Вулиця Стефаника (Броди)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вулиця Василя Стефаника
Броди
Кам'яниця (вул. Стефаника, 5)
Кам'яниця (вул. Стефаника, 5)
Кам'яниця (вул. Стефаника, 5)
Місцевість Місто
Назва на честь Василя Стефаника
Колишні назви
Театральна, Старотеатральна, Фелікса Веста
Загальні відомості
Протяжність 248 м.
Поштові індекси 80600[1]
Транспорт
Найближчі залізничні станції Броди
Рух односторонній
Покриття асфальт
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Архітектурні пам'ятки № 5
Поштові відділення ВПЗ «Броди» (пл. Ринок, 15)[1]
Аптеки «Подорожник»
Забудова модерн, сецесія
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа

Ву́лиця Сте́фаника — одна з найстаріших вулиць міста Броди, Львівської області. Починається від вул. Шолом-Алейхема, прямує через подвір'я швейної фабрики, де її перегороджує металевий паркан до вул. Грушевського. Утворює перехрестя з вулицями — Золотою, Єврейською та Хроновича.

Історія та назва[ред. | ред. код]

Давня назва вулиці — Театральна, пов'язана з тим, що на розі сучасних вулиць Стефаника та Єврейської знаходилася будівля колишнього Музичного товариства (театру). У статті «Садовий концерт», що вийшла на шпальтах одного з випусків за 1896 р. місцевого часопису «Газета Брідська» згадується театр, а саме:

«Аполон постановив перенести свою резиденцію на час літньої спеки з давніх своїх апартаментів в Музичному товаристві при вул. Театральній до саду Герольда в Старих Бродах»

1898 року приміщення колишнього Музичного товариства викупило польське товариство «Зірка», де згодом містилися різні польські товариства. Пізніше вулиця мала назву — Старотеатральна. У 1938—1944 роках — вулиця Фелікса Веста, названа так на честь відомого польського книговидавця, власника книгарні й друкарні на сусідній вулиці Золотій у Бродах. Таким чином магістрат вшанував його значний вклад у розвиток міста, 75-річний ювілей його професійної діяльності та надання йому титулу почесного громадянина міста Броди. Наприкінці 1944 р. отримала свою сучасну назву — вулиця Стефаника, на честь видатного українського письменника та громадського діяча Василя Стефаника.[2]

Забудова[ред. | ред. код]

У забудові вулиці переважають архітектурні стилі — модерн, сецесія. Декілька кам'яниць на вулиці Стефаника є пам'ятками архітектури місцевого значення:

№ 1. Після першої світової війни у цьому будинку, що належав єврейській родині Шапіро містився банк. Під час німецької окупації — установа зі збору відходів та вторсировини.

№ 5.
Пам'ятка архітектури місцевого значення № 675-М
Кам'яниця споруджена у 1910 році в стилі модерн (сецесія).[3] Нині тут міститься аптека «Подорожник».

№ 8. По війні у цьому будинку відкрито швейно-взуттєву фабрику. У 1970 році добудовано третій та четвертий поверхи. 1992 року швейно-взуттєва фабрика перейменована на Бродівську орендну швейну фабрику та за рік споруджено ще один корпус підприємства. Від 1994 року — ТзДВ «Галант» і того ж року додатково створено спільне українсько-бельгійське підприємство «Укон».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Поштові індекси України: Львівська обл., Бродівський р-н, м. Броди, вул. Стефаника. Архів оригіналу за 2 лютого 2016. Процитовано 16 вересня 2018. 
  2. Голос Відродження. №38 (2578). 14 вересня 2018 року. Архів оригіналу за 20 липня 2018. 
  3. Стефаника 5 | Історична спадщина Бродів. www.brodyhistory.org.ua (укр.). Архів оригіналу за 16 вересня 2018. Процитовано 16 вересня 2018. 

Джерела[ред. | ред. код]