Ванделен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ванделен
Народився бл. 531
Безансон
Помер 585
Безансон
Національність франк
Діяльність аристократ
Титул мажордом Австразії
Посада Мажордом
Термін 581—585 роки
Попередник Гогон
Наступник Гундульф
У шлюбі з Флавія
Діти 2 сини і 2 доньки

Ванделен або Валделен (*Wandalenus, бл. 531 —585) — мажордом Австразії у 581585 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походження невідомо, але належав до австразійської знаті. Ймовірно до початку 580-х років він займав чільне місце при королівському дворі Австразії. Був герцогом Трансюранським, ймовірно отримав цю посаду у спадок.

581 року після смерті мажордома Гогона, Ванделену на посаді мажордома було доручено подальше виховання неповнолітнього короля Хільдеберта II. На думку низки дослідників, його повноваження поширювалися також на управління королівством.

В сучасних Ванделену паперах він жодного разу не згадується в якості мажордома. У них він представлений лише як наставник або вихователь (нутрицій) короля Хільдеберта II. Втім низка середньовічних істориків в своїх хроніках наділяли Ванделена посадою мажордома. Можливо, ці свідчення є перенесенням назви пізнішої посади в події більш раннього часу.

Відсторонення від влади прихильників Гогона призвело до кількох заколотів, очолених австразійською знаттю. Найбільш значними були виступи Лупа, герцога Шампані, і Динамія, ректора (намісника) Провансу, в 581 році.

Сучасні історики пов'язують з Ванделеном зміну в зовнішній політиці Австразії: вони розірвали союз з Гунтрамном, королем Бургундії, і почали зближення з Хільперіком I, королем Нейстрії. В результаті Австразія фактично опинилася в стані війни з Бургундією, хоча, на відміну від Нейстрії, і не вела активних військових дій. Лише після тяжкої поразки Нейстрії і народження у Хільперіка I сина Теодоріха відбулася нова зміна політики. У 584 році між Хільдебертом II і Гунтрамном був відновлений союз на колишніх умовах.

Ванделен помер в 585 році. Після його смерті всі пожалування, дані йому королем було конфісковано і повернено до королівської скарбниці. Вдажу перехопила королева-мати Брунгільда.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Флавія

Діти:

  • Донат (д/н—після 658), єпископ Безансону
  • Храмнелен
  • донька
  • донька

Меценатство[ред. | ред. код]

Надавав підтримку ірландському місіонеру Колумбану у заснуванні монастиря Люксей. Син Ванделена — Донат — також став одним з відомих ченців, заснувавши монастир Святого Вінцента у північній Бургундії (сучасне Франш-Конте).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Christian Settipani, «La transition entre mythe et réalité», Archivum 37 (1992:27-67)
  • Wood I. The Merovingian Kingdoms 450—751. — London & New York: Longman, 1994. — P. 129. — ISBN 0-582-49372-2.
  • Marilyn Dunn, The Emergence of Monasticism: From the Desert Fathers to the Early Middle Ages (Blackwell) 2003:161