Встановлений період

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Вcтановлений період»
Fixed Period.jpg
Автор Ентоні Троллоп
Назва мовою оригіналу The Fixed Period
Країна Велика Британія Велика Британія
Мова англійська
Жанр антиутопія, сатира
Видано 1882

Вcтановлений період(англ. The Fixed Period) — антиутопічний сатирико-фантастичний роман англійського письменника Ентоні Троллопа. Вперше він був опублікований 6 випусками в журналі «Блеквуд» в 1881—1882 роках, як самостійна книга вийшов друком 1882 року. У тому ж році опубліковано в США і Німеччині.

Зміст[ред. | ред. код]

Події відбуваються у вигаданній країні Британнула, що розташовується на острові, неподолік від Нової Зеландії. Це колишня британська колонія, що в середині XX століття здобула незалежність. Втім тут зберігаються британські закони, звичаї й валюта. Столиця — Гладстонполіс. На чолі знаходиться виборний президент, діє однопалатний парламент. Основу становить вівчарство й торгівля вовною.

Коли Брітаннула здобула незалежність середній вік становив 30 років. Тому, коли було запропоновано встановити рівень життя у 67 років, парламент схвалив це рішення. Людина, яка посягала цього віку переселялася до «Коледжу» (установи в місті Некрополь), з подальшим «від'їздом» (евтаназією) і кремацією, у віці 68 років. «Від'їзди» ще не проводилося, оскільки ніхто з жителів Британнули не досяг «встановленого періоду».

Головний герой — Габріель Красвеллер, успішний торговець-фермер. Він є найстарішим громадянином Британнули. Народившись в 1913 році, він емігрував з Нової Зеландії, коли був молодиком, і зіграв важливу роль в створенні нової республіки. В свій час підтримав закон про встановлений термін. Втім з його наближенням все більше розмірковує про бажання жити надалі. До того ж Красвеллер здоровий і енергійний, його розумові здібності не погіршуються. Це засмучує його друга Джона Невербенда, президента Британнули, який був одним з ініціаторів закону, оскільки вважав, що людина у 67 років були кволою, немічною.

Габріель Красвеллер починає вигадувати, що народився роком пізніше. Втім Невербенд намагається довести правду. разом з тим виявляє, що інші громадяни, які також починають досягати «встановленого віку» починають вигадувати різні причини, щоб не померти. Втім Джон Невербенд отримує підтримку з боку молодого члена парламенту Авраам Грундле, який заручений з Євою Красвеллер, бажаючи швидше успадкувати стати її батька.

Зрештою Невербенд наказує відправити Красвеллера до «Коледжу». Але на шляху до місця територію Британнули атакує англійський флот, що звільняє Габріеля Красвеллера, а також окупує Британнулу, встановлюючи на ній свою владу. Невербенд втрачає посаду, його відправлено до Великої Британії.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Nardin, Jane (1990). "The Social Critic in Anthony Trollope's Novels, " SEL: Studies in English Literature 1500—1900, Vol. 30, No. 4, Nineteenth Century, pp. 679—696.
  • Stoneking, Carole Bailey (2003). "Modernity: The Social Construction of Aging, " Growing Old in Christ, ed. Stanley Hauerwas et al, Wm. B. Eerdmans Publishing Co., pp. 63–89.
  • Alessio, Dominic (2004). "A Conservative Utopia? Anthony Trollope's «The Fixed Period» (1882), " Journal of New Zealand Literature: JNZL, No. 22, pp. 73-94.