Бортницька станція аерації

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Насосний цех Бортницької станції аерації
Аварійний метантенк на Бортницькій станції аерації
Грабельне відділення Бортницької станції аерації

Координати: 50°22′57″ пн. ш. 30°39′53″ сх. д. / 50.382404° пн. ш. 30.664716° сх. д. / 50.382404; 30.664716

Бортницька станція аерації — комплекс інженерних споруд, обладнання та комунікацій, призначений для повного біологічного очищення стічних вод Києва від забруднювальних речовин та обробки затриманих механічних решток (сміття). На станції проходять очищення всі господарсько-побутові стічні води, а також промислові стічні води після попереднього їх очищення на самих підприємствах. Станція складається з трьох блоків очищення стічних вод, трьох цехів обробки осадів стічних вод (ОСВ) і допоміжних цехів.

Проектна потужність станції — 1,8 млн м3 стічних вод на добу, а проектна потужність кожного з трьох блоків — 600 тис. м3 на добу. Середньодобовий обсяг стічних вод — 1131928 м3.

Станція будувалася і вводилася до експлуатації поетапно:

  • I блок споруд — введено в дію 1964;
  • II блок — у 1976 році;
  • III блок — у 1987 році.

Споруди станції забезпечують очистку стічних вод до нормативних показників, за яких дозволений їхній скид у р. Дніпро. Контроль якості очищення стічних вод і обробки ОСВ проводиться хіміко-бактеріологічної лабораторією. Контроль якості очищеної стічної води ведеться за 16 показниками, які затверджені Державним управлінням екології та природних ресурсів в м. Києві.

Проблеми[ред. | ред. код]

Основні проблеми в роботі Бортницької станції аерації пов'язані, в першу чергу, з тим, що наявні споруди були запроектовані та побудовані ще в 50-60-х роках минулого століття і на сьогодні застаріли не тільки фізично, а й морально.

1. У найкритичнішому стані — споруди I блоку станції, які експлуатуються ще з 1964 року. Очисні споруди вже відпрацювали свій експлуатаційний термін і потребують негайної реконструкції.

Першочерговим є питання будівництва нової насосної станції першого підйому, яка подає стічні води на I блок Бортницької станції аерації.

2. Низька ефективність роботи наявного грабельного відділення. Відповідно до проекту на грабельному відділенні Бортницької станції аерації встановлені ґрати з отворами 16 мм. Ці ґрати внаслідок великих розмірів отворів не забезпечують повного затримання всього сміття, що надходить на станцію зі стічними водами, що призводить до винесення сміття на споруди механічного очищення стічних вод — пісковловлювачі та первинні відстійники. Відбувається засмічення споруд, що призводить до порушення режимів їх роботи. Сміття, що накопичується в первинних відстійниках, відкачується на метантенк разом з сирим ОСВ. При відкачуванні відбувається засмічення насосів випомповування сірчаного осаду, який веде до їх виходу з ладу. При засміченні приймачів відстійників відбувається накопичення в них сирого ОСВ, що призводить, особливо в літній період, до виникнення процесів бродіння у відстійниках з викидом в атмосферу метану та сірководню.

17 січня 2012 року на Бортницькій станції аерації сталася аварія: на самопливному Лівобережному колекторі діаметром 3000 мм поряд з насосною станцією першого підйому стався провал розмірами 10 на 10 м та глибиною 8 м.

2015-го року стало відомо, що Японія надасть Україні кредит у сумі 108 млрд єн на реконструкцію станції. Відповідну угоду підписано 6 червня у присутності президента Петра Порошенка та прем’єр-міністра Японії Сіндзо Абе[1].

15 червня 2015 року Уряд України і Японське агентство міжнародного співробітництва (JICA) підписали Кредитну угоду щодо проекту реконструкції Бортницької станції аерації. Від імені Уряду України Угоду підписала Міністр фінансів Наталія Яресько, від імені JICA - Віце-президент агентства Масаказу Ічікава. Кредит буде наданий японською стороною (JICA) на суму 108 млрд. єн строком на 40 років під 0,1% річних з пільговим періодом 10 років. [2].

Цікаві факти[ред. | ред. код]

На початку 1980-х рр. у канал Бортницької станції аерації випустили гуппі – акваріумних риб. Відтоді їхня популяція існує там постійно – цьому сприяє цілорічно нагріта вода[3].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]