Верхня Бейра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бейра-Алта

Ве́рхня Бе́йра (порт. Beira Alta, МФА[ˈbɐj.ɾɐ ˈaɫ.tɐ][1]) — провінція Португалії, що існувала в 18321835 і 19361976 роках. Розташовувалася в центрі країни. Створена на основі північно-східних (верхніх) районів провінції Бейра. Адміністративним центром було місто Візеу. У 1967 площа становила 3 700 км², населення — 800 тисяч осіб[2]. Після ліквідації території увійшли до складу округів Коїмбра, Гуарда та Візеу.

Назва[ред. | ред. код]

  • Ве́рхня Бе́йра, або Бе́йра Горі́шня (порт. Beira Alta) — поширена коротка назва.
  • Ве́рхньо-Бе́йрівська прові́нція (порт. Província da Beira Alta) — назва в офіційній документації.
  • Ве́рхньо-Бе́йрівська префекту́ра (порт. Prefeitura da Beira Alta) — альтернативна назва в 1832—1835 роках від посади префекта, провінційного голови.
  • Бе́йра-А́лта — транскрипція португальської назви.

Географія[ред. | ред. код]

У 19361979 роках Верхня Бейра межувала на півночі з провінцією Трансмонтана і Верхнє Дору, на північному заході — з провінцією Берегове Дору, на заході і південному заході — з провінцією Берегова Бейра, на півдні — з провінцією Нижня Бейра, на сході — з Іспанією (провінцією Саламанка).

Історія[ред. | ред. код]

Верхня Бейра була створена 1832 року в ході адміністративно-територіальної реформи Мозіню-да-Сілвейри шляхом поділу провінції Бейра. Нова адміністративна одиниця займала північно-східні райони старої. До складу Верхньої Бейри увійшли три комарки (субпрефектури) з центрами у Візеу, Ламегу і Транкозу[3]. Провінційний адміністративний центр розташовувався у Візеу. Тут перебував представник центрального уряду — префект, а також представницький виборчий орган — провінційна генеральна рада. У комарках префекта представляли субпрефекти. Реформа набула чинності по всій країні лише 1834 року після перемоги лібералів у громадянській війні.

Під час адміністративно-територіальної реформи 1835 року, що запровадила в Португалії округи, замість провінції Верхня Бейра утворили округ Візеу. Він перебрав на себе роль адміністративної одиниці, а провінція перетворилася на статистично-географічний регіон[3].

1936 року, внаслідок чергової адміністративної реформи, яка повернула в країні провінції, було відновлено провінцію Верхня Бейра. Вона об'єднувала 33 муніципалітетів: більшість муніципалітетів Візеуського і Гуардівського округів, а також 2 муніципалітети Коїмбрського округу.

1976 року уряд Португалії провів нову адміністративно-територіальну реформу, повернувшись до окружної системи. Провінція Верхня Бейра була скасована[3].

Муніципалітети[ред. | ред. код]

Муніципалітети, що входили до складу Верхньої Бейри в 1936—1979 роках:

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Верхня Бейра