Вакуумметр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Конструкція вакуумметра деформаційного типу

Вакуумме́тр (вакуум-манометр, електропорожнявомі́р[1])  (рос. вакуумметр, вакуум-манометр, англ. vacuomanometer, vacuum gauge, vacuummeter, pressure-and-vacuum gage; нім. Vakuummanometer n, Vakuummeter n)— прилад для вимірювання тиску розрідженого газу[2] або для вимірювання глибини вакууму: різниці між атмосферним тиском і тиском розрідженого газу.

Вакуумметри використовуються для вимірювання тисків в діапазоні від 760 до 10−13 мм рт. ст. (105…10−11 Па). Універсального методу вимірювань, що охоплює весь цей діапазон, не існує, тому використовуються різноманітні фізичні закономірності, пов'язані (прямо чи опосередковано) з тиском газу.

Поширені теплові вакуумметри, зокрема, з термопарами, дія яких ґрунтується на залежності теплопровідності газу від тиску. Існують вакуумметри рідинні, деформаційні, компресійні, радіометричні, в'язкісні, іонізаційні (альфатрони) тощо. Кожен з цих типів вакуумметрів розрахований на вимірювання тиску у певному діапазоні.

Усі вакуумметри можуть бути розділені на дві групи: абсолютні та відносні.

Абсолютний вакуумметр — вакуумметр, чутливість якого однакова для всіх газів і може бути розрахована за вимірюваними фізичними величинами[3]. Такі прилади вимірюють безпосередньо тиск газу, їх покази не залежать від роду газу. Нижня межа тисків абсолютних вакуумметрів 10−6 мм рт. ст. (10−4Па). До них відносяться рідинні, деформаційні і компресійні вакуумметри.

Відносні вакуумметри вимірюють величини, що є залежними від тиску. Вони градуюються за абсолютними зразковим вакуумметром, їх покази залежать від роду газу. До них відносяться теплові, іонізаційні, в'язкісні і радіометричні вакуумметри.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Російсько-український електрорадіотехнічний словник. 30 000 термінів. Укладачі: Ю. Т. Величко. К.: В-во АН УРСР, 1961
  2. ДСТУ 3711-98 Засоби вимірювань тиску. Терміни та визначення.
  3. ДСТУ 2758-94 Вакуумна техніка. Терміни та визначення.

Джерела[ред.ред. код]

  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2004—2013.
  • Поліщук Є. С. Методи та засоби вимірювань неелектричних величин [Текст] : підручник для студ. вищих закл. освіти спец. «Метрологія та вимірювальна техніка» / Є. С. Поліщук ; Державний ун-т «Львівська політехніка». — Л. : Вид-во Держ. ун-ту «Львівська політехніка», 2000. — 360 с. — ISBN 0368-6418
  • Храмов В. А. Первинні вимірювальні перетворювачі вимірювальних приладів і автоматичних систем [Текст] : навч.посіб. / А. В. Храмов. — К. : Вища школа, 1998. — 527 с. — ISBN 5-11-004736-7