Геррі мет де Блес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Геррі мет де Блес
Henri Met de Bles by Jan Wierix (attr.), 1572.jpg
Псевдо Геррі де Патінір
Народився між 1500 та 1510
Бувіне-сюр-Мез
Помер 1555
Феррара, Герцогство Феррара
Підданство королівство Іспанія
Національність фламандець
Місце проживання Антверпен
Діяльність художник
Галузь живопис[1] і Flemish paintingd[1]
Знання мов нідерландська
Magnum opus Paradise[d] і The Road to Calvaryd
Посада придворний художник
Конфесія католицтво

Геррі мет де Блес (*Herri met de Bles, між 1500 та 1510 —†бл. 1555) — фламандський (південнонідерландський) художник, один з засновників європейського пейзажного живопису.

Життєпис[ред. | ред. код]

Про життя художника майже нічого достовірно не відомо. Зокрема, невідомо його прізвище. Прізвисько «мет де Блес» — «з білою плямою» — він, ймовірно, отримав по білому локону в волоссі. Він також носив італійське прізвисько «Чиветта» («сова») — так як його монограмою, яку він використовував як підпис до своїх картин, була маленька фігурка сови. Знано лише про місце народження — Бувіне-сюр-Мез (тоді графство Намюр). Більшу частину кар'єри Херрі мет де Блес провів в Антверпені.

Вважається, що він був небожем Йоахіма Патініра, і справжнє ім'я художника було Геррі де Патінір. В усякому разі, у 1535 році якийсь Геррі де Патінір вступив до антверпенської гільдії Св. Луки.

Геррі мет де Блеса також зараховують до групи південнонідерландських художників — послідовників Ієроніма Босха, разом з Яном Мандейном, Яном Велленсом де Коком і Пітером Гейсом. Ці майстри продовжували традиції фантастичного живопису Босха, і їх творчість іноді називається «північним маньєризмом».

За одними даними, художник помер в Антверпені, за іншими — у Феррарі, при дворі герцога де Есте. Невідомий ні рік його смерті, ні сам факт, чи бував він коли-небудь в Італії.

Творчість[ред. | ред. код]

Геррі мет де Блес малював здебільшого за зразком Патініра — пейзажі, на яких також зображені багатофігурні композиції. В пейзажах ретельно передана атмосфера. Типово для нього, як і для Патініра, стилізоване зображення скель. При цьому часто поєднував пейзаж із релігійною тематикою («Шлях на Голгофу», «Пейзаж з Мойсеєм перед палаючим кущем», Остання поява Ісуса перед учнями, «Пейзаж з принесенням Ісаака», «Рай», «Пейзаж при зустрічі на дорозі в Еммаус»).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Friedländer, Max J. (1969) Early Netherlandisch Painting. Volume V. Geertgen tot Sint Jans and Jerome Bosch, Leyden: A.W. Slijthof, Brussels: La Connaissance.
  • C. Koch: Der Meister mit der Eule. Eine Gedankennotiz zur Eulendarstellung in der Kreuztragung Christi von Herri met de Bles. In: Kauzbrief 18 (2006), S. 30f.
  • Muller, Norman E. (Hrsg.): Herri met de Bles: studies and explorations of the world landscape tradition. Brepols, Turnhout 1998, ISBN 0-943012-25-2 (Beiheft zur Ausstellung Anatomy of painting - the road to Calvary by Herri met de Bles)
  • Friedländer, Max J., Early Netherlandish Painting, Vol. XIII, Antonis Mor and his Contemporaries. A. W. Sijthoff, Leyden und La Connaissance, Brüssel 1975
  • C. Koch: Der Meister mit der Eule. Eine Gedankennotiz zur Eulendarstellung in der Kreuztragung Christi von Herri met de Bles. In: Kauzbrief 18 (2006), S. 30f.

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

  1. а б Czech National Authority Database