Азорські острови

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Азорські острови
'Região Autónoma dos Açores'

Прапор Герб
Девіз: «'Antes morrer livres que em paz sujeitos'»
(порт. «Краще вмерти вільними, ніж жити підкореними»)
Гімн: 'A Portuguesa' (національний)
'Hino dos Açores' (місцевий)
Розташування Азорських островів
Столиця
(та найбільше місто)
Понта-Делгада
Офіційні мови португальська
Державний устрій Автономний регіон
 - Президент Вашку Курдейру
 - Автономія 1976 
Площа
 - Загалом 2333 км²
Населення
 - оцінка 2006 р. 243.018 (не враховується)
 - перепис 2001 р. 241.763
 - Густота 104/км²
Валюта Євро (€) (EUR)
Часовий пояс UTC-1
Домен інтернету .pt
Телефонний код +351

Азо́рські острови́ (порт. Ilhas dos Açores) — архіпелаг із 9 гористих вулканічних островів та кількох рифів у північній частині Атлантичного океану на захід від Піренейського півострова, на двох третинах заходу якого розташована Португалія. З 1976 року архіпелаг отримав статус автономного регіону.

Загальні дані[ред.ред. код]

Складається з трьох груп: Західної (острови Корву і Флореш), Центральної (острови Терсейра, Піку, Фаял, Сан-Жорже і Грасіоза) та Східної (острови Сан-Мігел і Санта-Марія). Простягаються із заходу на схід приблизно на 600 км.

Площа архіпелагу становить — 2 247 км². Населення становить — 254 тис. осіб (1987; 251 тис. в 1981), в основному португальці. Столиця — місто Понта-Делгада, що розташоване на головному острові Сан-Мігел.

Природа[ред.ред. код]

Рельєф[ред.ред. код]

Острови є надводними вершинами Серединно-Атлантичного хребта, вулканічні за походженням, тому тут часті землетруси. Всі острови мають гірський рельєф, з вершинами висотою до 2000 м. Найвища точка архіпелагу — гора Піку на однойменному острові з висотою 2 351 м. Береги досить обривисті. На островах багато різноманітних проявлень вулканізму — фумарольні та термальні мінеральні джерела.

Клімат[ред.ред. код]

Острови розташовані в області підвищеного атмосферного тиску (так званий Азорський максимум). Клімат субтропічний, океанічний, рівний та м'який, з малими амплітудами температур. Пересічна температура січня становить +14 °C, липня — +22 °C. Опадів випадає 700—800 мм за рік.

Пересічні річні температури та кількість опадів:

Погодні умови протягом року Середня місячна температура Опади (дощ), мм
°F
°C

Січень

Лютий

Березень

Квітень

Травень

Червень

Липень

Серпень

Вересень

Жовтень

Листопад

Грудень

62

62

62

64

66

71

75

78

76

71

67

64

17

17

17

18

19

21

24

25

24

22

19

18

75

51

60

40

44

24

14

32

68

79

59

78

Органічний світ[ред.ред. код]

Фауна островів палеарктична. Вона дуже бідна і має різко виявлений острівний характер. Відсутні ссавці, за винятком кажанів і тварин, завезених людиною (кролів, ласок, мишей, пацюків). Орнітофауна Азорських островів представлена європейськими видами, за винятком одного ендемічного виду снігура (Pyrhulla murina). Дуже багато канюків (порт. acores — канюки, шуліки). Птахів, за Уоллесом, занесло і заносить на Азорські острови вітрами.

На схилах гір поширені субтропічні гірські ліси, в яких домінує криптомерія японська. Чагарникові ж породи представлені лавром, каштаном, ялівцем. Флора Азорських островів дуже бідна аборигенними видами в порівнянні з аналогічною флорою найближчих сусідніх архіпелагів: Мадейри і Канарських островів. Загалом флора Азорських островів налічує 197 корінних видів рослин, з яких 35,5% є ендемічними (див. Список ендемічної флори Азорських островів)[1]. Багато здичавілих інтродукованих рослин. На островах вирощують банани, цитрусові, абрикоси, виноград та інші культури.

Економіка[ред.ред. код]

Головною галуззю прибутку островів є туризм. Найбільші курортні міста — Понта-Делгада (острів Сан-Мігел), Ангра-ду-Ероїжму (острів Терсейра) та Орта (острів Фаял). На островах збудовано кілька міжнародних аеропортів.

Архіпелаг — велика база трансатлантичних авіаційних ліній, океанічних комунікацій, вузол міжконтинентальних ліній зв'язку. На острові Терсейра розташована американська військово-повітряна база Лажеш.

Галерея зображень[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  1. Бєлозоров С. Т. Африка. — К.:Радянська школа, 1957.

Посилання[ред.ред. код]