Вовк і семеро козенят

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вовк і семеро козенят (нім. Der Wolf und die sieben jungen Geißlein) — казка братів Грімм, опублікована в складі циклу казок у 1812-1815. За системою класифікації казкових сюжетів Аарне-Томпсона має номер 123 [1].

Набула поширення в Росії в XIX столітті, увійшла в усну народну творчість і з деякою зміною в сюжеті отримала статус «російської народної казки». У такій якості видавалася у Івана Ситіна [2].

Сюжет[ред. | ред. код]

Вовк нападає на сімох козенят

Мати-коза, відлучаючись з дому, попереджає своїх козенят остерігатися вовка, що бродить неподалік. Вовк, скориставшись вдалим моментом, стукає до козенят і заявляє, що він їх мати. Ті у відповідь кажуть, що голос їх матері м'який, в той час як його — грубий. Вовк з'їдає шматок крейди, щоб пом'якшити свій голос. За іншою версією коваль виковує вовку нове співуче горло. Однак козенята все одно не пускають його: лапи у їх матері білі, а не чорні, як у вовка. Той йде на млин і бруднить свої лапи в борошні. Козенята впускають вовка, який тут же з'їдає їх усіх, крім самого маленького, що сховався в грубці. В англійській версії — в футлярі годинника.

Повернувшись додому, мати-коза бачить розгром, вчинений вовком, і врятованого найменшого козеня, який розповідає їй про те, що сталося. Вона відправляється за вовком і знаходить його, сплячого з набитим шлунком, в якому щось копошиться. Мати-коза розтинає вовку живіт, і звідти з'являються живими шість козенят, після чого заповнює живіт камінням. На наступний ранок коза зустріла вовка та запропонувала йому позмагатися в стрибках через багаття, коза перестрибнула, вовк теж стрибнув, але каміння його потягнуло вниз. Вовк згорів. Ще один варіант кінцівки — вовк, прокинувшись з камінням в шлунку, захотів пити, пішов до струмка, послизнувся, впав у воду та від тяжкості потонув.

Екранізації[ред. | ред. код]

Див. Також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. D. L. Ashliman, The Grimm Brothers 'Children's and Household Tales "
  2. Вовк і семеро козенят: Казка для дітей молодшого віку. З шістьма кольоровими малюнками. - М .: Изд. т-ва І. Д. Ситіна, 1918.

Посилання[ред. | ред. код]