Ван Цзянь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ван Цзянь
Псевдо Ван Сюаньчжао (王玄 照), прозвання Сянбі (湘碧)
Народився 1598(1598)
м.Тайцан
Помер 1677(1677)
Підданство Династія Мін, династія Цін
Національність китаєць
Діяльність художник
Галузь Шань-шуй
Відомі учні Ван Хуей
Знання мов класична китайська і Old Mandarind
Членство Six Masters of the early Qing periodd і Співдружність чотирьох Ванів
Жанр пейзаж
У цьому китайському імені прізвище (Ван) стоїть перед особовим ім'ям.

Ван Цзянь (王鑑, 1598 — 1677) — китайський художник часів династій Мін та Цін, належав до «співдружності чотирьох Ванів».

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у 1598 році у м.Тайцан (провінція Цзянсу). Походив з впливової чиновницької родини: один його дід був відомим колекціонером, інший — художником і каліграфом. Був учнем художника Ван Ши-міна. разом з останнім увійшов до Академії живопису за маньжурів, процюючи тут до самої смерті у 1677 році.

Творчість[ред. | ред. код]

Від Ва Ши=міня узяв любов до пейзажу, ландшафтного живопису. В подальшому Ван Цзянь спирався у творчості на манеру Дун Юаня, одного із засновників «південного» пейзажу, і живопис майстрів епохи Юань. Подібно більшості професіоналів бездоганно володіючи всім арсеналом накопичених в національному образотворчому мистецтві живописних технік і графічних прийомів, Ван Цзянь з легкістю копіював будь-який творчий «почерк». Однак за зовнішньою еклектичністю його робіт відчувається прагнення до самостійних інтерпретацій образів з метою передачі власного світовідчуття і настрою. Його пейзажі відрізняються особливим співвідношенням «порожнього» і заповненого зображенням фону, оперуючи якими майстер без застосування техніки розмивів туші передавав повітряне середовище або сніговий покрив.

Твори Ван Цзяня залучають трохи незвичайний колірний контраст — протиставленням густих, насичених фарб в зображеннях гір, дерев, і прозорих тонів при передачі річкового або небесного простору. Ці особливості манери Ван Цзяня знайшли втілення в альбомних аркушах (40х40 см, папір, туш, фарби) із серії «Шаньшуйце» («Пейзажі», 1669 рік, Гуандунській провінційний музей, м.Гуанчжоу). Хоча в кожному з відбитих видів, відзначених ознаками одного з чотирьох сезонів, неважко простежити художній витік, Ван Цзянь дуже тонко і з великим смаком підбирає зразки, відповідні задуманим композиціям. У результаті його ландшафти справляють враження замальовок з натури. Сучасники і наступні критики визнавали Ван Цзяня не тільки видатним майстром академічної школи, але й засновником самобутнього стилістичного варіанта в пейзажі, що характеризується поетичністю і технічною віртуозністю.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Siren O. Chinese Painting. Leading Masters and Principles. Vol. 5-7. L., 1958
  • Sullivan M. The Arts of China. Berkley-Los Angeles, 1979