Броневський Семен Михайлович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Броневський Семен Михайлович
Народився 1763(1763)
Flag of Russia.svg Російська імперія
родове помістя Маньково, Смоленська губернія
Помер 27 грудня 1830(1830-12-27)
Flag of Russia.svg Російська імперія, Феодосія, Крим
Громадянство Flag of Russia.svg Російська імперія
Національність росіянин
Діяльність військовий, державний діяч, історик
Alma mater Шкловське благочинне училище
Посада Губернатор Феодосії
Військове звання дежур-майор

Семе́н Миха́йлович Броневський (нар. 1763(1763), Маньково, Смоленська губернія — пом. 27 грудня 1830, Феодосія, Крим) — учасник Російсько-перської війни 1796 року, директор Азіатського департаменту МЗС Російської імперії, губернатор Феодосії, історик Кавказу.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився у 1763 р. у родовому помісті Маньково у Смоленській губернії під Смоленськом. У 1778 р. поступив до Шкловського благочинного училища, по закінченні працював в ньому інспектором класів. На початку 1790-х років Броневський рушає на Кавказ і починає військову кар'єру у званні дежур-майора при графі В. О. Зубові. У 1796 р. Броневський бере участь у Перському поході, по закінчені якого був призначений до складу місії у Константинополь, котра займалась підготовкою російсько-турецької конвенції (1800). Після повернення на Кавказ, Броневський перейшов на цивільну службу і був призначений начальником канцелярії при кавказькому головнокомандувачі князі П. Д. Циціанові, а пізніше продовжував роботу при наступному керівнику І. В. Гудовичу. Далі Броневський отримав призначення у Санкт-Петербург директором Азіатського департаменту Міністерства закордонних справ. У 1803—1804 роках за дорученням міністра закордонних справ князя А. Є. Чарторийського займався створенням довідника з історії дипломатичних відносин Росії із Кавказькими державами та Персією.

Броневський С. М. Історія Кавказу

У 1808 році Броневський отримав нове призначення — посаду губернатора Феодосії у Криму. Завдяки зусиллям Броневського у Феодосії було створено Музей старожитностей. Одночасно Броневський писав книгу з історії Кавказу. У 1816 році у Броневського виник конфлікт з чиновниками митниці і грецькими купцями і він був вимушений піти у відставку. Судовий розгляд щодо питання Броневського затягнувся на 6 років і завершився виправданням у 1924 році.[1] Далі він поселився на своїй дачі на околиці Феодосії і почав займатись літературною працею. Броневський вів листування з багатьма відомими особами. У серпні 1820 року у нього на дачі зупинявся Олександр Пушкін, до теперішнього дня збереглася споруда, яку називають Пушкінський грот і в якій відпочивав поет. У 1823 році завдяки протекції графа М. П. Румянцева, було надруковано перший розділ (географічний) книги Броневського про Кавказ в двох частинах. Пізніше ця праця часто помилково приписувалась його племіннику С. Б. Броневському, як приклад ця помилка існує в «Енциклопедичному словнику Брокгауза і Ефрона».[2] Другий розділ (історичний) був опублікований набагато пізніше по збереженому списку у Іранському кабінеті Санкт-Петербургського Інституту сходознавства: «Исторические выписки о сношениях России с Персиею, Грузиею и вообще с горскими народами, в Кавказе обитающими, со времён Ивана Васильевича доныне». СПб. 1996.

Помер С. М. Броневський 27 грудня 1830 року у Феодосії. Його дача зі всім майном та архівом у 1838 році була продана кавказькому герою генералу П. С. Котляревському; значна частина архіву загинула під час пожежі у 1905 році, а залишки були спалені у 1930 роках під час створення шпиталю.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

  • Павлова И. К. О сочинении Броневского // Броневский С. М. Исторические выписки… СПб., 1996. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]