Бета-клітина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бета-клітини
Деталі
Ідентифікатори
Латина endocrinocytus B; insulinocytus
TH H3.04.02.0.00026
FMA 85704
Анатомічна термінологія

Бета-клітина (β-клітина) — один з різновидів клітин підшлункової залози, що розташовуються в острівцях Лангерганса. Бета-клітини продукують гормон інсулін, який знижує рівень глюкози крові. Пошкодження і порушення функції бета-клітин (в поєднанні з іншими факторами) призводять до розвитку цукрового діабету.

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

Бета-клітини підшлункової залози підтримують базальний рівень інсуліну в крові, а також забезпечують його синтез та екскрецію при різкому підвищенні рівня глюкози в крові впродовж декількох хвилин.

Крім інсуліну бета-клітини виділяють в кров в еквімолярній кількості С-пептид, поліпептид відщеплюється від молекули проінсуліну з утворенням інсуліну. Визначення рівня C-пептиду дозволяє опосередковано оцінити інсулінвидільну здатність бета-клітин (його концентрація не залежить від інсуліну, що вводиться ззовні).

Також бета-клітини синтезують так званий острівцевий амілоїдний поліпептид, амілін, функції якого до кінця не з'ясовані.

Нервова регуляція[ред. | ред. код]

Бета-клітини також знаходяться під впливом автономної нервової системи.

Патологічні стани[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Панорамне дослідження діабетів у Великій Британії 16. Огляд 6 років терапії дібету другого типу: це прогресуюче захворювання. Британська група панорамних досліджень діабету. (англ.). Diabetes Journal. Архів оригіналу за 22 квітня 2014. Процитовано 21 квітня 2014.
  2. Rudenski A, Matthews D, Levy J, Turner R (1991). Розуміння «резистентності до інсуліну»: щоб змоделювати людський діабет, потрібна резистентність і до інсуліну, і до глюкози одночасно. Metabolism. 40 (9): 908—17. doi:10.1016/0026-0495(91)90065-5. PMID 1895955.