Ганс Крістіан Грам

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ганс Крістіан Грам
Hans Christian Gram
Hans Christian Gram portrait by Hansen & Weller.jpg
Народився 13 вересня 1853(1853-09-13)
Копенгаген, Королівство Данія[1]
Помер 14 листопада 1938(1938-11-14) (85 років)
Копенгаген, Королівство Данія
Місце проживання Данія Данія, Копенгаген
Громадянство
(підданство)
Flag of Denmark.svg Данія
Діяльність бактеріолог, викладач університету, біолог, ботанік
Alma mater Копенгагенський університет
Сфера інтересів Бактеріологія
Заклад Копенгагенський університет
Вчене звання Професор
Науковий ступінь PhD
Науковий керівник Japetus Steenstrupd
Відомий завдяки: фарбування за Грамом

Га́нс Крістіа́н Гра́м (дан. Hans Christian Gram; 13 вересня 1853, Копенгаген, Данія — 14 листопада 1938, Копенгаген, Данія), — данський бактеріолог, який розробив метод фарбування бактерій.

Життєпис[ред. | ред. код]

Він був сином Фредеріка Теркеля Грама, професора юриспруденції, і Луїзи Кристіани Роулунд.

Грам вивчав ботаніку в Університеті Копенгагена і працював асистентом з ботаніки у зоолога Япетуса Стеенструпа. Його зацікавлення до рослин змусило його вивчити основи фармакології і використання мікроскопу.

Він вступив до медичної школи в 1878 році і закінчив її у 1883 році. З метою підвищення своєї кваліфікації він подорожував по Європі між 1878 і 1885 роками.

Працюючи у Берліні в лабораторії німецького мікробіолога Карла Фрідленда, Грам зауважив, що обробка мазка бактерій кришталевим фіолетовим барвником з подальшою обробкою розчином йоду та органічним розчинником, дозволяє виявити відмінності в структурі та біохімічній функції різних бактерій[2]. Так у 1884[3] році він розробив метод розпізнавання двох головних класів бактерій. Ця техніка, фарбування за Грамом, і тепер є стандартною процедурою в медичній мікробіології.

У 1891 році Грам став викладачем фармакології, і пізніше, у тому ж році, він був призначеним професором Університету Копенгагена.

Метод Грама[ред. | ред. код]

Роботою, яка принесла йому світову популярність, стала розробка методу фарбування бактерій. Метод згодом відіграв головну роль у класифікації бактерій. Грам був скромною людиною і в своїй першій публікації зазначив: «І таким чином я публікую метод, незважаючи на те, що знаю, що зараз він має недоліки і недосконалий; але я також сподіваюся що в руках інших дослідників він перетвориться на щось корисне».

Інші роботи[ред. | ред. код]

Його перша робота була пов'язана з дослідженням червоних кров'яних тілець людини. Він був серед перших, хто зрозумів, що макроеритроцити були ознакою злоякісної анемії.

Після призначення професором медицини в 1900 році він опублікував чотири томи клінічних лекцій, які стали широко використовуватися в Данії. Грам покинув посаду в 1923 році.

Примітки[ред. | ред. код]