Битва при Павії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Битва при Павії. Гобелен. Бернарт ван Орлей (близько 1531)

Битва при Павії  —відбулася 24 лютого 1525 при Павії між найманими арміями Франції і імперії Габсбургів під час Італійських воєн 14941559. Вважається першою битвою Нового часу.

Війська французького короля Франциска I (близько 20 тис. піхоти, 6 тис. кінноти, 53 гармати) в 1524 перейшли Альпи, зайняли Мілан і в жовтні взяли в облогу Павію (гарнізон близько 7 тис. німецьких ландскнехтів і 700 іспанських солдатів).

На початку лютого 1525 для розблокування Павії підійшли імперські війська під командуванням генерала Ф.Пескари (близько 20 тис. піхоти, 2,5 тис. кінноти). Імперці раптово атакували французькі війська, що вводилися в бій по частинах, що визначило чисельну перевагу імперців (їхня піхота була озброєна вдосконаленою зброєю — мушкетами, кулі яких пробивали лицарський обладунок) і призвело до розгрому французької армії, яка втратила 10 тис. вояків (за іншими данними - 12 000).

Франциск I потрапив в полон і був вимушений за Мадридським договором 1526 відмовитися від завоювань в Італії.

Відтоді мушкет отримав перевагу в боротьбі з важкою кавалерією, відбулися зміни в тактиці, з'явилися мушкетерські частини.