Бурмістр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Бурмі́стр або бурмістер — вищий керівник міста з адміністративною і судовою владою в містах з Магдебурзьким правом на території Речі Посполитої та Війська Запорозького[1]; голова магістрату міста, посада аналогічна сучасній посаді мера. У Польщі цей пост виник в XIII ст. Бурмістр був головою міської ради, а вибирали його члени ради зі свого середовища. В XIX ст. пости бурмістра й голови ради були розділені.

У сучасній Польщі бурмістр, згідно із законом від 8 березня 1990 року, це виконавчий глава ґміни. Виконує постанови міської ради, але також є головою міської адміністрації (магістрату), начальником міських установ, наприклад міського транспорту, комунальних підприємств, дитячих садків, і т. д. Згідно із законами, також може бути начальником відділу запису актів громадянського стану, хоча звичайно відмовляється від цієї посади й номінує начальника.

Аналогом бурмістра в сільській ґміні є війт. У ґмінах з населенням більшим, ніж 100 тис. жителів, аналогом бурмістра є президент міста. Президент є аналогом бурмістра також у декількох містах, у яких населення не перевищує 100 тис., але цей пост історично був уже прийнятий. Бурмістром (війтом, президентом) може стати будь-який громадянин Польщі у віці не менше 25 років, не позбавлений права балотування. Вибори з 2002 року проходять на загальних, рівних, прямих умовах при таємному голосуванні. Строк повноважень — 4 роки.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. «Реєстр Війська Запорозького 1649 року (транслітерація тексту)», «Наукова Думка», м. Київ, 1995 р., с. 532

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]