Багатоярусний автоматичний паркінг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Багатоярусний Автоматичний Паркінг тип «Тауер»

Багатоярусний Автоматичний Паркінг (БАП) (англ. car parking system)— багаторівневий паркінг, виконаний в двох і більше рівнях металевої або бетонної конструкції / споруди, для зберігання автомобілів, в якому паркування / видача проводиться в автоматичному режимі, з використанням спеціальних механізованих пристроїв. Переміщення автомобіля усередині паркінгу відбувається з вимкненим двигуном автомобіля (без присутності людини)[1]. У порівнянні з традиційними паркінгами, БАП значно економить площу, відведену під паркування, за рахунок можливості розміщення більшої кількості машиномісць на тій же площі забудови.

Класифікація та принцип роботи[ред.ред. код]

Паркінги, в яких використовуються механізовані / роботизовані пристрої, поділяються на такі види:

 1. Багатоярусні Автоматичні Паркінги
 2. Багатоярусні Напівавтоматичні (механічні / механізовані) Паркінги

Визначальною відмінністю між ними є ступінь автоматизації процесу паркування / видачі, а також принцип в'їзду / виїзду автомобіля.

У Багатоярусних Автоматичних Паркінгах паркування/видача автомобілів відбувається в повністю автоматичному режимі. Водій заїжджає в приймальний відсік паркінгу, вимикає двигун і виходить, після чого роботизовані транспортери автоматично переміщують автомобіль у приміщенні паркінгу, доставляючи його в потрібну комірку зберігання в системі паркування.

Багатоярусний Автоматичний Паркінг типу «Тауер»

Багатоярусні автоматичні паркінги (БАП) можуть бути:

 • Баштового типу — тип Тауер (англ. Tower Parking — Speedy Parking) — принцип роботи заснований на русі швидкісного підйомника в башті, по обидві сторони від якого розташовані палети з автомобілями. Один з найбільш компактних паркінгів — займає площу всього 3-х паркомісць (~ 50м2), а кількість машиномісць в ньому обмежується тільки нормативною висотою забудови в даній місцевості і може доходити до 70 автомобілів.
 • Конвеєрного, касетного типу — тип Оптима (англ. Optima Parking) — робота механізмів даної системи схожа з принципом роботи конвеєра (горизонтальне зміщення палет всього рівня), по обидві сторони якого розташовані підйомники (переміщення вертикально). Дана система парковкирекомендується для малих і середніх паркувальних площ, особливо для обмежених по ширині.
 • Роботизованого типу — Тип Шатл (англ. Best Parking, Cart type) — принцип роботи заснований на роботі вертикально рухомих підйомниках і горизонтально переміщаються роботів — транспортерів, які працюють на різних рівнях одночасно. Ідеально підходить для середніх і великих паркувальних площ.

У Багатоярусних Напівавтоматичних (механічних / механізованих) Паркінгах водій заїжджає не в приймальний відсік, як в автоматичній системі, а безпосередньо на палету в конструкції механічного паркінгу, яка і є осередком зберігання автомобіля в системі паркінгу. Паркувальна система, переміщуючи палети з автомобілями, звільняє місце порожній палеті для паркування нового автомобіля, або транспортує певний автомобіль для видачі із паркінгу. В залежності від варіанту переміщення палет (місць зберігання автомобілів) такі паркінги можуть бути:

 • Роторного типу, карусельного типу — тип Ротор (англ. Rotary Parking — Family Parking) — механізм паркінгу працює за принципом великої каруселі, де логічний контролер управління самостійно вибирає оптимальний шлях доставки автомобіля, обертаючи механізм в ту чи іншу сторону.
 • Пазлового типу, мозаїчного типу — тип Пазл (англ. Puzzle Parking — Easy Parking) — принцип роботи заснований на почерговому переміщенні палет по вертикалі і горизонталі в місце, що звільнилося (за принципом гри «П'ятнашки»)

Переваги БАП[ред.ред. код]

Багатоярусный Автоматичний Паркінг типу «Оптима»
 • Економія площі на 35-50% і більше, залежно від типу системи в порівнянні з традиційними паркінгами
 • Прибутковість (Рентабельність) — за рахунок реалізації більшої кількості машиномісць на тій же площі забудови, в порівнянні з традиційним паркінгом
 • Безпека — виключається несанкціонований доступ до системи, відсутня необхідність самостійного переміщення в паркінгу, оскільки процес паркування / видачі відбувається в автоматичному режимі без участі водія
 • Економія часу — паркування або видача автомобіля за 50 — 90 секунд
 • Низьке енергоспоживання — 1цикл (паркування + видача) ≈ 1кВт
 • Безшумність — рівень шуму менше 30 дБ (допустимий нормативний рівень шуму 60 дБ)
 • Екологічність — без шкідливих викидів та забруднень
 • Адаптація під будь-який проект за рахунок різноманітності і багатофункціональності обладнання.

Основні показники, такі як швидкість роботи системи, рівень шуму, екологічність, вказані згідно з даними деяких з виробників. У інших виробників фактичні показники паркувальних систем можуть істотно відрізнятися.

Примітки[ред.ред. код]

 • Термін Багатоярусні Автоматичні Паркінги — БАП іноді вживається як узагальнена назва паркінгів і автоматичних, і напівавтоматичних (де використовуються механічні, механізовані, роботизовані пристрої)
 1. Зміна № 1 ДБН 360-92 ** Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень — у цьому виданні введено поняття автоматичних(механічних) багатоярусних паркінгів

Посилання та тематична література[ред.ред. код]