Вікіпедія:Обґрунтування добропорядного використання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

При використанні у Вікіпедії зображень з невільною ліцензією згідно з доктриною про добропорядне використання потрібно надати підставу такого використання на сторінці опису зображення. Обґрунтування повинне надаватися для кожного використання зображення. Для того, щоб претендувати на добропорядне використання, зображення повинне містити на своїй сторінці опису два елементи:

 1. Відповідний шаблон про добропорядне використання.
 2. Докладне обґрунтування такого використання.

Це обґрунтування допоможе іншим користувачам визначити, чи може «добропорядне використання» бути застосовним до широкого різноманіття використань чи вузького діапазону використань. Воно також допоможе визначити, чи є дана вимога добропорядного використання відповідною насамперед для Вікіпедії.

Невільні зображення без відповідного шаблону і докладного обґрунтування використання будуть вилучені!

Необхідні компоненти

[ред. код]

Добре обґрунтування добропорядного використання повинне пояснювати, чому використання цього зображення відповідає критеріям добропорядного використання і має містити:

 • Яка частка захищеною авторськими правами роботи використовується і в якому ступені вона конкурує з володарем авторського права користування?
 • З якою метою використовується зображення в статті?
  • Чи є зображення логотипом, фотографією або обкладинкою для основної теми статті?
  • Чи є використання зображення основним засобом візуальної ідентифікації питання або теми? (наприклад, корпоративний логотип або обкладинка DVD-диска)
  • Чи використовується зображення для ілюстрації основної теми? (наприклад, знімок екрану фільму)
 • Чи є скорочення або зниження якості в порівнянні з оригіналом?
 • Чи можна замінити невільне зображення подібним під вільною ліцензією?

Шаблон

[ред. код]

Шаблон {{обґрунтування добропорядного використання}} може допомогти в написанні обґрунтування, що містить все необхідне.

{{Обґрунтування добропорядного використання
| Опис        = 
| Джерело       =
| Автор        = 
| Стаття       =
| Час створення    = 
| Частина       = 
| Мета        = 
| Замінність     = 
| Комерційна цінність = 
| Мінімальність    = 
| Роздільність    = 
| Інше        = 
}}

Параметр Інше необов'язковий і може не заповнюватися, якщо в тому немає необхідності.

Приклад розгорнутого використання шаблону для логотипу, торгової марки і т. п. див. в Файл:Eurobid2008.gif.

Нешаблонний опис

Нижче наведено декілька базових прикладів. Добре використання обґрунтування може вказати, навіщо невільні медія потрібні, чому їх не можуть замінити вільні медія, власне, які істотні функції воно виконує у кожній статті, що його використовує. Якщо медія використовується у декількох статтях, ви повинні вказати обґрунтування для кожної статті. Якщо текст статті коментує саме зображення, напишіть це, щоби продовжити вимоги добропорядного використання (англ. strengthens the fair use claim). Кожне обґрунтування має ясно вказувати статтю, до якої ці обґрунтування застосовні.

Це лише приклади. Не копіюйте їх.

Логотип у статті, яку презентує цей логотип

=== Добропорядне використання [[НАЗВА СТАТТІ]] ===
Хоча це зображення підпадає під дію авторського права, регулюється авторським правом США (англ. the U.S. fair use law), жорстким вимоги політик невільного вмісту Вікіпедії, оскільки:
# Воно ілюструє освітню статтю про предмет, що ілюструється логотипом.
# Зображення надає візуальної ідентифікації предмету статті.
# Це — низькоякісне зображення, воно не призначене для відтворення чи тиражування іншими продуктами.
# Цей логотип не призначений для такого використання, у якому читач був би знічений тим, що стаття написана чи авторизована власником логотипа.
# Цей файл — незамінюваний файлом без авторського права чи з вільним авторським правом із порівняним до нього за освітньою метою.

Історичні світлини

=== Добропорядне використання [[НАЗВА СТАТТІ]] ===
Це зображення підлягає під дію авторського права, вживання його регулюється авторський правом США (англ. the U.S. fair use laws), та жорсткі обмеження щодо політик невільного вмісту Вікіпедії, оскільки:
# Це — історично значима світлина вагомої особи. [To strengthen the claim, consider adding sources to back up this claim, like news articles mentioning this image (and not simply using it)]
# Це — сильно знижене щодо роздільної здатності оригіналу, зображення. Копії, зроблені з нього, сильно знижуватимуть якість.
# Ця світлина використовуватиметься лишень для інформаційних цілей.
# Включення її вагомо додає до статті, оскільки світлина та її історична вагомість є об'єктом обговорення цієї статті.

Знов-таки, прелічені вище приклади — лишень приклади; більше щодо того, що ви потребуєте для введення сюди дивіться Вікіпедія:Невільний вміст. Інформація має бути якнайспецифічною, тобто, навіщо ви потребуєте використання цього зображення як частини статті. Додаючи цю інформацію, нема гарантії, що зображення не буде вилучене у подальшому, але продемонструє добропорядне використання иншим, що схочуть дійсного підтвердження для включення матеріялів, що підпадають під добропорядне використання, як матеріялів, що мають випускатись під GFDL.

Більше прикладів огляньте у Вікіпедія:Приклади обґрунтування використання.

Швидке вилучення

[ред. код]

ВП:КШВ#I6: Невільні зображення, що не містять обґрунтування добропорядного користування можуть бути вилучені через 7 днів після того, як користувач, що його завантажив, був поінформований про необхідність обґрунтування.


Візьміть до уваги, що альтернативою вилученню є виправлення (англ. fixing) сторінки опису, якщо це можливо.

Якщо обґрунтування добропорядного використання викликає запитання, неповне й не може бути усунено, такі медія мають номінуватись на Вікіпедія:Статті-кандидати на вилучення. Якщо медія відверто є зловживанням, вилучіть його зі статті, позначте як сироту з добропорядного використання {{subst:orfud}}, повідомте того, хто завантажив зображення.

Див. також

[ред. код]