Вільгельм Телль (Шиллер)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

«Вільгельм Телль» (нім. Wilhelm Tell) — п'єса німецького поета, філософа і драматурга Фрідріха Шиллера[1], драматична вистава в п'яти діях, написане в 1803—1804 роках і поставлене на сцені вперше в березні 1804 в німецькому Веймарі. Останній закінчений твір Шиллера. Оповідає про легендарного народного героя Швейцарії кінця XIII — початку XIV століть Вільгельма Телля, — майстерному лучників, борця за незалежність своєї країни від імперії Габсбургів (Австрії та Священної Римської імперії). Історичним тлом для п'єси було сходження Наполеона до влади і початок в Європі наполеонівських війн. Лейтмотиви п'єси — волелюбність, патріотичне наснагу і народна боротьба з чужоземним тираном.

Французький переклад твору ліг в основу однойменної опери італійського композитора Джоаккіно Россіні (1829)

Основні дати[ред. | ред. код]

  • 1803 — збір автором для п'єси матеріалу з історії та природи Швейцарії, побуті та звичаям її населення, народних пісень і сказань. 25 серпня — Шиллер приступив до письменництва.
  • 1804 — 18 лютого Шиллер записав у своєму щоденнику: «Закінчив Телля». Березень — перші постановки майже одночасно у Веймарі і в Берліні, де успіх перевершив всі очікування. Наслідком була пропозиція Шиллеру переселитися в Берлін, чого не судилося здійснитися через смерть автора (9 травня 1805). [1]
  • 1829 — перший російський переклад — А. Г. Ротчева.
  • 1941 рік — постановка «Вільгельма Телля», як і шиллеровского «Дона Карлоса», була заборонена в Німеччині за наказом Гітлера.

Зміст[ред. | ред. код]

Головні персонажі[ред. | ред. код]

Селяни: Вільгельм Телль; Конрад Баумгартен; Вернер Штауффахер; Вальтер Фюрст (тесть В. Телля); Арнольд Мельхталь.

Герман Геслер — імперський намісник, один з представників австрійської влади у швейцарських кантонах.

Вернер фон Аттингаузен — місцевий феодал, барон.

Ульріх фон Руденц — його племінник.

Берта фон Брунек — багата спадкоємиця, наречена фон Руденца.

Короткий зміст[ред. | ред. код]

Вільгельм Телль приходить на допомогу Баумгартену, якого переслідують солдати австрійського губернатора. Телль допомагає йому — у бурю з ризиком для життя — переправитися через озеро. В іншому кантоні селянинові Штауффахером загрожує втрата житла і господарства: на його достаток зазіхнув намісник краю. За порадою дружини Штауффахер відправляється в Урі на пошуки людей, також незадоволених владою чужинців-Фохт. В Урі знайшов притулок також Арнольд Мельхталь, що перетворився на злочинця при спробі перешкодити грабунку у власному дворі; проте був жорстоко покараний його батько. Виробляється спільний план, який повинен привести до загальної клятві селян трьох кантонів (Швица, Унтервальдена й Урі) у горах, на галявині Рютлі, — там, де сходяться кордони кантонів.

Місцевий барон фон Аттингаузен просить племінника не чинити на службу до австрійцям. У племінника улюблена наречена — багата австрійська спадкоємиця Берта фон Брунек.

Що живе в видаленні від подій Вільгельм Телль відвідує тестя Фюрста. На міській площі, за наказом намісника Геслера встановлений жердину з капелюхом, якої всі, хто проходить зобов'язані кланятися, як самому Геслером. Варта затримує альпійського стрільця з сином, але за них заступаються місцеві жителі. Однак з'являється намісник і влаштовує «розвага», зажадавши від Телля збити з голови сина яблуко. Син сам кладе яблуко на голову. Телль дістає дві стріли і з однієї збиває нещасливе яблуко. Друга стріла була заготовлена ​​для намісника. За щиру відповідь, для чого була потрібна друга стріла, Телля заарештовують. При переправі через неспокійний озеро, йому вдається втекти від вартових.

Вмираючого барона фон Аттінгаузен присвячують у таємницю клятви на галявині Рютлі. Його племінник фон Руденц клянеться у вірності своєму народові і просить допомоги знайти викрадену наречену.

Телль вбиває австрійського намісника стрілою, пущеною в серце. Повсталі озброюються і беруть з боєм фортеці і замки. Фон Руденц рятує з вогню наречену Берту. народ робить з капелюха на жердині символ свободи.

Прийшла звістка про вбивство імператора, йдуть пошуки вбивць. Мандрівний монах, якого впустив у свій будинок Телль, це і є організатор вбивства — рідний племінник імператора, Швабський герцог. Телль жене його зі свого будинку, вказуючи шлях через Альпи в Італію, до Папи Римського для покаяння. З нагоди загального свята свободи, щасливий наречений фон Руденц дає «вільну» кріпаком.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Йоганн-Фрідріх Шиллер. Вікіпедія (uk). 2016-12-21.