Вітелія (місто)
Вітелія | |
Країна | Італія |
---|---|
41°52′56″ пн. ш. 12°46′44″ сх. д. / 41.882295° пн. ш. 12.778989° сх. д.
Вітелія (лат. Vitellia) — стародавнє місто на кордоні між територіями розселення латинян та еквів. Жителі міста входили до складу 30 громад, які брали участь у традиційному, для латинян, жертвоприношенні на горі Альба.
Точне розташування міста не встановлене, з урахуванням того, що воно було розташоване на землях еквів, то Вітелію локалізують між землями герніків та Альгідським перевалом[de]. Висловлювалося припущення, що стародавнє місце знаходилося на місці сучасного муніципалітету Вальмонтоне[1].
Дата заснування колонії довгий час була предметом наукової дискусії, німецький історик Бартольд Георг Нібур першим пов'язав заснування колонії з повідомленням Тіта Лівія, що у 395 році до н. е. три тисячі римських громадян заснували колонію у землі вольськів[2]. Ця версія була підтримана багатьма істориками, зокрема Теодором Моммзеном та Ернстом Корнеманом[de]. Доки італійський дослідник Гаетано де Санктіс[en] не висловив сумнів у доречності ототожнення Вітелії з описаною Тітом Лівієм колонією. Згодом британець Г. М. Ласт вказав, що ця колонія не могла бути заснована в 395 році до н. е. Антикознавець Едуард Того Салмон[en] зазначав, що за інформацією Тіта Лівія, Вітелія знаходилася в землях еквів неподалік від Риму, а заснована в 395 році колонія знаходилася у землі вольськів і достатньо далеко від метрополії[1].
У 393 році до н. е. екви, за допомогою зрадника, захопили вночі Вітелію. Більша частина поселенців втекли з міста через задні ворота і повернулися до Риму неушкодженими. За жеребом, на війну з еквами був обраний консул Луцій Лукрецій Триципітін Флав, він розбив ворога і повернув місто Риму[3].
Нідерландський професор Комбертус Петер Бюргер, опираючись на свідчення Діодора Сицилійського, припустив, що Тіт Лівій помилився і напад стався на Велетри[4], однак Едуард Того Салмон відкинув цю гіпотезу[1].
Назва міста була пов'язана зі старовинним патриціанським родом Вітеліїв, які вели своє походження від богів Фавна та Вітелії. Представники роду отримали право захищати колонію власними силами від еквів[5].
Під час війни римлян з вольськами, місто було захоплено армією останніх на чолі з Гнеєм Марцієм Коріоланом та Атієм Тулієм[6].
Згідно Плінію Старшому, в його час (I ст. н. е.), місто вже не існувало[7].
- Тіт Лівій. Історія Риму від заснування міста.
- Пліній Старший. Природнича історія.
- Ґай Светоній Светоній. Життєписи дванадцяти цезарів / Переклад Павла Содомора. — Львів : Піраміда, 2019. — 312 с. — (Приватна колекція). — ISBN 978-966-441-559-7.
- C. P. Burger. Sechzig Jahre aus der älteren Geschichte Roms, 418-358: historisch-kritische Forschungen : [нім.]. — Amsterdam : Müller, 1891.
- Gerhard Radke. Vitellia 1 // Paulys Realencyclopädie der classischen Altertumswissenschaft : [нім.]. — Stuttgart : J.B. Metzler, 1961. — Bd. IX, A, 1. — Kol. 382.
- E. T. Salmon. The Latin Colonies at Vitellia and Circeii : [англ.] // The Classical Quarterly. — 1937. — Vol. 31, № 2. — P. 111—113. — ISSN 00098388. — JSTOR 637232.