Вікіпедія:Поради для новачків

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вікіпедія — це унікальна веб-енциклопедія, де кожен може редагувати наявні статті та додавати власні. Метою проєкту є створення повної, нейтральної, вільної енциклопедії всіма мовами Землі. Український розділ Вікіпедії створено в січні 2004 року (докладніше див. історія української Вікіпедії).

Ви також можете створити нову статтю або доповнити

Створення та редагування статей[ред. код]

Вікіпедія заохочує користувачів до створення нових статей та редагування наявних. Водночас слід пам’ятати, що редагування, які не відповідають правилам Вікіпедії, найімовірніше, будуть скасовані. Перш ніж редагувати чи створювати статті, будь ласка, перегляньте сторінку Вікіпедія:П'ять основ — цим ви подбаєте про те, щоб ваш внесок у Вікіпедію одразу був якнайкориснішим, а ваша праця — плідною й ефективною.

Зауважте, що у Вікіпедію можна додавати тільки текст, який ви написали самостійно. Вікіпедія — вільна енциклопедія, тому увесь текст Вікіпедії є вільним до використання і поширення, і коли ми публікуємо тут тексти, ми робимо їх вільними до використання будь-якою людиною на Землі. А тільки автор тексту (тобто користувач Вікіпедії, який його опублікував) має право дозволяти таке вільне поширення. Для використання текстів, які написали інші люди (зокрема текстів з інших енциклопедій, книжок, вебсайтів), користувачі повинні отримати дозвіл, як описано на сторінці Вікіпедія:Дозволи.

Щоб створити нову статтю або редагувати вже наявну, просто введіть назву статті в поле пошуку (ви можете також перейти безпосередньо за адресою http://uk.wikipedia.org/wiki/Стаття, де Стаття — назва статті, яку ви бажаєте створити чи редагувати). Якщо статті ще не існує, вам буде запропоновано створити таку сторінку. Перед створенням сторінки переконайтесь, що статті на таку тему часом немає під іншою назвою. Якщо така стаття є, ви одразу потрапите на відповідну сторінку. Виберіть закладку Редагувати для редагування статті. Якщо статті ще немає, і ви вибрали опцію створення нової сторінки, вам одразу відкриється вікно редагування нової статті.

Перш ніж зберегти статтю після редагування або з новим текстом, обов’язково скористайтесь кнопкою Попередній перегляд (під вікном редагування) — це дозволить Вам перевірити правильність форматування та переглянути текст статті перед збереженням. Для збереження ваших редагувань натисніть на кнопку Зберегти статтю. У випадку незначних змін порівняно до збереженої версії (як-от виправлення орфографічних помилок і т.п.) позначте прапорець Незначна зміна (під вікном редагування для зареєстрованих користувачів) — це покращить пошук у списку нових редагувань.

Детальну інформацію про редагування Вікіпедії ви можете знайти на сторінці Вікіпедія:Як редагувати статтю.

У Вікіпедії існує список статей, які необхідно написати та список статей, які потрібно доробити. Ви можете скористатись цими списками при виборі теми, яку ви б хотіли висвітлити.

Посилання Вікіпедії, які позначені синім кольором, ведуть на наявну статтю, червоним — на статтю, якої ще не існує.

Якщо Ви сумніваєтесь у відомостях, поданих у статті, перш ніж змінювати її, обґрунтуйте, будь ласка, свою думку на закладці обговорення.

Пам'ятайте, що за правилами Вікіпедії вся інформація у статті повинна бути підтверджена посиланнями на авторитетні джерела. Це дасть змогу читачу перевірити інформацію у разі сумнівів.

Створення посилань на інші статті[ред. код]

Вікіпедія надає можливість посилатись зі статті на іншу статтю в зручному форматі.

Щоб створити посилання в режимі редагування статті, у полі редагування слід виділити необхідне слово чи фразу і натиснути кнопку створення посилання, розташовану над вікном редагування. Можна також просто взяти слово в подвійні квадратні дужки: [[Посилання]] . Якщо слово чи словосполука, яку ви бажаєте зробити посиланням на іншу статтю, відмінне від назви відповідної статті, посилання слід робити таким чином: [[Назва статті, на яку ви посилаєтесь|згадка у вашому тексті]]. Наприклад: «Багато композиторів писали музику на слова [[Тарас Шевченко|Тараса Шевченка]]». Зауважте, що так посилатись можна лише на внутрішні сторінки Вікіпедії.

Перед створенням посилання перевірте, чи існує сторінка, на яку Ви посилаєтесь. Припустиме також посилання на сторінки, яких ще немає, але які є бажаними (тобто очікується створення такої сторінки), проте зловживати такими посиланнями не варто. При створенні посилання слід впевнитись, що ціль посилання сформульовано правильно, і що вона відповідає тій назві, під якою записана відповідна стаття (або очікується, що така сторінка буде створена).

Реєстрація у Вікіпедії[ред. код]

Якщо ви плануєте в майбутньому активно працювати з енциклопедією, вам буде корисно зареєструватись. Реєстрація надасть Вам можливість створити свою персональну сторінку, відкриє доступ до деяких спеціальних функцій редагування та власного списку спостереження. А головне — реєстрація полегшить Вашу ідентифікацію в Вікіпедії, адже ім'ям незареєстрованого користувача є його IP-адреса, яка може змінюватись з кожним сеансом доступу в Інтернет. Ви можете зареєструватись, скориставшись цим посиланням, або клацнувши кнопку «Зареєструватись» зверху сторінки. В подальшому не забувайте увійти в систему під своїм ім’ям.

Про що треба пам’ятати[ред. код]

  • Перш, ніж створювати нову статтю, обов’язково переконайтесь, що статті на цю тему ще не існує (бо вона може існувати під іншою назвою). Для цього слід скористатись пошуком або алфавітним покажчиком.
  • Будь ласка, утримайтесь від створення статей, коротших за чотири речення — вони не відповідатимуть стандартам та спотворюватимуть статистику. Не створюйте статті-обманки.
  • Детальні поради й описи команд ви можете знайти на сторінці Вікіпедія:Як редагувати статтю
  • Цей проєкт призначений для створення енциклопедії українською мовою, для написання статей іншими мовами існують відповідні мовні розділи Вікіпедії.
  • Якщо Ви не маєте української клавіатури, краще утримайтесь від написання статті латинськими літерами, або використовуйте Транслітератор

Орієнтація в Вікіпедії[ред. код]

Пошук інформації[ред. код]

Для пошуку інформації користуйтесь віконцем пошуку на інтерфейсній панелі праворуч.

Натиснувши кнопку ПЕРЕЙТИ, Ви зможете потрапити безпосередньо на статтю, назва якої збігається з введеним у віконечко словосполученням. Якщо цієї статті ще немає — Вікіпедія запропонує Вам її створити.

Натиснувши кнопку ПОШУК, Ви отримаєте список усіх статей, в яких міститься введене словосполучення. Але якщо навіть не знайшлось нічого, то це зовсім не означає, що система не містить потрібної Вам інформації. Можливо, слід переформулювати запит (див. довідку з пошуку для більш докладної інформації).

Як і в кожній енциклопедії, тут існує алфавітний покажчик. Також більшість статей рознесена по тематичних категоріях.

Адреси статей в Інтернеті[ред. код]

Всі статті у Вікіпедії мають однаковий формат адреси: http://uk.wikipedia.org/wiki/Україна, де замість «Україна» можна написати будь-яку назву потрібної вам статті. У цьому випадку слова розділяються символом підкреслення _, а не пропуском: http://uk.wikipedia.org/wiki/Історія_України.

Див. також[ред. код]