Вікіпедія:Добропорядне використання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Доктрина добропорядного користування надає значні можливості щодо використання матеріалів захищених авторським правом як для комерційних, так і некомерційних цілей. Головною нашою метою, як дописувачів Вікіпедії, є створення вільної енциклопедії, матеріали із якої можуть бути надалі використані іншими користувачами. Закони, що стосуються добропорядного використання, є різними в різних юрисдикціях, та його використання поза межами США може бути непрактичним — навіть найбільш обмежувальна ліцензія часто є вільнішою, аніж добропорядне використання поза межами США.

Виправдання добропорядного використання

Алгоритм

Ви повинні надати легальне виправдання для заяви про можливість добропорядного використання. Пам'ятайте: не існує «загального правила», що стосувалося б добропорядного використання, пояснення повинно бути надане для кожного випадку добропорядного використання (іншими словами, кожна сторінка, що використовує зображення, повинна мати окреме пояснення можливості його використання для даної специфічної цілі, навіть якщо на сторінці опису зображення наведене своє пояснення). У пригоді, однак, може стати 10-кроковий процес, розроблений користувачем Zeimusu, для визначення того, чи добропорядне використання легітимне.

1. Чи зображення є фотографією?

Так — перейдіть на 4. Ні — на 2.

2. Чи зображення є «обкладинкою книги» або «екранною копією»?

Так — перейдіть на 10. Ні — перейдіть на 3.

3. Чи можете Ви (чи хтось інший) відтворити зображення, використовуючи вільні ресурси?

Так — відтворіть. Ні — помічайте {{ifd}}.

4. Чи джерело копірайту відоме?

Так — перейдіть на 5. Ні — перейдіть на 6.

5. Спробуйте зв'язатись із власником копірайту та запитайте, чи є можливість опублікувати матеріал на умовах вільної ліцензії (див. ВП:Дозволи).

Якщо правовласник погодився надати дозвіл — завантажте у Вікісховище й підтвердіть дозвіл за процедурою ВП:Дозволи. Не надано (відмовлено або жодної відповіді) — перейдіть на 8.

6. Знайдіть джерело.

Знайдено — перейдіть на 5. Не знайдено після ґрунтовного пошуку — перейдіть на 7.

7. Чи фотографія є достатньо старою, щоб, бути в суспільному надбанні (наприклад: автор помер 70 або більше років тому, анонімна публікація 70 або більше років тому)?

Так — помічайте {{PD-old}}, Ні — перейдіть на 8.

8. Чи фотографія є помітно художнім твором або чи є вона предметом поточної новини (не історичної події)?

Так — перейдіть на 9. Ні — перейдіть на 10

9. Чи природа зображення та його джерело (якщо відоме) дозволяють припустити, що воно призначене для широкого поширення (рекламні матеріали, промоційні зображення)?

Так — перейдіть на 10, Ні — перейдіть на 3.

10. Чи зображення розміщено в статті, що стосується пов'язаної теми, та не є більшим, аніж вимагається для статті, що призначена для публікації на вебі?

Так — Помічайте. Ні — Змініть розміри зображення або напишіть статтю, а потім помічайте.

Випадки, де ймовірне добропорядне використання:

  • Унікальні історичні зображення, котрі не можуть бути відтворені іншими засобами
  • Зразки музики, достатні для того, щоб проілюструвати твердження
  • Обкладинки книг та компакт-дисків для ілюстрації статей або розділів у статтях про ці книги або диски
  • Логотипи корпорацій
  • Цитати в обсязі, виправданому поставленою метою
  • Копії екрану сайту для ілюстрації статті про цей сайт.

Завжди використовуйте вільнішу альтернативу, якщо можливо. Вільніші зображення можуть бути вільніше використані поза межами США. Якщо Ви зустрінете зображення на умовах добропорядного використання у Вікіпедії, та знаєте про альтернативне вільніше зображення, будь-ласка замініть його, щоб зробити наповнення Вікіпедії настільки вільним, наскільки це можливо.

Для користувачів, що повторно використовуватимуть матеріали Вікіпедії, обґрунтування можливості добропорядного використання є найважливішою його частиною. Це дозволить їм вирішити чи можливе використання зображень у конкретному випадку.

Часто зображення може підпадати як під копірайт, так і під добропорядне користування, тому обов'язково наведіть як умови ліцензії, так і обґрунтування для використання його на умовах добропорядного використання. Це особливо важливо для користувачів у країнах поза межами США, котрі, можливо, не можуть використовувати зображення, що підпадає під концепцію добропорядного використання в США, у своїй країні не порушуючи її закони.

Якщо Ви потребуєте допомоги у визначенні, чи конкретний випадок підпадає під добропорядне використання, зверніться на Обговорення Вікіпедії:Авторські права.

Маркування файлів

Використайте шаблон {{Fairuse}}, щоб промаркувати файл у добропорядному користуванні:

Ця робота є невільною — тобто, не відповідає визначенню вільних творів культури. Згідно з рішенням фонду «Вікімедіа» від 23 березня 2007 року вона може бути використана у відповідних статтях української Вікіпедії лише за умов відповідності критеріям добропорядного користування. Будь-яке інше використання може стати порушенням авторського права.

Див. також Вікіпедія:Ліцензування зображень.


Будь ласка, подайте детальне обґрунтування добропорядного використання для кожного випадку використання даного зображення, а також його джерело й інформацію про авторські права.

Наведіть також джерело зображення та умови ліцензії, та обґрунтування рішення про можливість добропорядного використання. Перелік шаблонів з ліцензіями, які використовуються в українській Вікіпедії, розміщено на сторінці Вікіпедія:Шаблони:Авторські права.

Див. також

  • User:LRBot/resize — бот для автоматичної зміни розміру зображення. Приклад використання: {{User:LRBot/resize|300}}