Вербківський парк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вербківський парк
Verbka, Yarmolyntsi Raion L IMG 3283.jpg
Розташування: Україна Україна
Хмельницька область,
Ярмолинецький район,
село Вербка
Площа: 4,8 гектарів
Водні об'єкти: ставок
Заснований: 1969 р. (сучасний статус)
Статус (до ануляції): парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва

Вербківський парк у Вікісховищі?

Ве́рбківський парк — парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення в Україні. Розташована в селі Вербка Ярмолинецького району Хмельницької області[1].

Площа території парку 4,8 гектарів[2]. Статус надано відповідно до розпорядження голови виконкому обласної Ради депутатів трудящих від 22.10.1969 року, № 358-р.

Історія[ред. | ред. код]

Село Вербка перебувало у власності польських поміщиків. У 18 столітті власником цих земель був польський пан Дульський. Після нього землями володів магнат Напорожний, шляхтич Малуї та француз Дайжек. Останнім власником цих територій був відставний генерал Григорій Миткевич[2]. Він працював у Думі, а за фахом був лікарем-офтальмологом[1]. В першій половині 19 століття у центральній частині сучасного парку був побудований палац — одноповерховий будинок. Під правою частиною будинку збережені підвали, які розділені на окремі приміщення. Біля палацу була розташована криниця з вакуумним насосом, сад, пасіка та теплиці. Розміщувались декілька ставків, які мали різне призначення. Одні використовувались для ловлі риби, інші — в купальних цілях. Після 1917 року території, які раніше належали поміщикам, поділили на окремі частини між місцевими жителями. Будинок використовувався як колгоспна контора. Потім у ньому був створений дитячий садок, зараз розташовується сільський клуб та бібліотека[2]. До середини 1950-х років на початку липової алеї розміщувалась дерев'яна арка. До початку 1960-х років на парковій території функціонували залізні ворота[1].

Опис[ред. | ред. код]

Природоохоронна територія розташовується на пагорбі, який має значні перепади висот. Південна межа парку проходить поблизу дороги, що має внутрішньогосподарське призначення. Зі східної сторони до парку прилягає сад, а з західної сторони — ставок. З північної сторони територія парку оточена садибами місцевих жителів. Сільський парк та центральна вулиця з'єднанні алеєю лип та бузиною. У північній частині розміщується ділянка грабово-кленового лісу[2]. На центральній ділянці зростає дуб, діаметр стовбура якого — півтора метри. В південній частині парку розташовуються два дерева модрини європейської[3], софора японська, гледичія три-колючкова, два дерева сосни чорної. Ялина європейська якір-подібної форми має діаметр стовбура, який дорівнює 68,8 сантиметрам[3]. У біогрупи ялин діаметр стовбура від 52,5 до 68,8 сантиметрів. На території парку у селі Вербки загалом зростає близько п'яти десятків таксонів дерев та кущів[2]. Біля підніжжя паркового пагорба знаходиться ставок, над яким зростає ялина звичайна.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Казімірова Л. П. Парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва Хмельницької області/ Серія «Terra in-cognita: Хмельниччина». — Кам'янець — Подільський: ПП Мошинський В. С., 2006. — С. 117–228 с.
  2. а б в г д Садиби та парки Ярмолинеччини (с. Вербка) (випуск № 41 (9822) від 10 жовтня 2014 року)//Ярмолинецька районна державна адміністрація
  3. а б Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції «Хмельниччина в контексті історії України»/Ред. Кол. Баженов Л. В.(голова), Єсюнін С. М. (співголова), відповід. редактор та інші. — Хмельницький, 2012. — С. 472-473-560 с.

Посилання[ред. | ред. код]