проблемою приєднуються до сторонніх груп, таких, як Анонімні Наркомани?

Часопис АА України журнал «Джерело»[ред. | ред. код]

Часопис «Джерело» — друковане видання, в якому Анонімні Алкоголіки України діляться своїм досвідом, силами і надіями видужання та дотримання тверезого способу життя. «Джерело» містить матеріали, пов'язані з Програмою «12 Кроків і 12 Традицій», висвітлює діяльність служб АА, досвід закордонних груп АА. На сторінках видання читач знайде: відверті розповіді членів спільнот Анонімних Алкоголіків, Ал-Анон, Алатін, які діляться радощами, проблемами, досвідом, що зустрічаються на шляху алкоголіків для досягнення тверезості. Тексти, опубліковані у часописі «Джерело», написано мовою серця. «Джерело» видається чотири рази на рік.

Засновано видання у 1992 році, рішенням загальних зборів чденів АА, з огляду на фінансову скруту прийнято рішення друкувати у вигляді інформаційної газетки на 4 сторінци форматом А4. Перші номери журналу готувалися та друкувалися у м. Луцьку. Потім редакція передавалася у інші міста іншим ініціативним людям а саме у — Київ, Полтава, Львів. З плином часу, кількість членів АА та географія груп АА в Україні розширилися і утворилася структура АА України та зареєстровано грромадську організацію «Центр Обслуговування Анонімних Алкогоіків в Україні». Щорічні робочі зібрання Конференції по обслуговуванню АА, підтверджують факт утримування журналу для внутрішнього користування без державної реєстрації.

З 2009 року — журнал публікується 4 рази у рік. Журнал для внутрішнього користування.

Журнал немає офіційної державної реєстрації.

Галерея[ред. | ред. код]

 • Ювілейні нагрудний знак — виготовлений одноразово до святкового форуму Анонімних Алкоголіків з нагоди 30-ти ліття.
Ювілейні нагрудний знак — виготовлений одноразово до святкового форуму Анонімних Алкоголіків з нагоди 30-ти ліття.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. 30 років АА в Україні: згадка про ювілейний форум в Івано-Франківську. Анонімні алкоголіки в Україні (uk). 2019-09-03. Процитовано 2019-09-03. 
 2. Alcoholics Anonymous. www.aa.org. Процитовано 2019-09-02. 

Посилання[ред. | ред. код]