Рентабельність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Рентабельність (від нім. rentabel — прибутковий, корисний) — це співвідношення прибутку і витрат, виражене у відсотках. Рентабельність є відносним показником, і вона необхідна для аналізу господарської та економічної діяльності будь-якого підприємства. Саме через таку відносність, показники рентабельності двох і більше різних підприємств можна порівнювати один з одним і розуміти таким чином, яке з них є ефективнішим.

На рентабельність можуть впливати різні чинники: і джерела капіталу, і вартість активів, оборотних коштів, і розмір виручки, і ще багато чого. Рентабельність дозволяє побачити, скільки прибутку отримано з кожного витраченого долара, гривні або іншої валюти.

Окремі різновиди рентабельності[ред. | ред. код]

Рентабельність вкладених коштів[ред. | ред. код]

  • загальний рівень рентабельності підприємства:

Рп = (ВП/С) х 100 %

де ВП — валовий прибуток підприємства, грн.;

С — загальна виробнича собівартість, грн.

  • рентабельність виробничих фондів:


де ОФ — вартість виробничих фондів, грн.

  • рентабельність сукупних активів:


де А — середня сума активів балансу підприємства, грн.

  • рентабельність власного (акціонерного) капіталу:


де ЧП — чистий прибуток підприємства, грн.;

ВК — сума власного капіталу, грн.

Рентабельність продукції[ред. | ред. код]або: Рп = (ВП/Q) х 100 %

де СТП — повна собівартість товарної реалізованої продукції, грн.;

Q — обсяг реалізованої продукції, грн

Інші види[ред. | ред. код]

ROI = (чистий прибуток — розмір вкладень) / розмір вкладень х 100 %

Фактори впливу[ред. | ред. код]

Домогтися високої рентабельності прагне кожен підприємець або керівник бізнес-проекту. Але, щоб правильно її розрахувати, потрібно врахувати вплив різних факторів, які бувають зовнішніми або внутрішніми.

Зовнішні фактори[ред. | ред. код]

Зовнішнім є вплив, який може благотворно або, навпаки, негативно впливати на розвиток компанії, але не залежить від самого підприємства. Керівник або власник бізнесу змушений шукати шляхи виходу з ситуації завдяки зовнішнім чинникам ситуації, підлаштовуватися під неї.

Наприклад: зміна податкового законодавства — підвищення ПДВ з 18 до 20 % збільшує витрати компанії, доводиться витрачатися на перепрошивку касового апарату, щоб змінити ставку податку в чеку. Так як ПДВ включається у вартість продукції і підвищує її, це зменшує платоспроможний попит, що може погано відбитися на рентабельності компанії.

На рентабельність впливають такі зовнішні чинники:

Рентабельність фірми в залежності від розташування відрізняється, наприклад, в Києві та Конотопі.

Якщо товар користується підвищеним попитом — наприклад, квіти перед 8 березня — продаж буде рентабельним навіть при високій конкуренції.

Технологічні нововведення — гаджети, відеоігри, побутова техніка, викликають високий інтерес покупців і гарантують продавцю підвищену прибутковість.

Загальне погіршення економічної ситуації в країні, фінансова криза через воєнний стан, різкий стрибок інфляції знижують рентабельність компаній і погіршують розвиток бізнесу в цілому.

Внутрішні фактори[ред. | ред. код]

Це особливості самого підприємства, які впливають на рівень рентабельності. До них відносяться:

Наприклад, ТОВ «Сузір'я», що виробляє друковану продукцію, розширює випуск рекламних листівок, календарів, журналів і книг, залучає до розробки відомих дизайнерів і художників, вкладається в придбання нового обладнання для друкування та упаковки — це підвищує рентабельність виробництва. Але такі внутрішні фактори, як відсутність рекламних акцій, знижок на товар через нерозвиненість маркетингу, збої в збуті продукції, порушення зобов'язань перед постійними клієнтами погано відбиваються на прибутковості компанії.

Шляхи підвищення[ред. | ред. код]

Якщо показники рентабельності низькі або навіть негативні й не влаштовують власників бізнесу та інвесторів, існують способи підвищити ефективність роботи компанії:

  • Збільшення потужності виробництва — за рахунок покупки нового або вдосконалення наявного обладнання нарощується обсяг вироблення і підвищується прибуток. Застосування новітніх технологій в обладнанні збільшує продуктивність праці і економить трудові ресурси.
  • Поліпшення якості товару веде до зростання купівельного попиту і підвищення продажів.
  • Зниження витрат на виробництво продукції — потрібно знайти постачальників, що пропонують постачати сировину або товари для перепродажу на вигідних умовах. При цьому зниження собівартості не повинно відбитися на якості товарів.
  • Розробка і поліпшення маркетингової політики фірми — корисний інструмент для підвищення продажів і рентабельності. Вдала маркетингова стратегія круто змінює життя компанії, наводить сотні, якщо не тисячі клієнтів. Наприклад, компанія «Coca-cola» створила автомат для газованої води, який просить його обійняти, за обійми з автоматом людина отримувала банку напою безкоштовно. Ця маркетингова акція збільшує лояльність клієнтів до компанії, що приносить реальні гроші і підвищує рентабельність.

Інструменти просування й реклами дуже різні: акції, знижки, конкурси, купони, безкоштовна роздача зразків товару. Можна використовувати соцмережі або банери, створити впізнавану торговельну марку або бренд. Розробка власного продукту, що зацікавив покупця, гарантує хороший прибуток.

Джерела та література[ред. | ред. код]

  • Митрофанова Г. В., Кравченко Г. О., Барабаш Н. С. Фінансовий аналіз /за ред. Г. В. Митрофанова. — К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т: / Навчальний посібник — 2002. — 301 с.

Посилання[ред. | ред. код]