Гай Антоній

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гай Антоній
Gaius antonius.jpg
Народився 81 до н. е.
Помер 42 до н. е.

страта
Громадянство Римська республіка
Діяльність політик, військовий очільник
Посада претор
Батько Марк Антоній Кретік
Матір Юлія Антонія
Рід Антонії

Гай Антоній (*Gaius Antonius, 81 до н. е./80 до н. е. — 42 до н. е.) — політичний та військовий діяч Римської республіки.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з впливового плеебйського роду Антоніїв. Син Марка Антонія Кретіка, претора 74 року до н. е., і Юлії. У 54 році до н. е. мав намір висунути Авлу Габінію звинувачення у здинрицтві, але за результатами розгляду обвинувачем став Гай Меммій.

У 49 році до н. е. був легатом Гая Цезаря в Іліріку. Тут зазнав поразки від помпеянців на чолі із Марком Октавієм, був замкнений на о. Курікте (сучасний о. Крк, Хорватія) і змушений здатися. Після перемоги Цезаря при Фарсалі у 48 році до н. е. був звільнений.

Повернувшись до Риму, у 46 році до н. е. обирається народним трибуном. У 45 році до н. е. увійшов до колегії понтифіків.

У 44 році до н. е. обіймав посаду претора. Після від'їзду Марка Брута з Риму виконував обов'язки міського претора. Записав заяву Гая Октавія про прийняття спадщини Цезаря. Водночас керував Аполлоновими іграми. 28 листопада 44 року до н. е. призначений проконсулом Македонії і незабаром відправився туди. Наприкінці грудня сенат оголосив його призначення недійсним, але Антоній відмовився скласти повноваження. Спробував об'єднати сили з Ватінієм, намісником Ілліріка, для боротьби з Марком Брутом, але Брут взяв в облогу Антонія в Аполлонії, перетягнув його військо на свій бік і до середини березня 43 року до н. е. захопив його у полон.

Спочатку Гай Антоній перебував під почесним арештом, зберігаючи за собою лікторів і знаки відмінності, але після спроби підняти заколот був узятий під суворий нагляд. У 42 році до н. е., отримавши звістку про створення другого тріумвірату і оголошення проскрипцій, Брут наказав стратити Антонія.

Джерела[ред.ред. код]