Франш-Конте

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Франш-Конте

Franche-Comté

Герб регіону Прапор
Столиця Безансон
Країна  Франція
Регіон Франція
Бургундія-Франш-Конте
Метрополія Франції
Межує з: сусідні адмінодиниці
Ельзас, Рона-Альпи, Бургундія, Шампань-Арденни, Lorrained, Невшатель, Юра, Во ?
Департаменти Ду
Верхня Сона
Жура
Територія Бельфор
Округи 8
Кантони 116
Населення
 - повне 1,133 млн. (оцінка станом на 01.01.2004)
1,117 млн. (за переписом 08.03.1999) (20-те)
 - густота 70/км² (2004)
Площа
 - повна 16 202 км²
Часовий пояс UTC+1 і UTC+2
Президент ради Раймон Форні
Префект Жан-Марк Рібері
Карта Франції з позначенням регіону Франш-Конте
Карта Франції з позначенням регіону Франш-Конте

Карта Франції з позначенням регіону Франш-Конте
Мапа
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Франш-Конте

Франш-Конте (фр. Franche-Comté, також у німецьких джерелах Фрайграфшафт, нім. Freigrafschaft Burgund) — невелика історична область та історичний регіон (з 1 січня 2016 у складі регіону Бургундія-Франш-Конте) на сході Франції. Займає 3% території країни, об'єднуючи чотири департаменти: Ду, Верхня Сона, Жура та Територія Бельфор.

Є різні пояснення походження назви «Франш-Конте». Згідно з переказом, тим часом як Франш-Конте, яке називалося тоді графством Бургундським, потрапило під владу імператора Німеччини (1026), один з графів Бургундії, Рено III (11261148) зажадав незалежність графства і відмовився скласти омаж імператорові. Йому дали за це прізвисько «Франш-Конте» (Вільний граф), назва, яка згодом поширилась на усю провінцію. Інше пояснення констатує особливе положення графства Бургундії після 1026 року: бувши приєднаним до Німецької імперії, воно не входило до неї фактично. Графство залишалося вільним від будь-яких сплат і оподаткувань і зберігало свою мову і свої традиції. Це було, таким чином, Вільне графство (Franche-Comté).

Географія

[ред. | ред. код]

Франш-Конте займає площу всього 16 202 км² (при середній площі 24 762 км²). Це найменший з метропольних регіонів Франції, якщо не рахувати регіонів, що входять в так звану «корону Парижа».

Історія

[ред. | ред. код]

Територія Франш-Конте з X століття була частиною Бургунського графства. Її головним містом було місто Доль. У XI столітті Бургундія увійшла до складу Священної Римської імперії. Назва Франш-Конте вперше офіційно згадується в 1366 році, коли його ввела в офіційні документи графиня Маргарита (дочка короля Франції Філіпа V Довгого). При цьому міста графства отримали різноманітні привілеї від німецьких королів і бургундських графів. Бургундією стали називати західні райони, а Франш-Конте — східні райони графства.

Протягом багатьох століть Франш-Конте була яблуком розбрату для європейських держав. У 13161322 роках вона була володінням французького короля Філіпа V Довгого, в XIVXV століттях — фактично незалежних бургундських герцогів, а з 1477 р. областю захопили Габсбурґи. У 1558 році при розділі Габсбурзької держави Франш-Конте відійшло до іспанської гілки династії, але формально продовжувалося вважатися частиною Священної Римської імперії. За умовами Першого аахенського договору (1668 рік) Франція поступилася цим регіоном Іспанії. У 1674 році французькі війська зайняли Франш-Конте, і область відійшла до Франції за умовами Німвегенського миру 1678 року. Виняток становив північно-східний округ Монбельяр, включений до складу Франції тільки в період революційних війн в 1793 році. У період Великої французької революції територія Франш-Конте була розділена на департаменти. У 19601970-х роках за нового економічного й адміністративного районування Франції Франш-Конте був відтворений як самостійний регіон.

Посилання

[ред. | ред. код]