Бедлам

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гравер В. Хогарт. «У лікарні Бедлам», гравюра з серії «Кар'єра транжира»
Шпиталь Бетлем у 1896 році. Гравюра.

Бедла́м (англ. Bethlem Royal Hospital) — відома назва лікарні для психічно хворих в Лондоні. Заклад безперервно існував протягом декількох століть.

Історія назви[ред. | ред. код]

Назва походить від слова Вифлеєм, з англійської — Бетлем. На цьому місті в Лондоні колись був монастир ордена Вифлеємської зірки. Від скорочення і пішло слово Бетлем — Бедлам.

Заклад[ред. | ред. код]

Бедлам — назва шпиталю, що був при монастирі ордену Вифлеємської зірки. Там утримували психічно хворих і блаженних. Заклад існував протягом декількох століть.

Бетлем зробили частиною міста Лондон з 1247 року. З 1330 року тут розташували шпиталь, а з 1377 року сюди почали звозити психічно хворих. Умови утримання були дикі: енергійних чи суспільно небезпечних божевільних кували у кайдани і кріпили до стін чи підлоги, з відділення божевільних зробили атракціон, сюди дозволяли приходити усім охочим на своєрідні екскурсії. Аби зацікавити відвідувачів, їм дозволяли приносити довгі жердини і цькувати хворих у їхніх клітках. Жорстокість відвідувачів була відображенням жорстокості суспільного устрою, де землевласники зганяли селян з земель, збільшуючи кількість жебраків і безпритульних. Піратство в Британії оголосили гідним джентльмена бізнесом, а аристократія вступала з піратами-британцями у змову. Падіння моралі було таким значним, що частина британців — піратів тікала з країни, переходила у магометанство і починала грабувати англійські ж поселення. Захоплених англійців продавали у рабство, чоловіків — на галери гребцями, жінок — у мусульманські гареми. Аби якось зарадити проблемі, в англійських церквах розпочався збір коштів на викуп полонених у мусульман.

Шпиталь для психічно хворих Бедлам став сумно відомим жорстоким поводженням з утриманими. В 18 столітті з утримання хворих зробили невеликий бізнес і показували божевільних за гроші. Вхід був вільним у перший вівторок кожного місяця. Кількість відвідувачів шпиталю Бедлам у 1814 році сягала 96.000.

Після французької революції[ред. | ред. код]

Французи на хвилі демократизації звичаїв в часи французької революції 17891793 років провели реформи утримання божевільних, яке стало гуманнішим (відмова від тортур, примусове обливання холодною водою, відмова від кайданів для спокійних та інше). Ці реформи перейняли і в Британії у 1813 — 1814 роках. Вибудували зразковий шпиталь, де утримання хворих було поліпшене на зразок французьких настанов.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Russell, David (1996). Scenes from Bedlam: History of the Bethlem Royal and Maudsley Hospitals. Baillière Tindall. ISBN 1-873853-39-4
  • Allderidge, Patricia (1997). Bethlem Hospital 1247 — 1997. A Pictorial Record.'Phillimore. ISBN 1-86077-054-1