Гауляйтер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Адміністративні організації НСДАП у 1944
Прапорець на службовому авто гауляйтера

Гауля́йтер (нім. Gauleiter) — вищий партійний функціонер НСДАП, посадова особа в Третьому Рейху[1], здійснював всю повноту влади на ввіреній йому адміністративно-територіальній одиниці — гау. Очолював обласну організацію НСДАП. У 1933 в Німеччині було 32 гау, в подальшому їх кількість збільшилися до 43-х.

Посада гауляйтера була створена в 1925. Призначався безпосередньо Адольфом Гітлером. Підпорядковувався рейхсляйтеру та ніс повну відповідальність за делеговану йому частину повноважень. Значення посади збільшилося після прийняття законів воєнного часу, коли гауляйтери отримали право вирішувати всі питання, пов'язані з трудовою мобілізацією. Згодом гау перетворилися в округи цивільної оборони і гауляйтери отримали ще ширші повноваження, пов'язані, наприклад, з організацією фольксштурма.

Партійне звання гауляйтера прирівнювалося до загальновійськового звання генерал-полковника. Гауляйтер носив на петлицях по два дубових листа, а його заступник — один.

Дехто з партийних функціонерів був гауляйтером з перших років заснування посади, та перебував на неї до кінця існування Третього Рейху. Йозеф Геббельс був гауляйтером Берліна та Бранденбурга з 1926 по 1929, а з 1929 по 1945, після поділу — безпосередньо Берліна. Еріх Кох, перебуваючи на посаді гауляйтера Східної Пруссії з 1928 по 1945, водночас (1942—1944) був рейхскомісаром України.

Інші партійні звання НСДАП[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Залесский К. А. НСДАП. Власть в Третьем рейхе. — М.: Эксмо, 2005. — С. 116. — 672 с. — ISBN 5-699-09780-5
  • Энциклопедия Третьего рейха. — М.: ЛОКИД-МИФ. Сергей Воропаев; предисловие, общая редакция, подбор иллюстраций, дополнения: Альберт Егазаров. 1996.